Dyskusyjny Klub Pracowników Biblioteki

 

Termin: 10.01.2008 – 3. spotkanie

Książka: Hanna Krall „Król kier znów na wylocie”
Liczba obecnych: 9 osób

 

 

            Spotkanie miało miejsce w Filii nr 1 na osiedlu Lotnisko. Ten styczniowy poranek rozpoczęliśmy od dyskusji nad książką „Król kier znów na wylocie”.

            Główna bohaterka Izolda Regensberg (Żydówka) decyduje się uciec z getta. Przybierając tożsamość Marii Pawlickiej (Polki) pragnie uratować swojego męża z rąk hitlerowców. Z miłości do niego gotowa jest na każde poświęcenie. Na drodze do szczęścia napotyka wiele trudności. Aby przeżyć musi oddać swoje ciało policjantowi. Na Pawiaku odwraca się od matki swego męża wyselekcjonowanej na śmierć, a nawet modli do Matki Boskiej, aby ta przeszła jak najszybciej i nie zwróciła na nią uwagi. Zdradza swoje rzeczywiste pochodzenie przez sposób stawiania torebki, a także odmawianie modlitwy „Zdrowaś Maryjo”. Jednak osiąga swój cel – odnajduje męża w dniu wyzwolenia. Wydawałoby się, że na tym powieść szczęśliwie się zakończy. Dzieje się inaczej... aby się tego dowiedzieć warto zajrzeć do książki.

            Jak zwykle w twórczości Krall pojawia się temat martyrologii żydowskiej, jednak nie stanowi motywu przewodniego, a raczej tło utworu. Nie wszystkim przypadł do gustu ten styl pisania – krótkie zdania, język reportażowy, suchy, a także przeplatanie się wątków, co wprowadzało pewien chaos.

            Ogólna ocena książki wahała się od 2 do 5, choć większość przyznała czwórkę.