Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz
 "Pomorski szlak kopernikowski"
2019-03-11

W Czytelni Czasopism prezentowany jest cykl akwafort Cecylii Wiśniewskiej. Grafiki przedstawiają obiekty architektoniczne miast związanych z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika m.in. Toruń, Chełmno, Grudziądz, Malbork, Elbląg, Gdańsk.

Akwaforty pochodzą z teki "Pomorski szlak kopernikowski", wydanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Grudziądzu z okazji obchodów 500. urodzin Mikołaja Kopernika oraz 450. rocznicy pobytu astronoma w Grudziądzu.

Ekspozycja została przygotowana z okazji Dni Kopernikowskich. Można ją oglądać do 19 kwietnia.

Cecylia Wiśniewska (1928 - 1999)
Urodziła się 14.09.1928 r. w Grudziądzu. Tam spędziła dzieciństwo i młodość oraz ukończyła Liceum Humanistyczne. W latach 1948-53 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie osiadła na stałe po ukończeniu studiów. Kierowała Gabinetem Sztuki Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Swoje prace graficzne zamykała w cyklach tematycznych, m.in.: "Pomorze", "Grudziądz", "Toruń", "Pomorski szlak kopernikowski". W latach 1960-61 brała udział w rejsach po Morzu Śródziemnym i do Afryki Zachodniej, co zaowocowało serią grafik z Turcji, Egiptu, Libii, Tunisu, Grecji, Włoch. Artystka stosowała metalowe techniki trawione - akwafortę i akwatintę, suchą igłę, eksperymentowała z metodą tzw. odprysku i obróbką kliszy metalowej.
Tworzyła także grafikę użytkową - ilustracje, okładki do książek dziecięcych, plakaty. Wielokrotnie wystawiała w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się w wielu zbiorach polskich i zagranicznych m.in.: Ossolineum we Wrocławiu, Biblioteki PAN w Kórniku, British Museum w Londynie i Bibliotheque Nationale w Paryżu.
          


Wstecz

Internet Grudziądz
Odsłon: 1388765