Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 7.01.2010 – 32. spotkanie

Książka: Beata Pawlikowska „Blondynka wśród łowców tęczy”

Liczba obecnych: 13 osób

 

 

            W związku z zamieszaniem świąteczno-sylwestrowym przełożyliśmy grudniowe spotkanie na początek stycznia 2010 roku.

            Tematem była Beata Pawlikowska i jej „Blondynka wśród łowców tęczy”. Mniej więcej połowa przybyłych klubowiczów uznała książkę za dobrą, napisaną ładną polszczyzną, zawierającą ciekawe przepisy kulinarne. Autorkę zaś podziwiają za odwagę, poczucie humoru, doskonale oddającą klimat swoich wędrówek.

Ocena – 4.

            Reszta klubowiczów natomiast była bardzo rozczarowana książką i zastanawiała się, dlaczego tak bardzo lubiła kiedyś twórczość Pawlikowskiej i jej egzotyczne opowieści. Może autorka bardziej przykładała się do pisania swoich pierwszych książek, a może nasze wymagania są już inne i nie wystarczają same opisy przygód bez przemyśleń i refleksji. Być może Pawlikowska kierowała tę książkę do bardzo młodego i mniej wymagającego odbiorcy.

            Kuriozalną i absurdalną jest odpowiedź autorki na pytanie po co tam jeździ: „Ponieważ puszcza amazońska to ostatnie znane mi miejsce na ziemi, gdzie człowiek jest wciąż człowiekiem”. Czyżby... A może taka odpowiedź to uproszczenie, nieporozumienie, infantylizm, niedojrzałość. Nie zgadzamy się kategorycznie z takim ujęciem rzeczywistości. Świat może być piękny i różnorodny, jeśli spojrzymy na niego bez goryczy, a człowiek czasami bywa jeszcze człowiekiem niezależnie od szerokości geograficznej.

            Dalej czytamy: „Tutaj nie istnieje nic takiego jak stres (...), telewizja, gazety (...). Każdy jest wolnym człowiekiem”. A kto zmusza panią Pawlikowską do występów w telewizji? Wolność zaś jest stanem ducha i niekoniecznie trzeba być brudnym, głodnym i pełnym robactwa na sobie, aby poczuć się wolnym!!!

Ocena – 2.