Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 26.11.2009 – 31. spotkanie

Książka: Roma Ligocka „Wszystko z miłości”

Liczba obecnych: 7 osób

 

 

            Czuła i ciepła jest książka Romy Ligockiej „Wszystko z miłości”. Widać w niej ogromną sympatię autorki dla Czytelnika. Jak sama mówi w wywiadzie: „...w życiu ważna jest uczciwość. Taka głęboka, przemyślana uczciwość. Wobec siebie samego. Wobec bliskich. Wobec czytelników. Jeżeli jej nie ma, to czytelnik od razu wie, że coś w tej książce może i jest mistrzowskie, ale na pewno nie jest ludzkie.”

            Chociaż Roma Ligocka odbiera siebie jako pesymistkę, to jej felietony są optymistyczne, idealne na jesienne wieczory. Przepełnione łagodnością, zadumą i refleksją. A pisze je osoba z koszmarnym doświadczeniem holocaustu, której lęki ciągle powracają.

            Idealna lektura, chyba głównie dla kobiet. Męska percepcja jest nieco odmienna.

            Jedynym rozczarowaniem była forma felietonu, a nie zwartej powieści.

            Roma Ligocka pierwszą książkę napisała w wieku 60 lat. Jest to jakieś pocieszenie dla nas, iż w tym okresie można jeszcze w życiu zaczynać coś nowego.

            Klubowicze najczęściej ocenili felietony na 5.

            Jako bibliotekarce trudno mi zgodzić się z autorką: „Mam taką zasadę, że nigdy nikomu nie polecam moich ulubionych książek. Wiem, że między książką, autorem a czytelnikiem musi się wytworzyć specjalna, intymna więź – i nikt nie może służyć tu za pośrednika.” Wszak moja praca polega między innymi na polecaniu...