Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 25.09.2008 – 17. spotkanie

Książka: Jan Tomasz Gross „Strach”

Liczba obecnych: 8 osób

 

 

Książka wywołała w Polsce burzę, podobnie zresztą jak „Sąsiedzi”.

W klubie dyskusja nie mogła być więc spokojna. Podstawowe pytania to: na ile przyczyniliśmy się do zagłady Żydów, czy dalej jesteśmy antysemitami i jak mogło to tego dojść po wojnie.

Zdania dyskutantów były różne od postaw szukających winy w Żydach – „sami sobie winni”, oczywiście w cywilizowanej poprawnie politycznie formie, po oskarżenie, że wina nasza ogromna i bić w piersi trzeba się mocno. O Holokauście współcześni Polacy wiedzieć powinni dużo, autor więc pominął w wersji na Polskę rozdział z historią zagłady w czasie II wojny światowej. Czy słusznie i co miał rzeczywiście na celu publikując książkę w takim kształcie? Intencje Tomasza Grossa budziły emocje typu, a może chce on zarobić na oskarżeniach Polaków, którzy tak wiele przecież wycierpieli od hitlerowców i tak bardzo pomagali przetrwać wojnę Żydom.

Co się stało z krajem, w którym mieszkały przez setki lat miliony Żydów? Potomkowie, a raczej może spadkobiercy nie wracają do Polski tłumnie, a jeżeli już chcą odwiedzić ojczyznę swoich przodków, to pozostaje pilnie strzeżona przez ochroniarzy wycieczka. Antysemityzm w kraju bez Żydów. Określenie „Żyd” to potwarz nie tylko dla pseudo-kibica, ale również dla dziecka w szkole.