Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2018-12-12  Poezja Marianny Chróścińskiej
12 grudnia w Filii nr 13 odbyło się spotkanie z poezją Marianny Chróścińskiej.
Pani Marianna Chróścińska, pensjonariuszka Domu Dziennego Pobytu przy ul. Piłsudskiego 111, wydała cztery tomiki wierszy. Wszystkie tomiki noszą ten sam tytuł "Sercem pisane...". Tematyka jej utworów jest bardzo różnorodna. Pisze o ojczyźnie, przyrodzie, Bogu i seniorach, czasem na zamówienie z okazji różnych okoliczności i jubileuszów.
2018-11-20  Spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem
20 listopada w bibliotece przy ulicy Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem, podróżnikiem, odkrywcą, reporterem. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

Jacek Pałkiewicz
od 40 lat przemierza peryferie świata. Jest twórcą survivalu w Europie, powszechnie uznawanym autorytetem w dziedzinie przetrwania. Mieszka trochę we Włoszech, trochę w Polsce. W 1975 r. pokonał w łodzi ratunkowej Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA, zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.
Dwa lata pływał jako oficer na statkach "tanich bander", pracował w afrykańskich kopalniach złota i diamentów. Od połowy lat 70. kierował wieloma ambitnymi wyprawami w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Jest weteranem Sahary, poznał najdalsze kresy Syberii. Najczęściej podróżował w stylu XIX-wiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami. W 1994 r. dotarł w Górnym Orinoko do Janomami nie utrzymujących kontaktu z zachodnią cywilizacją.
Z rekomendacji Thora Heyerdahla, w 1994 r. elitarne Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie przyjęło go do swojego grona.
W roku 1996 naukowa ekspedycja Pałkiewicza ustaliła źródło Amazonki, rozwiewając tym samym kontrowersje, co do miejsca narodzin największej rzeki świata. W 15 lat później władze peruwiańskie wzniosły tam obelisk z tablicą upamiętniającą odkrycie, a prezydent Włoch nadał odznaczenie Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.
Jego dorobek to ponad 40 publikacji książkowych, w tym wiele wznowień, nie tylko w języku polskim, ale też włoskim, rosyjskim i angielskim. W 1998 r. otrzymał  główną nagrodę "Bursztynowy Motyl" za najlepszą książkę podróżniczą roku.
Więcej informacji na stronie: www.palkiewicz.com   
     

2018-11-16  Spotkanie z Bartkiem Sabelą w ramach GBO
16 listopada w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 gościł Bartek Sabela, podróżnik, reporter, fotograf. Rozmowę z podróżnikiem na temat jego książek poprowadziła Teresa Mazurkiewicz, pracownik Biblioteki Miejskiej. Bartek Sabela opowiedział o wyprawie do Uzbekistanu oraz dramatycznej historii zanikającego Jeziora Aralskiego, zwanego przez miejscowych Morzem. Swoje opowieści wzbogacił przepięknymi fotografiami oraz muzyką uzbecką.
Spotkanie autorskie zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).

Bartek Sabela (ur. 1982) – w wykształcenia architekt, a z zamiłowania fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką "Może (morze) wróci". Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka "Wszystkie ziarna piasku". Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii został nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej. W kwietniu 2017 ukazała się jego trzecia książka "Afronauci" - reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu, miał marzenie by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu. Obecnie podróżuje do Demokratycznej Republiki Konga, gdzie pracuje nad nowym tematem. Współpracuje z "Kontynentami", "Dużym Formatem" Gazety Wyborczej oraz magazynem "Pismo".
     

2018-10-25  Impresje poetyckie
25 października w Filii nr 1 przy ulicy Nauczycielskiej 19 odbył się wieczorek poetycki Barbary Stajkowskiej i Romana Branickiego.

Utwory Barbary Stajkowskiej były publikowane w prasie, w almanachach, a także czytane na antenie radia PIK. Autorka pisze fraszki, próbuje sił w prozie poetyckiej i opowiadaniach. 7 czerwca br. odbyła się promocja debiutanckiego tomiku "Odrodzone źródło".

Roman Branicki tworzy wiersze od ponad trzydziestu lat. Pisze głównie o ludziach, ich uczuciach oraz o mieście, w którym żyją.

Oboje należeli do Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT".
     

2018-10-18  Poezja Leszka Leliwy
18 października w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się spotkanie z poezją Leszka Leliwy. Wybrane wiersze autora czytał Marek Wachonin.

Leszek Leliwa
- grudziądzanin, swoje wiersze zaczął publikować 3 lata temu. W 2016 roku wiersz autora zatytułowany "Spóźniona miłość" wygrał Turniej Jednego Wiersza podczas Grudziądzkiej Jesieni Poezji. Opublikował 2 tomiki pt. "Czarna Inez" i "Zrozumieć kobiety". Na wydanie czeka zbiór bajek.
     

2018-10-18  "Rodzina Fryderyka Chopina"
18 października w bibliotece przy ul. Mazurskiej 2 gościła Krystyna Borucińska, autorka tomiku wierszy "Fryderyk Chopin. Życie jak muzyka" oraz edukacyjnego cyklu "Bliżej Chopina", składającego się z kilku tomów m.in.: "Szkolni przyjaciele Fryderyka Chopina", "Europejskie szlaki Fryderyka Chopina". Pani Borucińska opowiedziała o rodzinie wybitnego kompozytora i pianisty. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".
    

2018-10-16  Spotkanie z Hanną Cygler w ramach GBO
16 października w Filii nr 13 odbyło się spotkanie autorskie z Hanną Cygler, które zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).

O autorce
Hanna Cygler - z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności pisze powieści obyczajowe.  Przez dziennikarzy i krytyków literackich okrzyknięta polskim Jeffreyem Archerem w spódnicy. Cygler jest autorką ciekawą świata i ludzi. W swoich powieściach chętnie wykorzystuje historie z życia wzięte, tworząc opowieści z gatunku romansu, kryminału czy sensacji.
Napisała kilkanaście książek m.in.: "Kolor bursztynu", "Bratnie dusze", "Pokonani", "Złodziejki czasu", "Za cudze grzechy", "Tylko kochanka" oraz najnowsza "Nowe niebo".
     

2018-10-11  Promocja książki oraz wystawa
11 października w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyła się promocja tomiku poezji Wiesława Hawełko "Cela" oraz wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Parzęckiej. "Cela" to zbiór 28 wierszy osnutych wokół życia, życia jako celi życia. Jest to tomik o strąconych aniołach, skazanych na byt w ciałach ludzi, ilustrowany wspaniałymi obrazami Magdaleny Parzęckiej. Okładkę zaprojektował Wojtek Chróściński. Cykl obrazów "Ważki" można było podziwiać do 9 listopada.

Wiesław Hawełko-Wizo - współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", twórca Galerii "Wizo-Art", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych, członek Koła Miłośników Dziejów Grudziądza. Na portalu społecznościowym prowadzi stronę "Wizo-czyta", której celem jest propagowanie czytelnictwa i korzystania z dóbr kultury. Wiersze publikował w prasie lokalnej i krajowej oraz w almanachach. Dotychczas wydał drukiem: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie" (2003), "Słowa myślą kreślone" (2015), "To było wczoraj" (2017), "Po przedwieczny czas" (2017), "Grudziądzka Spółka Literacka Trynka. Remanent 84,85" (2018).

Magdalena Parzęcka ukończyła Nową Szkołę Oddechu, szkolenia masażu, Vedic Art., Gentle Bio-Energetics. Doświadczenie zdobyła poprzez pracą systemową Berta Hellingera, sesje indywidualne integracji oddechem, pracę z polem narodzin, taniec oraz wiele seminariów rozwoju osobistego. Jest terapeutką integracji oddechem, Łagodnej Bio-energetyki dr Evy Reich, Doulą, masażystką, doradcą noszenia dzieci w chuście, nauczycielką malowania intuicyjnego wg metody Vedic Art. Z ciekawością siebie na nowo otwiera kolejne drzwi, by odkrywać w sobie nowe pasje. W ten sposób życie stało się dla Niej podróżą, której doświadcza każdego dnia przez pryzmat duszy, emocji, ciała i umysłu.
     
2018-06-21  Promocja książki Kazimierza Trybulskiego "Chrystian"
21 czerwca w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyła się promocja książki Kazimierza Trybulskiego "Chrystian". Powieść "Chrystian" mówi o działalności założyciela miasta Grudziądza, wielkiego Apostoła Prusów - biskupa Chrystiana. Akcja tej książki rozgrywa się w latach dwudziestych XIII wieku na terenie Grudziądza oraz sąsiadującej z ziemią chełmińską Pomezanii.
W programie:
- występ Janusza Kamińskiego w monodramie "Ślepiec",
- rozmowa z autorem o powieści "Chrystian",
- możliwość zakupu publikacji.
     

2018-06-14  Spotkanie z Wiesławem Hawełko-Wizo
14 czerwca w bibliotece przy ul. Korczaka 23 gościł Wiesław Hawełko-Wizo, współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych. Autor zaprezentował swoją poezję. Rozmawiano także o innych poetach m.in.: Wisławie Szymborskiej, Zbigniewie Herbercie, Ryszardzie Milczewskim-Brunie, Rafale Wojaczku.
Spotkanie odbyło się w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki.
   

2018-06-07  Promocja tomiku Barbary Stajkowskiej
7 czerwca w Bibliotece Miejskiej odbyła się promocja debiutanckiego tomiku Barbary Stajkowskiej "Odrodzone źródło". Autorka zaprezentowała swoje wiersze oraz prozę poetycką. Na zakończenie spotkania poetka wpisywała pamiątkowe dedykacje do książek.

Barbara Stajkowska
jest rodowitą grudziądzanką, autorką wierszy od lat młodości. Jej utwory były publikowane w prasie, w almanachach m.in. almanachu zbiorczym wydanym przez Bibliotekę Miejską w Grudziądzu, a także czytane na antenie radia PIK. Autorka pisze także fraszki. Próbuje sił w prozie poetyckiej i opowiadaniach. Należała do Klubu Literackiego przy Grudziądzkim Towarzystwie Kultury, Grudziądzkiej Spółki Literackiej Trynka, Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT". Interesuje się nauką o społeczeństwie, psychologią. Lubi dobrą prozę, ambitne kino i ogrody. Kocha poezję i swoje rodzinne miasto.
     

2018-05-22  Spotkanie z Ojcem Leonem Knabitem
22 maja w Bibliotece Miejskiej gościł Ojciec Leon Knabit, benedyktyn, publicysta i autor książek. Ojciec Leon jest osobą niezwykle otwartą i bezpośrednią. Potrafi rozmawiać na trudne tematy bez zbędnego patosu, zwraca uwagę na to, co w życiu ważne, zachęca do refleksji. Swoje rozważania przeplata anegdotami i żartami. Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość nabycia publikacji oraz uzyskania pamiątkowej dedykacji autora.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

Leon Knabit OSB - ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu. Prowadził programy telewizyjne takie jak: "Ojciec Leon zawodowiec", "Salomon" czy "Credo". W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii "Profesjonalne". Znany ze swojej otwartości i poczucia humoru. Jest autorem kilkunastu publikacji m.in.: "Nikt nie jest byle jaki", "Ojca Leona różowe okulary", "Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha", "Przestań narzekać, zacznij żyć" (cz. I i II).
     

2018-05-17  Spotkanie z Łukaszem Gapińskim
17 maja w Filii nr 8 przy ul. Łęgi 2 odbyło się spotkanie z Łukaszem Gapińskim. Autor zaprezentował treść poszczególnych tomów trylogii "Człowieku znikąd": Tom I Księga Welesa; Tom II Tarcza Słońca; Tom III Zakon Jakuba Sprawiedliwego. W swoich powieściach pisarz stara się przybliżyć czytelnikom kulturę i wierzenia Słowian.

Jako pisarz zadebiutował w 2013 r. Wtedy wydawnictwo Goneta podjęło się publikacji e-booka "Człowiek Znikąd. Księga Welesa". Wkrótce powieść, dzięki głosom internautów, wygrała konkurs "Najlepsza książka na jesień 2013" w kategorii thriller, ogłoszony przez portal granice.pl. Wiosną 2015 książka wyszła nakładem Wąbrzeskich Zakładów Graficznych i cieszyła się sporym zainteresowaniem na rynku lokalnym. Druga część trylogii najpierw została wydana w formie e-booka i została nagrodzona przez internautów serwisu granice.pl tytułem "Najlepszej książki na jesień 2015".
W latach 2000-2008 autor występował i pisał teksty w zespole hip-hopowym AWGD. Ukończył studia na kierunku kształtowanie i ochrona środowiska na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Od kilku lat pracuje w Urzędzie Gminy w Wąbrzeźnie.
     

2018-05-16  Promocja książki Wiesława Hawełko oraz wystawa
16 maja w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyła się promocja książki Wiesława Hawełko pt. Grudziądzka Spółka Literacka "Trynka". Remanent 84,85. Spotkaniu towarzyszyła wystawa malarstwa Lucjana Czapulaka. Obrazy były wyeksponowane do 13 czerwca.

Wiesław Hawełko-Wizo - współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych.

Lucjan Czapulak - uprawia malarstwo, głównie - collage, rysunek w tuszu i ołówku, oprawy graficzne, formy przestrzenne, grafika, collage komputerowe, fotografia. Prowadzi zajęcia plastyczne z młodzieżą szkolną. Swoje prace prezentował na wielu wystawach krajowych m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Warszawie, Grudziądzu, Inowrocławiu, Brodnicy, Tucholi.
     

2018-03-22  "Ludzie i ich pasje: Jerzy Schmidt, rzeźbiarz i malarz"
W czwartek 22 marca w bibliotece na Lotnisku gościł artysta Jerzy Schmidt. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".

Autor o sobie:
"Znajomość ze znanym grudziądzkim artystą rzeźbiarzem stała się inspiracją dla mojej przygody z rzeźbą. Stopniowo byłem coraz bardziej zafascynowany możliwością stworzenia czegoś ze zwykłego kawałka drewna. Sposobem na zrealizowanie swoich zamierzeń było zorganizowanie odpowiedniego zaplecza w postaci narzędzi i warsztatu. Mając to, angażując swoją wyobraźnię i czas, mogłem poświęcić się swojej nowo odkrytej pasji, która trwa już od przeszło 20 lat. Najchętniej wykonuję rzeźby o tematyce sakralnej, ale nie unikam innych tematów. Próbuję również swoich sił w malarstwie pastelowym."
     

2018-02-22  "Słowo i obrazy"
22 lutego br. w Filii nr 13 odbyło się spotkanie "Słowo i obrazy", podczas którego swoją twórczość zaprezentowali  Krystyna Murawska i Jan Raczyński.
Zgromadzeni goście wysłuchali wierszy Krystyny Murawskiej oraz obejrzeli obrazy Jana Raczyńskiego. Oboje są członkami Polskiego Związku Niewidomych.
Spotkanie zorganizowano we współpracy z PZN Koło Grudziądz.
        

2018-02-15  "Wileńszczyzna w miniony czas"
15 lutego w Bibliotece Miejskiej gościliśmy Zdzisława Brałkowskiego, promującego swoją najnowszą książkę "Wileńszczyzna w miniony czas". Jest to zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się w czasach od okresu okupacji aż do lat 70-tych minionego wieku. Dzieje bohaterów rzucone są na tło wielkiej polityki, z wszystkimi z tego wynikającymi konsekwencjami. Podobne losy przeżywały inne polskie rodziny żyjące od pokoleń na wileńskiej ziemi; historia wyrywała ich korzenie i rozłączała krewnych. Podczas spotkania autor opowiadał m.in. o powstawaniu książki oraz zaprezentował fotografie, które zachowały się w rodzinnych zbiorach.

Zdzisław Brałkowski przepracował kilkadziesiąt lat: najpierw w fabryce, później wychowując i ucząc trudniejszą młodzież. Osobiste wspomnienia są skarbnicą, z której zaczął czerpać kilka lat temu, kiedy rozpoczął przygodę z literaturą. W 2015 r. wydał książkę "Syberia, inny świat". Rok później ukazała się "Młodości szczęśliwa", pierwsza z cyklu "Zza zasłony czasu".
Oprócz wspomnień, autor pisze również poezję, zwłaszcza lżejszą, żartobliwą – fraszki, limeryki, facecje, satyrę, teksty piosenek. Część utworów ukazała się w tomiku "Fraszki. Limeryki i inne żarciki" w 2016 roku oraz w kilku almanachach i antologiach.
     

2018-02-02  Spotkanie z poezją Barbary Zabroń
W czwartek 1 lutego w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie z poezją Barbary Zabroń. Autorka zaprezentowała wiersze zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tematyka utworów jest bardzo różnorodna – o życiu, wierze, naszym mieście, papieżu-Polaku. Podczas spotkania gościnnie zaśpiewał Jakub Frygier. Wyeksponowane zostały rękodzieła Patrycji Bartoszewskiej.

Barbara Zabroń – miłośniczka poezji i natury. Uwielbia Mickiewicza. Pierwsze wiersze stworzyła ponad 20 lat temu. Początkowo były to utwory okazjonalne, ale z czasem poezja i pisanie wierszy na stałe zagościły w życiu B. Zabroń.
   

2018-01-25  Słowa piórem i pędzlem malowane
W czwartek 25 stycznia w bibliotece przy ul. Nauczycielskiej 19 odbyło się spotkanie autorskie z grudziądzkim prozaikiem i poetą Wiesławem Hawełko-Wizo. Spotkaniu towarzyszyła wystawa malarstwa Michała Hawełko. Podczas spotkania autor zaprezentował swoje wiersze z kilku tomików, a także rozmawiał z gośćmi o literaturze, kulturze.

Wiesław Hawełko-Wizo - współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych, wystaw, koncertów. Od 2012 r. prowadzi stronę "Wizo-czyta", której celem jest propagowanie szeroko pojętego czytelnictwa i korzystania z dóbr kultury. Posiada bogaty dorobek literacki. Jest autorem tomików poezji: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie", "Słowa myślą kreślone", "To było wczoraj". Jego wiersze ukazały się w prasie lokalnej i krajowej oraz w almanachach m.in.: "Grudziądzka Spółka Literacka Trynka", "Myśli malowane podczerwienią", "Fraszki i słowne igraszki".

Michał Hawełko - przygodę z malarstwem rozpoczął 20 lat temu. Maluje głównie martwą naturę i pejzaże techniką olejną oraz pastelami. Swoje prace prezentował na wielu przeglądach twórczości artystycznej m.in.: Triennale Jednego Dzieła, Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych w Grudziądzu, a także na wystawach indywidualnych.
     

Internet Grudziądz
Odsłon: 1325029