Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 27.09.2007 – 5. spotkanie

Książka: Andrzej Bart „Don Juan raz jeszcze”

Liczba obecnych: 8 osób

 

 

Frekwencja nam się ustabilizowała, na 11 książek wypożyczonych jedynie 3 klubowiczów nie zaszczyciło naszej dyskusji swoją obecnością. Po akcie „przełamania lodów” i „zacieśnienia znajomości” przy pomocy lampki czerwonego niskoprocentowego alkoholu, przystąpiono jak zwykle na początku do spraw „najistotniejszych” czyli buchalterii. Rozliczenia książek przeczytanych, demokratycznego wyboru nowej pozycji książkowej i terminu kolejnego spotkania. Na początku również oceniamy subiektywnie w skali stopniowej książkę i jest to nasz prolog do dyskusji o „Don Juanie…”.

Wszyscy chwalą książkę, kunszt autora w prowadzeniu z humorem i finezją narracji. Niektórzy z nas przygotowując się na DKK szukali informacji o Joannie Obłąkanej. Andrzej Bart rzeczywiście solidnie przygotował tło historyczne powieści i w bardzo przekonujący sposób potrafił oddać nam nastrój początku XVI stulecia w Europie.

Jak wypada Bart w porównaniu z Eco, Brownem? Czytało się „Don Juana…” z przyjemnością i po przebrnięciu pierwszych kilkunastu stron potrafiła akcja nas wciągnięć na tyle, by zapomnieć o „bożym świecie” A.D. 2007.