Dyskusyjny Klub Książki 1

 

Termin: 26.03.2009 – 23. spotkanie

Książka: Olga Tokarczuk „Bieguni”

Liczba obecnych: 11 osób

 

 

Trochę zaskoczyła nas najnowsza książka Olgi Tokarczuk, laureatki nagrody Nike, „Bieguni”. Nie potrafiliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy plastynacja, czyli preparowanie zwłok ludzkich, jest dla autorki faktyczną fascynacją, czy tylko prowokacją.
Media informują nas o skandalach związanych z pokazywaniem spreparowanych zwłok, a wystawy organizowane za granicą przyciągają tłumy ciekawskich. Ciało człowieka nie powinno być przedmiotem handlu, ani też eksponatem. Należy się jemu szacunek. Nie podzielamy trupiej fascynacji.

Gdyby tak odchudzić książkę, pozbawić ją tematów związanych z plastynacją, byłaby perełką. Bardzo ciekawe i pięknie opisane były pozostałe wątki i tylko one część klubowiczów oceniło na 6. Książka jako całość uzyskała już tylko 4 punkty.
Podobną książkę napisała Dubravka Ugrešić. „Nikogo nie ma w domu” różni się od „Biegunów” głównie wątkiem bałkańskim.

Hasło „kobiety do piór” przypomniało nam inne, dużo wcześniejsze „kobiety na traktory”. Talent i wrażliwość nie są kwestią płci, chociaż opisanie problemów wedle psychologów pozwala na szybsze uporanie się z nimi.

Bardzo adekwatnie opisuje Tokarczuk lotniska. Widać, że spędziła w podróży dużo czasu. Ruch, przemieszczanie się kojarzy się autorce z wolnością. Nawet bezdomność jest formą wolności. Tylko człowiek w ruchu jest człowiekiem wolnym.

Nie mogło zabraknąć u Tokarczuk bliskiego nam tematu – przezroczystości. Znamy to, znamy i czasami doświadczamy.