Dyskusyjny Klub Pracowników Biblioteki

 

Termin: 11.09.2008 – 8. spotkanie

Książka: Dorota TerakowskaPoczwarka”

Liczba obecnych: 7 osób

 

 

            Po długiej, wakacyjnej przerwie klubowiczki zebrały się w Filii nr 14. Przedmiot wspólnej rozmowy wcale nie był wakacyjny czyli lekki, łatwy i przyjemny. „Poczwarka” porusza niezwykle trudny, ale ważny temat.

            Młode małżeństwo – Adam i Ewa – mają dokładnie zaplanowane życie. Wszystko w odpowiednio ustalonym porządku: kariera, dom, dopiero potem dziecko, jednak narodziny upragnionego potomka nie przynoszą spodziewanej radości. Okazuje się, że córka Myszka ma zespół Downa w bardzo ciężkiej postaci. Ich idealne życie stopniowo staje się ruiną. Dom przekształca się w zamkniętą twierdzę, do której nikt nie ma wstępu. Mimo, że żyją pod jednym dachem to tak naprawdę żyją obok siebie. Ewa poświęca się całkowicie córce, choć do końca nie jest w stanie jej zrozumieć. Adam ucieka od żony i córki w pracę. Myszka ma swój własny, rajski świat. Zakończenie dosyć niespodziewane; nie wszystkim przypadło do gustu.

            Podczas dyskusji pojawiło się wiele pytań i wątpliwości: czy nie lepiej byłoby gdyby dziecko trafiło do specjalistycznego ośrodka, czy izolowanie córki od świata było trafnym wyborem, czy faktycznie „dzieci gorszego Boga” mają tak bujną wyobraźnię, bogaty świat wewnętrzny. Stopniowo od rozważań na temat książki doszliśmy do wymiany własnych doświadczeń z niepełnosprawnymi osobami. W podsumowaniu doszliśmy do wniosku, że książka wskazuje na istotne rzeczy w życiu takie jak: rodzina, miłość, wspólna rozmowa, zabawa, piękno otaczającego świata.

            Jedna z pań wystawiła książce „mierną” notę (2), a pozostałe zgodnie dały piątki.