Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 26.06.2008 – 14. spotkanie

Książka: Mikołaj Łoziński „Reisefieber”; Andrzej Turczyński „Latopis”

Liczba obecnych: 10 osób

 

 

Wydawać by się mogło, iż „Reisefieber” Mikołaja Łozińskiego dostarczy wielu tematów do dyskusji np. o samotności, poszukiwaniu bliskości. Na spotkaniu klubowym jednak tak nie było. Szczególnie męskopłciowa frakcja skrytykowała powieść jako nieciekawą, zbytnio opisującą szarą codzienność, nie wnoszącą nic nowego. Większość klubowiczek podzielało tę opinię, niektóre odebrały ją jako książkę o zazdrości.

Były jednak też osoby, którym jej lektura sprawiła przyjemność, potrafiły empatycznie polubić dwoje bohaterów.

Na spotkaniu nie było więc dyskusji o niemożności porozumienia między matką i synem, o samotnym macierzyństwie, o totalnej klęsce wysiłków wychowawczych, bo jak inaczej to nazwać, skoro jedyne dziecko wyjeżdża i nie zostawia adresu. A w chwilach ostatecznych chcemy zobaczyć się z tymi, którzy są lub byli nam bliscy.

„Latopis” Andrzeja Turczyńskiego od paru miesięcy był dodatkową lekturą. Próbowaliśmy go czytać... Niestety ogarnęła nas totalna niemożność przebrnięcia przez ten tekst. Oceny wystawione to było zero w najlepszym przypadku lub pięć poniżej zera.
Znalazł się jednak wytrwały klubowicz, który z mozołem poradził sobie z pierwszą częścią, a zachwycił się następnymi rozdziałami. Jego ocena to 5.