Dyskusyjny Klub Pracowników Biblioteki

 

Termin: 15.10.2009 – 18. spotkanie

Książka: Jerzy Stuhr „Stuhrowie. Historie rodzinne”

Liczba obecnych: 5 osób

 

           

18. spotkanie DKK odbyło się w Bibliotece Głównej. Już na początku rozmowy stwierdziłyśmy, że właśnie takie książki chcemy czytać. Jerzy Stuhr przedstawia losy swojej rodziny z historią w tle. Dzieje Stuhrów są niezwykle barwne i ciekawe, a ponadto wzbogacone fotografiami rodzinnymi. W książce możemy znaleźć zdjęcia członków familii w różnych momentach życia; miejsc zamieszkania; bezcennych pamiątek.

Zwróciłyśmy uwagę na to, że popularny aktor nie skupia się na sobie, ale na rodzinie. Pragnie opowiedzieć o losach swoich przodków. Robi to dla dzieci, wnuków, prawnuków… Autor wypowiada następujące słowa: „To dług, który spłacam rodzicom, dziadkom, pradziadkom, by przechowywana przeze mnie wiedza przetrwała w następnych pokoleniach, niezależnie od miejsca, gdzie zapuszczą korzenie.”

Jerzy Stuhr mówi o wartości i sile rodziny, którą „odkrywa się powoli, dojrzewając latami do tej wiedzy.” Jego syn, Maciej, już jako żonaty mężczyzna, potwierdza te słowa: „jeśli się o coś modlę, to nie o sukcesy artystyczne, a o szczęście i stabilność mojej rodziny. W czasach, gdy tyle małżeństw wokół nas się rozpada, udana rodzina pozostaje wielką wartością.”

Na końcu książki zamieszczono tablicę genealogiczną. Klubowiczki mówiły, że warto byłoby pokusić się o stworzenie tablic własnych rodzin. Z pewnością jest to pasjonujące, ale i żmudne zajęcie.

Noty wysokie – głównie 5 i 6.