Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 28.02.2008 – 10. spotkanie

Książka: Jacek Dehnel „Rynek w Smyrnie”; Wojciech Kuczok „Opowieści przebrane”

Liczba obecnych: 11 osób

 

 

Tym razem na spotkaniu 28 lutego omawialiśmy 2 tomiki opowiadań. Jednym z nich był „Rynek w Smyrnie” Jacka Dehnela. Przed rozmową o książce obejrzeliśmy w internecie krótki film ze spotkania Dehnela z czytelnikami w Bolesławcu. Zainteresował nas młody wiek autora i jego bardzo dojrzała, odwołująca się do rodzinnej historii, twórczość. Zastanawialiśmy się nad wpływem braku normalnego, podwórkowego dzieciństwa Dehnela na jego niedzisiejszą, przemyślaną literaturę. Bez nowoczesnych udziwnień, klasyczny dziewiętnastowieczny język Dehnela sprawia czystą przyjemność jego czytelnikom.

„Rynek...” podobał się klubowiczom, a najczęściej powtarzającymi się ocenami były 4 i 5. Teraz czekamy na spotkanie z Jackiem Dehnelem pod koniec marca.

Drugą z omawianych książek były opowiadania Wojciecha Kuczoka pt. „Opowieści przebrane”. Ta książka zdecydowanie mniej przypadła do gustu klubowiczom. Najczęściej oceniana była na 3. Podobnie jak w przypadku Dehnela autor sięga do doświadczeń swojego dzieciństwa. Tym razem jest to dzieciństwo potargane, toksyczne. Niewielka mniejszość klubowa była jednak zachwycona tymi bardzo niegrzecznymi, ale wyrazistymi opowiadaniami i dała im ocenę 5.