Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 28.12.2007 – 8. spotkanie

Książka: Olga Tokarczuk „Anna In w grobowcach świata

Liczba obecnych: 9 osób

 

 

W ostatni grudniowy piątek po raz kolejny zebrał się koedukacyjny DKK działający w Bibliotece Głównej.

Po raz pierwszy w historii naszego Klubu autorką omawianej lektury była kobieta – Olga Tokarczuk.

„Anna In w grobowcach świata” nie była łatwym tematem, a może to poświąteczne rozleniwienie powodowało brak wartkości dyskusji.

Rozmowa na temat sumeryjskiego mitu sprzed czterech tysięcy lat, kiedy to Bogini równa była Bogom rodzaju męskiego niebezpiecznie zbaczała na tory feministyczne, gdzie mężczyźni postrzegani są jako stwory ciągle jeszcze siedzące na drzewie.
Znamienne jest, iż opisywani przez Tokarczuk Bogowie nie znali współczucia. Inanna po zejściu do świata podziemia, świata umarłych spodziewała się rozpaczy i wielu chętnych do oddania życia w zamian za jej powrót. Słodkie złudzenia. Jej zniknięcie ledwie zauważono.

Oceny zebrane przez Olgę Tokarczuk oscylowały między 3- a 4, z jedną 5 od miłośniczki opowieści mitycznych.

Nam, wychowanym w cywilizacji chrześcijańskiej stworzonej przez mężczyzn, trudno sobie wyobrazić świat na którego kształt równy wkład miałyby Boginie, świat bez dyskryminacji żeńskiego bóstwa.

Ciekawe jak byśmy żyli w takim świecie? Może lepiej, a może tylko inaczej?

Na koniec autorka:

„Paradoksem jest, że piaski dzisiejszego Iraku, kraju, który stał się areną tak wielu przejawów agresywnego tryumfu patriarchalnych sił (...) po kilku tysiącach lat odkrywają nam (...) mitologiczną postać wielaspektowego, żeńskiego bóstwa.”