Dyskusyjny Klub Pracowników Biblioteki

 

Termin: 16.09.2010 – 25. spotkanie (Filia nr 14)

Książka: Janusz Leon Wiśniewski „S@motność w sieci”

Liczba obecnych: 7 osób

 

           

ON: Jakub, jest znanym i cenionym genetykiem, mieszka w Monachium, wiele podróżuje po świecie w celach zawodowych, jest kawalerem.

ONA: „bezimienna”, mieszka w Warszawie, pracuje w zachodniej firmie, jest mężatką, zaniedbywaną przez męża-pracoholika.

Pewnego dnia On otrzymuje wiadomość od nieznajomej, która chce się zwierzyć ze swoich problemów. Wybrała go spośród miliona innych użytkowników. I tu zaczyna się ich znajomość, która przeradza się w intymny, wirtualny związek. W końcu dochodzi do spotkania w świecie rzeczywistym. Z czasem Ona dowiaduje się, że jest w ciąży, jednak nie wie, kto jest ojcem dziecka. Po wizycie u lekarza upewnia się, co do tego, że to Jej mąż (choć my do końca nie byłyśmy o tym przekonane). Kobieta zostaje z mężem, a Jakuba prosi o wybaczenie, bo twierdzi, że tylko wówczas będzie szczęśliwa.

Historia głównych postaci nie „wciągnęła” nas. O wiele bardziej podobały nam się historie poboczne np. historia związku z Jennifer czy z głuchoniemą Natalią, historia chorej Ani, córki kolegi Jakuba.

Zdziwił nas brak imienia głównej bohaterki. Nawet w pewnym momencie niektóre osoby zaczęły przerzucać kolejne kartki w poszukiwaniu owego imienia, myśląc, że może coś przeoczyły, ale faktycznie imię nie pojawiło się w książce.

Dyskusja toczyła się wokół tematów takich jak: anonimowość w Internecie, spędzanie zbyt wiele czasu w sieci, osłabienie więzi międzyludzkich, wirtualne romanse.

Średnia ocen – 3,75.