Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 30.12.2008 – 20. spotkanie

Książka: Mariusz Sieniewicz „Rebelia”

Liczba obecnych: 9 osób

 

 

Rozmawiać o „Rebelii” Mariusza Sieniewicza było nam trochę łatwiej po przedświątecznym spotkaniu z autorem. Niezbyt wiele osób było zainteresowanych Sieniewiczem i dlatego wieczór autorski był bardzo kameralny i sympatyczny. Rozmowy z autorem pozwoliły nam poczuć odrobinę klimatu pisarstwa Mariusza Sieniewicza.

Sama „Rebelia” nie wzbudziła takiej sympatii, jak jej autor. Nie jest ona łatwą lekturą i oceniliśmy ją od 2 do 4 punktów. Właściwie po spotkaniu należałoby przeczytać ją raz jeszcze pod kątem tego, co mówił autor. Dla niektórych klubowiczów czytanie „Rebelii” było tylko odrobieniem zadania domowego, dla innych dołującą i przygnębiającą książką. A przecież o starości można inaczej! Tak jak nie zachwyciła nas treść, tak podziwialiśmy niezwykły język „Rebelii”. Słowotwórstwo autora i zabawy językowe są bardzo ciekawe.

M. Sieniewicz zachwyca się prozą Magdaleny Tulli. Może kiedyś sięgniemy po nie, ale na razie pewne próby oswojenia tej twórczości nie wypadły pomyślnie.

W miłej klubowej atmosferze rozmawialiśmy też o swoich ulubionych książkach, takich które utkwiły w nas na dłużej. A były to:

§         Zapiski współwinnego widza

§         Cichy Don

§         Biblia

§         Grek Zorba

§         Wyniosła wieża

§         Malowany ptak

§         Przeminęło z wiatrem

§         Traktat o łuskaniu fasoli

§         W ogrodzie pamięci

§         Stąd do wieczności.

Każdy oczywiście uzasadnił swój wybór.