Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 04.08.2015 – 100. spotkanie

Książka: Małgorzata Niemczyńska „Mrożek. Striptiz neurotyka”

Liczba uczestników: 11 osób

              

 

            Książka jest sprawnie napisana i czyta się ją szybko i dobrze. Striptiz w podtytule jednak nie bardzo pasuje. Zebrany materiał na temat Mrożka był już wcześniej publikowany, autorka bazuje głównie na Baltazarze.

            Nie odkrywa nowych faktów, nie ujawnia niepublikowanych materiałów. Sama postać Mrożka rozmywa się w rozdziałach poświęconych innym pisarzom lub miejscom. Na przykład rozdział o Gombrowiczu czy Lemie. Gdyby wyciąć je z biografii, pozostałaby jedynie chuda książeczka.

            Pewnym usprawiedliwieniem jest młody wiek autorki i jeśli pisała ona o Mrożku dla swojego pokolenia, to jest to bardzo dobra książka. Dla młodego czytelnika, który niewiele wie o Mrożku, jest to pozycja godna polecenia, przybliżająca znacznie postać pisarza.

            Pokolenie "młodych inaczej", wychowane w jakimś stopniu na Mrożku, czuje po lekturze tej książki niedosyt, brakuje nowych informacji.

            Pomimo, iż Mrożek był neurotyczną osobą, bardzo trudną w kontaktach, można mieć dla niego wiele sympatii. Chociaż nie przepadał za ludźmi i jak twierdził "łatwiej by mi było chyba jako tako kochać ludzi, gdybym ich nie znajdował wszędzie, nawet toaleta przeważnie bywa zajęta", to jednak był genialnym obserwatorem i pisarzem, z ogromną dozą ironii.

 

 

 

                                                                                                              Teresa Mazurkiewicz