Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 24.04.2012 – 60. spotkanie

Książka: Ewa Kuryluk „Frascati”

Liczba obecnych:  11 osób

 

 

            Najstarszy DKK nr 1 w Grudziądzu w marcu zajmował się książką Ewy Kuryluk „Frascati”. Książka piękna, smutna i dramatyczna, której narracja oparta jest na podstawie rozmów z matką. W dzieciństwie autorka nie potrafiła zrozumieć matki, traciła dla niej cierpliwość i nie zawsze dobrze życzyła. Emocjonalnie była bardziej związana z ojcem.

            Rozmowy z matką za nic mają chronologię wydarzeń, a dialogi wplecione w tekst wcale nie ułatwiają lektury. Kluczowa postać czyli matka, była osobą niezwykle wrażliwą. Wojenne przeżycia z lwowskiego getta wypierała ze swej świadomości, nie zdradzała też swojego pochodzenia. Autorka, będąc już osobą w sile wieku, dowiedziała się o korzeniach matki na „Ż”. Można przeżyć szok w takiej chwili, kiedy runie nagle nasze wyobrażenie o sobie samych.

            Relacje Polsko-Żydowskie do dzisiaj nie są łatwe. Ciągle brakuje rozwiązania kwestii mienia pozostawionego na terenie obecnej Polski, a bez tego trudno o dobre kontakty.

            Niektórzy z nas, będący też po lekturze „Książki” Mikołaja Łozińskiego, zgłaszali zmęczenie tematyką biednych losów żydowskich w powojennej Polsce.

            Przy okazji dowiedzieliśmy się o wstrząsającej historii z naszego Grudziądza. A było to mniej więcej tak: jeden z jego mieszkańców wrócił  po wojnie z obozu koncentracyjnego. Zgodnie z zaleceniem, zgłosił się do stosownego urzędu w mieście. Jakież było jego zdziwienie, kiedy urzędnikiem okazał się obozowy strażnik. Niestety, powracający grudziądzanin zaginął, a zwłoki jego po pewnym czasie znaleziono zakopane w piwnicy urzędu. Kat nie lubi świadków!

            Ocena „Frascati” bardzo zróżnicowana, od 3 do 5, średnia 4,65.