Dyskusyjny Klub Pracowników Biblioteki

 

Termin: 21.05.2009 – 15. spotkanie

Książka: Tiziano Terzani „Powiedział mi wróżbita”

Liczba obecnych: 7 osób

 

           

            Spotkanie odbyło się w Filii nr 3, a książka, o której rozmawiałyśmy jest niezwykle ciekawa.

Tiziano Terzani wiele lat spędził w Azji. Był dalekowschodnim korespondentem „Der Spigla”. Przez cały czas podróżował samolotami, gdyż tego wymagał jego zawód. Szybkie dotracie na miejsce zdarzenia, relacje z najbardziej odległych zakątków. Aż pewnego dnia 1976 roku, będąc w Hongkongu, przypadkiem spotkał starego Chińczyka, który powiedział: „Strzeż się! Istnieje wielkie ryzyko, że umrzesz w roku 1993. Dlatego nie wolno ci w tym roku latać. Ani razu!” Gdy nadszedł koniec roku 1992 Terzani postanowił, że przez kolejnych 12 miesięcy poruszać się wszystkimi środkami transportu, za wyjątkiem latających. Powzięta decyzja okazała się dla niego błogosławieństwem. Sam autor napisał:

„Dystanse znowu nabrały właściwych rozmiarów, a ja odzyskałem poczucie odkrywania i przygody. (…) Pokonywanie wielkich dystansów pociągiem lub statkiem przywróciło mi świadomość gigantycznych rozmiarów globu. Ale co najważniejsze, znowu zobaczyłem tę ogromną część ludzkości, o której za sprawą samolotów niemal kompletnie zapominamy…”

Oprócz postanowienia o nielataniu powziął decyzję, że wszędzie tam, gdzie będzie przebywał, odwiedzi najwybitniejszego w danym miejscu wróżbitę, proroka itp. Dzięki temu miałyśmy okazję poznać bliżej metody działania wróżbitów, jaki mają wpływ na tamtejszych ludzi. Książka przybliża także historię oraz kulturę krajów azjatyckich. Stwierdziłyśmy, że Terzani skrupulatnie opisał swoją podróż, czasami może aż nadto dokładnie i przez to opisy momentami były nużące. Jednakże oceniłyśmy książkę pozytywnie - od 3 do 5, z czego średnia wyszła 3,88.