Dyskusyjny Klub Pracowników Biblioteki

 

Termin: 11.02.2010 – 20. spotkanie

Książka: Zina Rohan „Córka oficera”

Liczba obecnych: 8 osób

 

           

20. spotkanie naszego klubu odbyło się w Filii nr 4. Tak się złożyło, że był to akurat tłusty czwartek, więc oprócz rozmowy o książce, było pałaszowanie pączków.

Tytułową bohaterkę poznajemy w pierwszym dniu II wojny światowej jako młodą dziewczynę, będącą wraz z koleżankami na obozie harcerskim. Tuż przed świtem przyjeżdża do nich młody podporucznik z wieściami o zbliżających się Niemcach. Nakazuje im natychmiastową ewakuację. I tu zaczyna się wieloletnia tułaczka Marty Dolniak, poczynając od pobytu w wileńskim klasztorze, przez syberyjskie łagry, Rosję, aż do Persji. W tym trudnym czasie poznaje polskiego żołnierza, miłość swojego życia, jednak w wyniku pewnego nieporozumienia wiąże się z innym mężczyzną. Ta pochopna decyzja wpływa nie tylko na jej życie, ale też na losy osób, które kocha.

Książka „wciąga” już od pierwszej strony. Losy Marty są na tyle ciekawe i poruszające, że aż ciężko oderwać się od dalszego czytania. Aczkolwiek jedna z pań nie doczytała powieści do końca. Doszła zaledwie do 70 strony (a jest ich 536).

Wśród ocen przeważały piątki i szóstki, ale była też jedna dwójka.