Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 26.03.2013 – 72. spotkanie

Książka: Małgorzata Niezabitowska „Składana wanna”

Liczba uczestników: 10 osób

 

 

            Tym razem burzliwej dyskusji nie było. Na wszystkich Małgorzata Niezabitowska zrobiła duże wrażenie. Pozazdrościć można taaakich przodków. W jaki sposób udało się autorce docierać do rodzinnych dokumentów i fotografii? Widać w tym gigantyczną pracę.

            Większość z nas próbuje dokopać się do rodzinnych historii, poznać losy chociaż kilku pokoleń. Jedna z klubowiczek miała ostatnio prelekcję na temat „Małej Polski” – poplebiscytowej enklawie na terenie Prus, która powstała dzięki zaangażowaniu jej przodków. Wspaniała lekcja historii!

            Nie wszystkie opowieści są fantastyczne, ale wszystkie warto poznać. Małgorzata Niezabitowska nie gloryfikuje swoich pra. Pisze o ludziach z temperamentem i z wadami. Nie wybiela. Zbyt wiele mamy ostatnio wygładzonych przekazów. Im dalej, tym piękniej, a prawda nie jest przecież dla historyków. Tacy byliśmy odważni, waleczni, prawi, patriotyczni, bez miejsca na ludzkie słabości. Źli byli zawsze ONI, nigdy MY.

            M. Niezabitowska niekonwencjonalnie pisze o powstaniach. Z jej książki więcej można zapamiętać, aniżeli z niejednego podręcznika historii. Zaskakujące jest, jak w rodzinie autorki dbano o wykształcenie zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Wiedza była dla wszystkich.

            Jeśli doda się jeszcze wspaniały i wartki język, to książka jest godna polecenia. Warto poznawać historię własnego kraju poprzez rodzinne tło historyczne.