Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 30.07.2009 – 27. spotkanie

Książka: Tiziano Terzani „Powiedział mi wróżbita”

Liczba obecnych: 9 osób

 

 

Kolejne spotkanie DKK odbyło się dwa dni po piątej rocznicy śmierci Tiziano Terzaniego. Nikt z klubowiczów nie spotkał się wcześniej z książkami tego autora. Dopiero w 2008 roku ukazała się w Polsce jego pierwsza książka, a teraz na rynku księgarskim są już trzy. Nazywany jest włoskim Kapuścińskim.

Książka „Powiedział mi wróżbita” zachwyciła wielu klubowiczów. Terzani nas oczarował. Autentyczny, naturalny, nieszablonowy, znający doskonale realia życia na Wschodzie. Ponad 20 lat spędził w Azji i pisał o tym, co widział i co czuł, chociaż nie zawsze było to poprawne politycznie.

Jego relacje na temat misji ONZ w Kambodży obnażają pozorne działania pomocowe krajów Zachodu. Ostre, niepoprawne pióro jest powodem, dla którego nie wszystkie jego książki mogą ukazać się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. A napisał ich 10.

            Tiziano Terzani ubolewa w omawianej książce nad utratą tożsamości narodowej krajów dalekiej Azji, z powodu wszechobecnych Chińczyków - misjonarzy materializmu. Wracając koleją transsyberyjską pisze:

„Od pierwszej chwili, gdy wjechałem do Europy, byłem pod wrażeniem tego, jak świetnie kontynent znosi swój wiek.

Nie zabiegał o nową twarz, był dumny z tej, którą posiadał, i robił wiele, by ją zachować. Po azjatyckiej obsesji samounicestwienia było to bardzo budujące.”

            Wydawać by się mogło, iż tak samo ulegamy zbytniej amerykanizacji, ale widocznie nie jest jeszcze z nami tak źle !

            Bezskutecznie poszukiwaliśmy książek T. Terzaniego w rankingach księgarskich. Znaleźliśmy tam jedynie omawianą niedawno E. Gilbert i jej utwór „Jedz, módl się, kochaj”, która nie ma nawet prawa stanąć obok wspaniałego Włocha. To tak jakby porównywać przedszkole z uniwersytetem. Nie ważne jaka jest książka; fantastyczna, dobra, czy taka sobie. Ważne jest jaką ma reklamę. Jest to jeden z dowodów amerykanizacji naszych gustów.

            Oceny od 4 do 6.