Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 24.05.2007 – 1. spotkanie

Książka: Ryszard Kapuściński „Podróże z Herodotem”

Liczba obecnych: 5 osób

 

 

Pierwsze spotkanie klubowiczów w Gmachu Biblioteki Głównej. W zasadzie nie omawialiśmy zasad i celu działania DKK, ponieważ wszyscy zostali wtajemniczeni już wcześniej. Od razu przeszliśmy do konkretów, czyli dyskusji nad książką Ryszarda Kapuścińskiego.

„Podróże z Herodotem” prawie wszystkim przypadły do gustu. Stwierdziliśmy, że książka została ciekawie napisana - część reportażowa przeplata się z częścią historyczną, wspomnienia ze współczesnością. Autor pisał o początkach swoich reporterskich podróży, a więc o wydarzeniach sprzed 40, a nawet 50 lat. Pierwszy wyjazd w nieznane powoduje pewne oszołomienie, lęk, niepewność, pojawia się bariera językowa. W tych podróżach towarzyszyły Kapuścińskiemu „Dzieje” Herodota. W książce odnajdujemy całe fragmenty z „Dziejów”, a tym samym przenosimy się o 2,5 tysiąca lat wstecz. Ta odległa przeszłość jest niezwykle porywająca i zadziwiająca. Herodot pisał o wojnie swoich czasów, intrygach władców, ale też o życiu zwykłego człowieka. Traktował podróż „jako próbę poznania wszystkiego - życia, świata, siebie”. Kierowała nim przede wszystkim potrzeba nieustannego dziwienia się. Jakże często nas już nic nie dziwi, a „w człowieku, który uważa, że wszystko już było i nic nie może go zdziwić, umarło to, co najpiękniejsze - uroda życia”. Dobrze, że Ryszard Kapuściński nam o tym przypomina. Książka otrzymała bardzo wysokie noty – prawie same szóstki.

Kilku klubowiczów przyznało, że na pewno sięgną po inne książki Kapuścińskiego, gdyż wcześniej nie czytali tego typu literatury, ale po tym spotkaniu stwierdzają, że warto...