Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 23.04.2013 – 73. spotkanie

Książka: Anna Bikont, Joanna Szczęsna „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”

Liczba uczestników: 11 osób

 

 

            Na początku spotkania gratulowaliśmy naszej koleżance Basi Żuchowskiej świetnego eseju na temat wiersza Wisławy Szymborskiej. Esej znalazł się wśród trójki laureatów konkursu ogłoszonego przez krakowskie wydawnictwo a5.

            A potem była nieznośna zgodność poglądów czyli NUDA. Wszystkim bardzo podobała się książka Bikont i Szczęsnej. Widać w niej ogromną sympatię autorek do poetki, czego osobiście zabrakło mi u Domosławskiego!

            Nie owijają w bawełnę fascynacji Szymborskiej i Włodka nowymi władzami w latach 50. Należeli, popierali, a czasem Włodek pisał oficjalne donosy do UB. Skąd więc internetowa afera w wykonaniu Andrzeja Grajewskiego, oburzonego na patrona fundacji Szymborskiej. Może pan Grajewski książek nie czytuje i stąd jego niezgoda na Włodka jako patrona. Wszyscy wiedzieli o donosach , a on uchował się nieświadomy. Najgorsze jest to, iż Instytut Książki po tej pseudosferze wycofał się ze współfinansowania stypendiów dla młodych twórców. Liczę na Michała Rusinka – poradzi sobie bez tego!

            Kraków jest szczęśliwym miastem dla poetów. Dwoje noblistów w jednym czasie. Dwoje bardzo różnych poetów. Znali się, lubili, ale byli bardzo odmienni. Różniło ich też poczucie humoru. Szymborska skłonna do kawałów, dowcipna. U Miłosza trzeba się dobrze wczytać w poszukiwaniu lżejszej, swobodniejszej nuty. Ale nawet u niego znaleźć można autoironię czy dystans do własnej starości. Dwoję noblistów, dwoje niezwykle ciekawych ludzi. Może ktoś kiedyś coś więcej o tym napisze, może powstanie jakaś książka?

            A biografia Szymborskiej rzetelna, bez wybielania, bez udawania kogoś innego. Godność, skromność, poczucie humoru. Tak najkrócej można określić poetkę. Oby na naszym rynku wydawniczym było więcej tak solidnych biografii !!!

Ocena 4,96.