Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 20.07.2007 – 3. spotkanie

Książka: Andrzej Stasiuk „Fado

Liczba obecnych: 6 osób

 

 

Trzecie spotkanie w Bibliotece Głównej zgromadziło 6 osób, w tym dwie nowe, za to kilku innych klubowiczów się nie pojawiło. Co prawda jeden z nowych członków nie przeczytał książki, bo dopiero dzień wcześniej zgłosił chęć przynależności do DKK, jednak wziął następny proponowany tytuł.

„Fado” jest zbiorem przemyśleń i wspomnień autora, zarówno z podróży po Europie, jak i z obserwacji swojego kraju, swojego życia. Każdy z klubowiczów znalazł w tej książce coś dla siebie. Uwagę jednej z pań przykuła informacja o cmentarzach, na których pochowani są żołnierze. Skłoniło ją to nawet do dalszych poszukiwań… Inną osobę zachwycił esej o Karpatach, który mówi o pewnej asymilacji ludzi z tamtejszych terenów, ale zarazem o życiu w oderwaniu, samotności. Ciekawy był fragment o Janie Pawle II, w którym autor dostrzegł nie tylko aurę niezwykłości czy świętości (jak większość), ale także jego człowieczeństwo.

Stasiuk podkreśla znaczenie pamięci. Dla niego jest ona swoistym wyznacznikiem wolności, bo człowieka można zniewolić, ale nigdy nie odbierze mu się przeszłości. Warto pielęgnować wspomnienia, bo jak mówi autor:

„Przeszłość i pamięć są moją ojczyzną i moim domem.”
Książka godna polecenia!