Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz
 Ekspozycja z okazji Dni Kopernikowskich
2018-02-05

Od początku lutego w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej prezentowany jest cykl gwaszy Jana Marcina Szancera "Mikołaj Kopernik".

Album powstał w 1953 roku, który był Rokiem Kopernika, ogłoszonym przez Światową Radę Pokoju. W tym czasie w Polsce i na świecie powstało wiele prac artystycznych, wydawnictw i filmów, których tematem był Mikołaj Kopernik i Jego Dzieło. Z okazji 400. rocznicy śmierci Kopernika i wydania Jego Dzieła, J. M. Szancer przygotował album, składający się z 15 plansz graficznych, które razem tworzą barwną opowieść o ważniejszych wydarzeniach z życia Astronoma. Ta ilustrowana historia powstała z myślą o młodym odbiorcy, który odnajdzie w grafikach drogę dwunastoletniego chłopca, wiodącą przez kolejne ważne etapy jego życia oraz determinację młodego człowieka, a potem uczonego w dążenie do wiedzy, która w konsekwencji doprowadziła do rewolucyjnej zmiany myślenia  o wszechświecie.
W całej opowieści uwagę zwraca plansza XII z akcentem grudziądzkim, bo to w naszym mieście Mikołaj Kopernik  w 1522 r. wygłosił rozprawę "O poprawie monety".

Jan Marcin Szancer (1902-1973) - jeden z najwybitniejszych polskich rysowników XX w., nazywany "Królem ilustratorów" i "malarzem dziecięcych marzeń". Malarz, aktor, felietonista i satyryk, znawca teatru, muzyki, literatury, scenograf teatralny, filmowy, telewizyjny, pierwszy szef artystyczny Telewizji, profesor warszawskiej ASP.
     


Wstecz

Internet Grudziądz
Odsłon: 1201303