Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 27.03.2008 – 11. spotkanie

Książka: Hubert Klimko-Dobrzaniecki „Dom Róży. Krýsuvik”

Liczba obecnych: 11 osób

 

 

27 marca o godz. 17.00, w gorączce oczekiwania na Jacka Dehnela, omawialiśmy ciekawie wydaną dwytytułową klsiążkę Huberta Klimko-Dobrzanieckiego. Z jednej strony jest to „Dom Róży”, z drugiej „Krýsuvik”. Podziwialiśmy autora za dwa tomiki wierszy wydane w języku islandzkim. No, no widać posiada zdolności lingwistyczne. Widać, że Klimko-Dobrzaniecki zadomowił się w klimacie Islandii, bo jego „Krýsuvik” przypomina opowieści dalekiej północy, gdzie panują proste i surowe zasady.

„Dom Róży” stał się pretekstem do rozmowy o starości i umieraniu. Dyskusja pewnie byłaby długa, gdyby nie ograniczenie czasowe, bo temat ciekawy i spychany przez naszą cywilizację w niebyt.

Generalnie obie powieści bardzo się podobały i najczęściej podawaną oceną było 5. Zawsze jednak znajdzie się jakieś czarne, kudłate stworzenie kopytne, które kręci nosem i daje tylko 3, bo u „Róży” temat nieświeży skoro już J. Baczak w swoich „Zapiskach z nocnych dyżurów”... i jak można mówić o okrutnym losie w „Krýsuviku”, skoro to człowiek zawinił poprzez swoje zaniedbanie.

Miejscowa telewizja przyjechała trochę wcześniej na spotkanie z autorem „Lali” i  z  braku ciekawszego zajęcia sfilmowała nasze klubowe spotkanie. Tak więc być może mieszkańcy Grudziądza będą mogli w swoim kablu zobaczyć DKK w praktyce i przy okrągłym stole.

A za chwilę wszyscy zeszliśmy zaciekawieni na parter, aby zobaczyć i posłuchać Jacka Dehnela.