Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 28.05.2013 – 74. spotkanie

Książka: Zeruya Shalev „Po rozstaniu”

Liczba uczestników: 9 osób

 

 

            28 maja 2013 roku zajęliśmy się książką izraelskiej pisarki Z. Shalev „Po rozstaniu”. Zaczyna się nieźle. Ot, młoda Żydówka w Jerozolimie po dziesięciu latach małżeństwa postanawia opuścić małżonka, czując się przez niego tłamszona. Ma się wrażenie, iż dziewczyna wie czego chce, konkretna osobowość. Ale to tylko złudzenia. W dalszej części książki Ela - główna bohaterka, zmienia jednak zdanie. I to dosyć szybko. Chce wrócić do męża Amnona - on nie zgadza się urażony, ale w duszy liczy jednak na późniejsze wspólne życie. Ela pakuje się w nowy związek, gorszy od poprzedniego. Brak w zachowaniu małżonków jakiejkolwiek logiki, zdecydowania, celu. Nie pomaga nawet książce rekomendacja znakomitego Amosa Oza.

            Dorośli mogą zabawiać się własnym życiem, jeśli nikogo przy tym nie krzywdzą. Ela i Amnon mają synka, którego bardzo kochają. Koleżanka Eli mówi: „Nie rozumiem cię. Jeśli tak strasznie obawiasz się o dziecko i tak jesteś wyczulona na każdy niuans, jakim cudem rozbiłaś mu rodzinę, coś tu się nie zgadza” (str. 457). No właśnie - coś tu się nie zgadza. Wydawca napisał na okładce: „Losy jednej kobiety stają się diagnozą współczesnej rodziny, małżeństwa, związku.” Chciałoby się zawołać, to nie jest prawdą! Współczesny człowiek nie ulega aż tak poplątanym i sprzecznym emocjom, ale... skoro co trzecie małżeństwo w Polsce rozpada się, to może autorka ma jednak rację.

            Forma powieści z wplecionymi w tekst dialogami nie ułatwia czytania. Trzeba ją czytać nieco wolniej, aby nie umknął sens. Zdanie: „Zanurzam palce w bulgoczącej magmie sprzecznych emocji...” (str. 104) budzi zdumienie i nie kojarzy się z dobrą literaturą.