Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 27.05.2014 – 86. spotkanie

Książka: Małgorzata Szejnert „Dom żółwia. Zanzibar”

Liczba uczestników: 11 osób

 

 

            Małgorzata Szejnert  jest niezrównaną mistrzynią w opisie różnorodnych, oryginalnych miejsc. Może to być górniczy Śląsk, wyspa Ellis czy Zanzibar.

            Opowieść zaczyna się w XIX wieku, kończy w 2010 roku. Autorka niezmordowanie wędrowała po egzotycznym Zanzibarze, penetrując archiwa, rozmawiając z wieloma ludźmi i doszukując się ruin znamienitych budowli. Powstało niezwykłe dzieło oparte w dużym stopniu na autentycznych dokumentach i listach. Złośliwi mówią: to tylko zbiór życiorysów.

            Aby próbować zrozumieć współczesny Zanzibar, trzeba poznać historię wyspy, także poprzez znaczące postaci. Wyspa odległa i dla nas egzotyczna, chociaż z polskimi elementami. To tutaj podolański poeta Henryk Jabłoński pisał swoje wiersze i jednocześnie sprawował funkcję konsula Francji, tutaj przebywał Henryk Sienkiewicz. Tutaj też urodził się Farrokh Bulsara, znany wszystkim jako Freddie Mercury.

            Ciekawi świata Anglicy, arabscy ojcowie niewolnictwa, Azjaci, ludność tubylcza i napływowa z kontynentu afrykańskiego. Istny tygiel podzwrotnikowy.

            Dla wielu z nas zupełnie nieznany był wątek socjalistyczny w historii wyspy.

            Chociaż Autorka nie jest zwolenniczką zadeptywania wyspy przez turystów, w tym również przez Polaków, to po lekturze książki można pomarzyć o włóczędze w Kamiennym Mieście, zaglądaniu w stare zaułki w poszukiwaniu dawnej świetności Zanzibaru.

 

 

 

                                                                                                         Teresa Mazurkiewicz