Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 24.06.2010 – 38. spotkanie

Książka: Zina Rohan „Córka oficera”

Liczba obecnych: 11 osób

 

 

            Na początku spotkania wróciliśmy do majowego „Obwodu głowy” Włodzimierza Nowaka. Tym razem już w pełniejszym składzie podziwialiśmy poziom i język reportaży. A największe wrażenie to: masowe samobójstwa kobiet niemieckich i powstanie warszawskie. Przy okazji nasz klubowy fachowiec opowiadał o częstych incydentach faszystowskich w Niemczech, o faszyzujących tekstach piosenek niemieckich. I co dalej???

            Głównym tematem pogaduszek była „Córka oficera” Ziny Rohan. Pierwszą częścią książki byliśmy zachwyceni. Wyjątkowa zgodność. Angielka pisząca o Polsce z doskonałą znajomością tematu, zesłania syberyjskie też prawdziwe i realistyczne.

O Związku Radzieckim pisze: „Cały ten głupi kraj to jedno wielkie więzienie, tylko w różnych miejscach zorganizowane w trochę różny sposób. (...) Sowieci nie są lepsi od Niemców.”   (s. 225)

            Język powieści zbyt kolokwialny i w tym miejscu kończyła się nasza zgodność książkopoglądowa. Część klubowiczów i klubowiczek bez problemu dotarła do końca książki, dla innych rozpoczęła się męka i nuda. Okres perski powieści to romansidło, jakimi zalany jest polski rynek, a główna bohaterka, chociaż młoda i niedoświadczona, ale z solidnymi korzeniami, zachowuje się irracjonalnie i świadomie sobie szkodzi. Harcerka bez empatii i instynktu macierzyńskiego!!!

            Podobno zdesperowany człowiek zdolny jest do największych głupot i niczym nie można wytłumaczyć jego zachowania.

            Ogólnie historia opowiedziana dość obiektywnie i ciekawi jesteśmy dalszych losów Marty, kiedy opuszcza złotą klatkę i znowu staje się sobą. Może kiedyś o tym przeczytamy...

            Oceny od 3 do 5.