Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 27.11.2008 – 19. spotkanie

Książka: Danuta Noszczyńska „Historia nie Magdaleny”; Wiesław Myśliwski „Traktat o łuskaniu fasoli”

Liczba obecnych: 10 osób

 

 

Nasamprzód zajęliśmy się Danutą Noszczyńską i jej czterema książkami, a szczególnie „Historią nie Magdaleny”. Książkę czyta się łatwo i szybko. Jest to rodzaj przyjemnej i popularnej lektury, też potrzebnej na rynku wydawniczym. Spotkanie z autorką oceniliśmy jako udane.

A potem na tapecie był Wiesław Myśliwski i jego „Traktat o łuskaniu fasoli”. To dopiero lektura!!! Książka niezwykle mądra, cudowna, jakby malowana słowami. W znacznej części opisuje przymusowe hufce pracy w powojennej ludowej Polsce. Dla niektórych taki temat u Myśliwskiego był zaskoczeniem.

Niezwykle trafne przemyślenia i spostrzeżenia są dowodem, iż książka powstawała w dłuższym okresie czasu. Jest od początku do końca przemyślana. Cóż, Noszczyńska wydaje 4 książki w ciągu 2 lat, a Myśliwski jedną na 10 lat. Autor twierdzi, iż w pierwszej połowie życia znajomych nam przybywa, a w drugiej już tylko ubywa. Sprawdzimy, jeśli dożyjemy. Coś w tym jest.

Zastanawialiśmy się, kim może być tajemniczy gość głównego bohatera-narratora. Prawdopodobnie jest to zwiastun śmierci, przed którym bohater podsumowuje swoje życie. Niemiecki faszysta nie jest w „Traktacie” potworem, ma ludzkie cechy, a swoje emocje zamiast na człowieku, rozładowuje na tłustej świni.

Niezwykle trafne są słowa Myśliwskiego o książce: „Książka, (...) to jedyny ratunek, żeby człowiek nie zapomniał, że jest człowiekiem. (...) Książki to także świat, (...) który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi.” (s. 156)

„Traktat o łuskaniu fasoli” jest książką taką, jaką powinna być dobra książka i z przyjemnością można polecić ją każdemu sympatykowi dobrej literatury.