Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 28.08.2008 – 16. spotkanie

Książka: Józef Hen „Pingpongista

Liczba obecnych: 6 osób

 

 

Nie było tłoku na sierpniowym spotkaniu DKK. Sezon urlopowy spowodował obecność zaledwie sześciu członków. Tematem spotkania była książka Józefa Hena „Pinpongista”. Godna podziwu jest niezwykła zdolność autora do pisania o sprawach trudnych i kontrowersyjnych w sposób prosty, zrozumiały i mimo wszystko pogodny, bez zacietrzewienia, patosu i nienawiści.

Ten sam temat w czasie odsłaniania pomnika w Jedwabnem wywołał skrajne emocje. Prasa, radio i telewizja przypominały wówczas stada wściekłych wilków, pragnących pożreć każdego autora niewygodnej opinii... Wszak jesteśmy tacy dobrzy, wspaniali, niezdolni do takiej zbrodni.

U Hena jest inaczej, chociaż główny winowajca do dzisiaj dumny jest ze swojego czynu, obce jest jemu poczucie winy.

Prawie jak bajkę czyta się o wykopanej ziemiance, w której gospodarze ukrywają młodą Żydówkę, rannego żołnierza radzieckiego i żołnierza niemieckiego. Po 60 latach na obchody odsłonięcia pomnika ku czci zamordowanych Żydów przyjeżdża małżeństwo z ziemianek: Żydówka i niemiecki żołnierz.

Jak stwierdzają psychologowie na podstawie doświadczeń (Zimbardo), bardzo łatwo jest w człowieku wyzwolić zło, ale jak stwierdza J. Hen „... dobroć jest bardziej higieniczna niż złość.” Zło prowadzi do wypaczeń i... śmierci. A temat śmierci jest niemodny, nie ma go w mediach. Stąd szok, kiedy człowiek namacalnie doświadcza jej istnienia i nie jest w żaden sposób przygotowany na jej przyjęcie.

Książka podobała się klubowiczom, niektórym nawet bardzo i oceniliśmy ją na 4 i 5. Przy lampce wina rozmawialiśmy też o wielu innych sprawach, mniej związanych z książką.