Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 12.12.2012 – 68. spotkanie

Książka: J. K. Rowling „Trafny wybór”

Liczba obecnych:  9 osób

 

 

            Zgodnie z zaleceniem grudziądzki DKK nr 1 spotkał się 12 grudnia 2012 roku o godz. 18, aby zająć się powieścią J. K. Rowling. Drugą częścią zalecenia był okazjonalny event. Cóż, mogliśmy część spotkania odbyć w brytyjskim piętrowym autobusie, dowożącym bezpłatnie do Reala, ale temperatura na dworze nie sprzyjała takim przedsięwzięciom. Poza tym zajęłoby to nam zbyt wiele czasu. Innym pomysłem było wino z byłej kolonii, bądź kraju należącego ciągle do korony. Też nie wyszło. Pozostała nam herbata Lipton i to ona miała wprowadzić nas w wyspiarski klimat. Były też zdjęcia z Londynu, kubki, flaga na pupie misia, czerwona budka telefoniczna, skrzynka pocztowa... Taka namiastka namiastek.

            TRAFNY WYBÓR – ni to powieść obyczajowa, ni sensacyjna. Nierówna. Początek wciągający, potem czyta się jak „Ćwokowampirię” Stanisława Raginiaka, na końcu akcja gwałtownie przyspiesza.

            Pierwsze wrażenie – może napiszemy dlaczego J. K. Rowling nie powinna przyjechać z wizytą do naszego DKK. Nie jest to książka, którą można się od razu zachwycić. Dopiero trzeba ją w sobie przetrawić, przedumać. Pesymistyczna od początku do końca, bez pozytywnego czy szczęśliwego bohatera, chociaż Mężczyzna, Który Nie Przeżył jest najmniej mroczną postacią.

            Dla części Brytyjczyków TRAFNY WYBÓR jest rozprawieniem się J. K. Rowling z traumą dzieciństwa. Sama wychowywała się w małej miejscowości. Autoterapia???

            Nasi klubowicze mają doświadczenie w pracy z niełatwą młodzieżą. Dla nich nie jest to książka nieprawdziwa. Przerysowana, smutna, ale prawdopodobna, z tragicznym ciągiem przyczynowo-skutkowym.

            Autorka posiada doskonałą znajomość psychologii, chociaż wielość głównych bohaterów nie pozwala na ich głębszą analizę. Czasami wiemy o nich bardzo niewiele. Najwięcej sympatii budzi Krystal, postać oczywiście tragiczna. Tutaj nawet małe dzieci nie mają spełnionych podstawowych potrzeb, a im dalej w dorosłość, tym gorzej. Liczy się tylko jedno – pozycja społeczna i temu jest wszystko podporządkowane. Samo człowieczeństwo nic nie znaczy!

            Część uczestników naszego spotkania dość dobrze zna angielskie realia i zabrakło im w powieści roli kościoła, którego pozycja na brytyjskiej prowincji jest nadal bardzo silna.

            Bardzo dobrze radzi sobie autorka z indywidualizacją języka, który bywa miejscami bardzo dosadny, czasami wulgarny – np. „Andrew wrócił do kontemplowania brudnego okna, czując ból w sercu i w jajach.”

            W sumie TRAFNY WYBÓR to książka ponura, tragiczna i dołująca, ale prawdziwa. Nie powinno się jej czytać jesienią!!!

            Zaskoczeniem był dla nas artykuł Wojciecha Orlińskiego w Gazecie Wyborczej. Już na pierwszej stronie – Rowling napisała najlepszą POLSKĄ powieść roku, a potem porównanie do Stendhala, Zoli, Dickensa. To jest żart, dowcip czy kpina???

            TRAFNY WYBÓR nie jest kiepską książką, ale daleko jej do arcydzieła. Może następne powieści...

            A swoją drogą byłoby dobrze przygotować taką reklamę polskim autorom czy autorkom. Gdyby taką kampanię miała na przykład Joanna Bator i jej „Ciemno, prawie noc”.

           

            J. K. Rowling powinna przyjechać do grudziądzkiego DKK, bo mamy do niej wiele pytań. Oto część z nich:

1)        Z czego wynikają barwniejsze postaci chłopięce w książce? Czy bliższa jest Pani męska psychika?

2)        Dysfunkcję rodziny brała Pani z własnych doświadczeń, czy była to tylko obserwacja otoczenia?

3)        Na ile języków została książka przetłumaczona i czy ma Pani wpływ na tytuł książki? W Polsce wakat - wybór

4)        Jak wygląda Pani dzień pracy, jak Pani pracuje?

5)        Książka jest szara, a jakie są Pani ulubione kolory?

6)        Dlaczego nie ma w książce roli kościoła, mającego tak silną pozycję na angielskiej  prowincji?

7)        Dlaczego nie ma w książce bohaterów spełnionych i szczęśliwych, nie ma maleńkiego promyka nadziei, zamiast zwycięstwa dobra czytelnik ma poczucie ludzkiej Słabości?

8)        New York Times liczy, iż nie będzie kolejnych tomów powieści. A jakie są Pani plany ?

9)        W następnych Pani powieściach też będzie prowincja, czy może Londyn?

10)    Skąd brała Pani pomysły na indywidualizację języka?

11)    Czy dysponując obecnymi środkami wspiera Pani takie dzieci jak Krystal?

12)    Czy jako dziecko dużo Pani czytała? Co by Pani wzięła na bezludną wyspę z literatury dzieciństwa i co z literatury dla dorosłych?

13)    Czy wierzy Pani w książki władne zmienić życie czytelnika i czy spotkała Pani się z taką książką?

14)    Czym różniła się praca nad Harrym Potterem od pracy nad Trafnym wyborem?

15)    Co chciałaby Pani jeszcze w życiu osiągnąć?

Gdyby J. K. Rowling miała do nas faktycznie przyjechać opracujemy więcej pytań.