Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz
 Przewodniki turystyczne, mapy i plany Grudziądza
2018-09-04

Od 3 września w Czytelni Czasopism czynna jest wystawa prezentująca historyczne i współczesne przewodniki turystyczne, mapy i plany Grudziądza.


W zbiorach regionalnych Biblioteki Miejskiej istotną część stanowią wydawnictwa prezentujące walory turystyczne Grudziądza. Przewodniki turystyczne popularyzują wiedzę o mieście zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. W przystępny sposób opisują położenie geograficzne i walory przyrodnicze. Prezentują najciekawsze zabytki, informacje o znanych ludziach oraz wydarzeniach z historii miasta, nie brakuje też informacji o współczesności. Przewodniki zawierają propozycje tras, fotografie, mapy i plany, spisy ulic czy niezbędne informacje praktyczne. Wystawa prezentuje zarówno historyczne wydawnictwa z przełomu XIX i XX wieku, okresu międzywojennego, tzw. Polski Ludowej oraz współczesne.
Najstarszym przewodnikiem po Grudziądzu jest wydany 1893 r. "Führer durch Graudenz und Umgebung" napisany przez historyka i archiwistę Xaverego Froelicha, autora wiekopomnej dwutomowej historycznej monografii powiatu grudziądzkiego. Natomiast pierwszy polski przewodnik został wydany przez Wikora Kulerskiego w 1913 r.

Zbiory kartograficzne biblioteki zaprezentowane na wystawie to oryginalne plany miasta z początku XX wieku, wydane jako załączniki do przewodników F. Fischera i I. Żnińskiego. Z okresu II RP przedstawiamy, wykonany w pracowni litograficznej Otto Heringa przy ulicy Wybickiego, plan miasta z oznaczonym miejscem Pierwszej Pomorskiej Wystawy Rolniczo-Przemysłowej odbywającej się w lipcu 1925 r. Szczególnie ciekawy wydaje się być najnowszy nabytek biblioteki - niemiecka mapa z końca roku 1944 z zaznaczonym mostem wojennym.

Warto wspomnieć o dwóch atlasach historycznych wydanych w 1997 i 2017 przez UMK i Muzeum Miejskie, których reprodukcje map często udostępniamy czytelnikom biblioteki. Z atlasów pokazujemy dwie mapy z końca XVIII wieku. Wystawa prezentuje też mapy współczesne z końca XX i początku XXI wieku, ukazujące duże zmiany w układzie przestrzennym miasta.


Wstecz

Internet Grudziądz
Odsłon: 1289015