Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 26.02.2009 – 22. spotkanie

Książka: Hubert Klimko-Dobrzaniecki „Kołysanka dla wisielca”

Liczba obecnych: 12 osób

 

 

„Kołysanka dla wisielca” Huberta Klimko-Dobrzanieckiego została uznana przez klubowiczów za książkę bardzo plastyczną, operującą obrazami, doskonałą jako materiał filmowy. Najbardziej zachwyciła nas scena kąpieli Szymona, czyli koncert skrzypcowy w ogromnych, kolorowych połaciach łubinu.

Mieliśmy to szczęście, iż dwa tygodnie przed klubowym omawianiem książki, spotkaliśmy się z jej autorem. Hubert Klimko-Dobrzaniecki jest niezwykle ciepłą i kontaktową osobą. Jest też bardzo dojrzały, wywarzony i krytyczny wobec siebie. Spotkanie z nim sprawiło nam dużo przyjemności.

Wiedzieliśmy z lektury, że postać głównego bohatera jest postacią autentyczną –Szymon Kuran był skrzypkiem i kompozytorem polskim. Nie wiedzieliśmy jednak o jego przyjaźni z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim i o obietnicy danej przez autora skrzypkowi. Pan Hubert obiecał Szymonowi napisać o nim. I słowa dotrzymał. Nie jest to patetyczne epitafium ku czci, ale pełna humoru i ciepła opowieść. Tęsknota przeplatana wesołymi scenami jak np. zaklinowana w skałach tłuścioszka w drodze na Szczeliniec, czy komiczne zdobywanie agrestu na knedle.

Trochę mało jest w książce relacji emigrantów z rdzennymi mieszkańcami Islandii, kultury islandzkiej.

Za to podobał nam się język książki i jej zwięzły styl. Oceny też wysokie: od 4 do 6.

Gdyby więcej było tego typu książek – świat byłby lepszy.