Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2019-10-18   Spotkanie z Marietą Marecką
17 października w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów 28 gościliśmy Marietę Marecką, prowadzącą program na kanale Kuchnia+ "ABC Gotowania" oraz "365 Obiadów Mariety Mareckiej", autorką książki "ABC Gotowania". Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

Marieta Marecka od 6 lat prowadzi swoje autorskie programy kulinarne na kanale Kuchnia+ pt. "ABC gotowania", a od 3 lat "365 Obiadów Mariety Mareckiej". Na rynku wydawniczym ukazały się jej książki z serii "ABC gotowania". Jest zbieraczką i czytelniczką wszelkich publikacji kulinarnych. Od czasu do czasu publikuje felietony i przepisy kulinarne w różnych magazynach kobiecych oraz na portalach tematycznych.
Zakochana w kuchni, wszystkich sprzętach kuchennych, przepisach, smakach i zapachach. Ciągle poszukująca nowego, głodna podróżniczka pełna poczucia humoru i dużego dystansu do własnej osoby. Rodowita szczecinianka, od września 2011 roku mieszka w Warszawie. Z wykształcenia jest magistrem zarządzania i marketingu, a pracę licencjacką i magisterską dla odmiany pisała o modzie na gotowanie.
     

2019-10-18  Spotkanie z Kapitanem Żeglugi Wielkiej
17 października w Filii nr 7 przy ul. Chopina 33 odbyło się spotkanie z Dorotą Pobóg-Ruszkowską, Kapitanem Żeglugi Wielkiej.

Dorota Pobóg-Ruszkowska zaprezentuje zdjęcia, filmy oraz opowie o pracy na morzu i swoich przygodach.
     

2019-10-10  Spotkanie z Barbarą Stajkowską
10 października br. w Filii nr 3 przy ul. Korczaka 23 odbyło się spotkanie z Barbarą Stajkowską, autorką tomików "Odrodzone źródła" i "Drzewa życia mego owoce". Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".
Barbara Stajkowska jest rodowitą grudziądzanką, autorką wierszy. Jej utwory prezentowane były na antenie Radia PIK, a także publikowane w prasie, almanachach. Była członkiem Klubu Literackiego przy Grudziądzkim Towarzystwie Kultury, a także członkiem Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka" i Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT".
      

2019-10-03  "Wiersze na niepogodę"
W czwartek 3 października w Filii nr 1 na Lotnisku odbył się wieczór poetycki Barbary i Aleksandra Stajkowskich.
Pan Aleksander zadebiutował w 1976 w dwutygodniku "Nowa Wieś". Wiersze publikował w prasie lokalnej i krajowej oraz w almanachach: "Remanent 85", "Grudziądzka Spółka Literacka "Trynka". Wydał tomik "Skrzyżowania". Wiersze pani Barbary były prezentowane na antenie Radia PIK, na łamach prasy i w almanachach. Opublikowała dwa zbiory poezji: "Odrodzone niebo" i "Drzewa życia mego owoce".
Jak sami o sobie mówią:
"Jesteśmy tylko ludźmi piszącymi. My nie tworzymy wierszy, tylko wierszydła."
   

2019-09-11  Spotkanie autorskie z Patrycją Machałek
11 września w "Letniej Czytelni" Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie autorskie z Patrycją Machałek. Podczas spotkania rozmawiano o tradycji robienia przetworów, o tym, że receptury rodzinne są ważne, trochę o historii przetworów. Nie zabrakło tematu o ziołach. Autorka sama połączyła tradycję i nowoczesność. Spotkaniu towarzyszyła promocja najnowszej książki "Przetwory z pomysłem". Uczestnicy mieli okazję degustować przetwory wykonane przez autorkę.

Autorka o sobie:
"Z wykształcenia slawistka, z zawodu bibliotekarka, w czasie wolnym człowiek-chaos. W zeszłym roku próby uporządkowania zamętu notatek zaowocowały wydaniem "Siły ziół", w tym roku przyszedł czas na porządki w przetworowym przepiśniku.
Prywatnie wielka fanka relaksu i odprężenia: hoduje niewielki, ale własny ogródek, bezładnie obsadzony ziołami, kwiatami i krzewami owocowymi. Niestrudzona chomikara przepisów, pomysłów i prostych projektów ogrodniczych i kulinarnych, odtwarzanych później w kuchennym laboratorium."
     

2019-07-08  Promocja książki Wiesława Hawełko
W poniedziałek 8 lipca odbyła się promocja najnowszej książki Wiesława Hawełko-Wizo "Facecje. W sowim lesie". Spotkanie miało mieć miejsce w "Letniej Czytelni", jednak z powodu niesprzyjającej aury przeniesiono je do Czytelni Czasopism. Autor zaprezentował zgromadzonym gościom wybrane facecje z tomiku oraz pokazał przepiękne zdjęcia autorstwa Ewy Grzeszczuk. Okładkę zaprojektowała Karolina Zaręba.

Wiesław Hawełko o swojej nowej książce:
Tym razem frywolnie i zabawnie. Wakacyjna kanikuła sprzyja rozrywce, dowcipowi i żartom.
Dżungla ludzka z jej przywarami, wadami, złośliwościami i podłości została zastąpiona bliżej niezidentyfikowanym lasem i jej mieszkańcami.
Jak autor pisze: „Wszelkie podobieństwo do osób fizycznych jest przypadkowe i niezamierzone. To czysta fikcja literacka”
i „Mądrej głowie dość dwie słowie”
Adam Mickiewicz

Wiesław Hawełko-Wizo – współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych. Od 2012 r. prowadzi stronę "Wizo-czyta". Dotychczas wydał drukiem m.in.: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie", "Słowa myślą kreślone", "To było wczoraj", "Po przedwieczny czas", "Cela".
     

2019-06-25  Spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską
W ramach projektu "Spotkanie na żądanie" w Bibliotece Miejskiej gościliśmy wrocławską pisarkę Agnieszkę Lingas-Łoniewską. Spotkanie odbyło się w poniedziałek 24 czerwca o godz. 18:00. Poprowadziła je Beata Kastner, redaktorka Magazynu Qltura.

Agnieszka Lingas-Łoniewska - autorka ponad 30 bestsellerowych powieści, stanowiących elektryzujący miks gatunkowy romansu, dramatu i sensacji. Kocha zwierzęta, ma cztery koty i psa. Zwana przez swoich czytelników Dilerką Emocji. Od lat prowadzi autorską akcję "Karma zamiast Kwiatka" i na licznych spotkaniach autorskich zbiera karmę dla zwierzaków, którą potem przekazuje do wrocławskich fundacji. W 2016 r. zajęła II miejsce w plebiscycie "Gazety Wrocławskiej" Kobieta Wpływowa, a od 2017 r. jest członkinią Kapituły Literackiego Debiutu Roku. W wolnym czasie, kiedy nie pisze (a zdarza się to czasami), kocha czytać i oglądać seriale kryminalne, jej pasją są także nordic walking i robótki ręczne.
Na spotkanie obowiązywały bezpłatne wejściówki.
     
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
    
        
   

2019-06-05  Katarzyna Grochola w Grudziądzu
W ramach projektu "Spotkanie na żądanie" w Bibliotece Miejskiej gościła jedna z najpopularniejszych polskich pisarek Katarzyna Grochola. Spotkanie odbyło się w środę 5 czerwca o godz. 18:00. Poprowadziła je Beata Kastner, redaktorka Magazynu Qltura.

Katarzyna Grochola
zadebiutowała w 1997 roku, wydając powieść "Przegryźć dżdżownicę". Cztery lata później w księgarniach pojawiła się jedna z najgłośniejszych książek pisarki "Nigdy w życiu!". Na podstawie powieści powstał film w reżyserii Ryszarda Zatorskiego z Danutą Stenką i Arturem Żmijewskim w rolach głównych. Powieść przyniosła autorce nagrodę AS Empiku, a duża popularność publikacji przyczyniła się do wydania jej również w przekładach na języki obce (m.in. niemiecki, rosyjski, włoski i węgierski). "Nigdy w życiu!" otworzyła cykl powieściowy "Żaby i anioły". Kolejne jego części to: "Serce na temblaku",  "Ja wam pokażę!" oraz "A nie mówiłam!". Napisała kilka sztuk teatralnych i telewizyjnych, opublikowała kilka zbiorów opowiadań.
Jej książki sprzedały się w nakładzie blisko 5 milionów egzemplarzy, a każda z nich zajmowała najwyższe miejsca na listach bestsellerów. Jest laureatką licznych nagród, wielokrotnie uhonorowana została Bestsellerami Empiku w kategorii literatura polska, ostatnio za wydaną w 2016 roku powieść "Przeznaczeni". O jej popularności najlepiej świadczy raport Biblioteki Narodowej za lata 2000-2017, gdzie wśród najczęściej czytanych polskich autorów znalazła się w pierwszej trójce z Henrykiem Sienkiewiczem i Adamem Mickiewiczem.
Na spotkanie obowiązywały bezpłatne wejściówki.
     
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
    
        
     
2019-05-23  Spotkanie z Wiesławem Hawełko-Wizo
23 maja w Filii nr 1 przy ul. Nauczycielskiej 19 odbyło się spotkanie z Wiesławem Hawełko, autorem książki "Grudziądz, jakim go widzę". Publikacja zawiera osiemnaście esejów, które przedstawiają głębokie przemyślenia i refleksje autora na temat małej Ojczyzny - Grudziądza. 
  
Wiesław Hawełko-Wizo – współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych. Od 2012 r. prowadzi stronę "Wizo-czyta". Dotychczas wydał drukiem m.in.: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie", "Słowa myślą kreślone", "To było wczoraj", "Po przedwieczny czas", "Cela".
     

2019-05-17  Magdalena Witkiewicz w Grudziądzu
17 maja w Bibliotece Miejskiej gościliśmy Magdalenę Witkiewicz, promującą swoją najnowszą książkę "Jeszcze się kiedyś spotkamy". Jest to wzruszająca historia o różnych obliczach miłości wykradzionych wojnie, życiowych wyborach i rodzinnych tajemnicach, które mają większy wpływ niż nam się wydaje. Fabuła książki osadzona jest w przedwojennym Grudziądzu. Opowieść zainspirowana jest rodzinną historią pisarki.
Patronat honorowy nad książką objął Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Magdalena Witkiewicz - polska autorka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów i studiów MBA. Z zawodu analityk marketingowy, specjalista od modeli ekonometrycznych, z pasji pisarka. Uwielbiana przez kobiety, od lat wzrusza i motywuje swoje czytelniczki, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jej książki czytają kobiety na trzech kontynentach. W swych powieściach porusza trudne tematy samotności, poszukiwania sensu życia, dokonywania niełatwych wyborów, miłości. Nazywana specjalistką od szczęśliwych zakończeń, opowiada o poważnych sprawach w lekkim stylu. Pisze dla dzieci i dla dorosłych.
W 2014 roku Magdalena Witkiewicz reprezentowała Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Literatury Europejskiej w Hanoi. Jej powieść "Szkoła żon" wkrótce zostanie zekranizowana.
W maju 2017 roku jej powieść "Czereśnie zawsze muszą być dwie" była festiwalową premierą Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. Została też Najlepszą Książką Roku 2017 portalu Lubimyczytac.pl.
     

2019-03-13  Spotkanie z poezją Rafała Mroza
13 marca br. w Filii nr 13 odbyło się spotkanie z poezją Rafała Mroza, który promował debiutancki tomik pt. "Krzyk". Autor pisze głównie o emocjach targających życiem człowieka w sposób prosty i przystępny, nie bojąc się języka, który uchodzi za wulgarny. Wojownik w walce z imperatywem kategorycznym - jak mówi o sobie.

Rafał Mróz
- literat urodzony 22 listopada 1979 roku w Grudziądzu. Zaczął pisać w szkole podstawowej, zafascynowany poezją Wojaczka, Bukowskiego i Jesienina, za arcymistrza mając jednak Herberta. Kiedyś wagabunda, zjeździł autostopem prawie całą Polskę. Spędził ponad dekadę na emigracji, by ponownie osiąść w rodzinnym mieście. Jest członkiem Grudziądzkiej Grupy Literackiej "Kwadryga".
Więcej informacji oraz prezentacja utworów na stronie autora: www.rafalmroz.pl .
     

2019-03-11  Spotkanie autorskie z Karoliną Kowalską
11 marca w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska odbyło się spotkanie autorskie z Karoliną Kowalską, autorką książki "Córka kwiaciarza".

Karolina Kowalska
ma 18 lat. Pierwszą książkę wydała dwa lata temu. Jest uczennicą brodnickiego liceum o profilu medialno-dziennikarskim, a swoją przyszłość wiąże z pisarstwem. Interesuje się literaturą, muzyką i rysunkiem.
Autorka o powstaniu powieści:
"Chęć napisania książki przyszła do mnie po lekturze "Doliny szkieletów". Jest to książka o zupełnie odmiennej tematyce, ale właśnie ona natchnęła mnie do pisania. Początkowo pisałam wiersze, ale to mi nie wystarczało. Przyszedł moment, kiedy powiedziałam "chcę napisać książkę". Jednego wieczoru napisałam krótkie opowiadanie, następnego dnia, dopisałam kolejne strony i tak się zaczęło. Moja powieść początkowo miała być romansem, w trakcie pisania przerodziła się w przygodę, a następnie w pełen szaleńczego tempa kryminał."
     

2019-02-28  Spotkanie z Krystyną Borucińską
28 lutego w Filii nr 3 na Strzemięcinie odbyło się spotkanie autorskie z Krystyną Borucińską. Pisarka zaprezentowała utwory z "Grudziądzkich szkiców poetyckich" m.in.: "Powrót do Macierzy", "Ballada o Mikołaju z Ryńska". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 15.
     
2019-02-22  Promocja książki oraz wystawa malarstwa
22 lutego w Filii nr 8 na Rządzu odbyła się promocja książki Wiesława Hawełko-Wizo "Grudziądz, jakim go widzę" oraz wystawa malarstwa Michała Hawełko. Ekspozycję można było oglądać do 14 marca.

Wiesław Hawełko-Wizo – współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych. Od 2012 r. prowadzi stronę "Wizo-czyta". Jest autorem tomików poezji: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie", "Słowa myślą kreślone", "To było wczoraj", "Po przedwieczny czas", "Cela". Jego wiersze ukazały się również w almanachach m.in.: "Almanach Członków Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej ŚWIT", "Myśli malowane podczerwienią", "Fraszki i słowne igraszki".

Michał Hawełko – przygodę z malarstwem rozpoczął w 1998 roku. Maluje głównie martwą naturę i pejzaże techniką olejną oraz pastelami. Swoje prace prezentował na wielu przeglądach twórczości artystycznej m.in.: Triennale Jednego Dzieła, Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych w Grudziądzu, Międzynarodowym Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, a także na wystawach indywidualnych.
     

2019-02-21  Wieczór poezji Barbary Stajkowskiej
21 lutego w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbył się wieczór poezji Barbary Stajkowskiej, podczas którego autorka promowała najnowszy tomik "Drzewa życia mego owoce".

Barbara Stajkowska
jest rodowitą grudziądzanką, autorką wierszy. Jej utwory prezentowane były na antenie Radia PIK, a także publikowane w prasie, almanachach. Wydała dwa zbiory poezji: "Odrodzone niebo" (2018) i "Drzewa życia mego owoce" (2019). Była członkiem Klubu Literackiego przy Grudziądzkim Towarzystwie Kultury, a także członkiem Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka" i Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT". Lubi dobre kino, ambitną prozę, ogrody. Interesuje się nauką o społeczeństwie i psychologią. Kocha poezję i rodzinne miasto Grudziądz.
     

2019-02-15  Spotkanie autorskie z Moniką Wiśniewską
15 lutego w Filii nr 13 gościła Monika Wiśniewska, autorka książki "Polska dziewczyna. W pogoni za angielskim snem".

Monika Wiśniewska
urodziła się w Grudziądzu w 1979 r. Po kilku latach przeprowadziła się z rodziną do Chełmży. Jest nauczycielką języka angielskiego z tytułem magistra. Wyjechała do Anglii w roku 2004, krótko po tym, jak Polska weszła do Unii Europejskiej i zaczęła pracować od podstaw kariery zawodowej, aby w końcu zostać odnoszącą sukcesy specjalistką w dziedzinie rozwoju biznesu i marketingu. W roku 2018 napisała i wydała swoją pierwszą książkę "Polska dziewczyna. W pogoni za angielskim snem". W swoich wspomnieniach odważnie ujawniła trudną rzeczywistość, z którą miała do czynienia, gdy przybyła do Anglii jako emigrantka. Podzieliła się także niezliczoną ilością refleksji na temat życia, miłości i związków. Opisała w niej swoją podróż do samopoznania, wykorzystując przykłady z własnych doświadczeń życiowych, pokazując tym samym, że każdy może poczuć bezwarunkową miłość do siebie oraz cieszyć się spokojem ducha i szczęściem. Obecnie mieszka koło Windsoru w Wielkiej Brytanii.
Strona autorki:
https://monikawisniewskaauthor.com/
     

2019-01-24  Promocja książki Wiesława Hawełko
W czwartek 24 stycznia w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów 28 odbyło się spotkanie autorskie z Wiesławem Hawełko i promocja książki "Grudziądz, jakim go widzę". Książka to zbiór osiemnastu esejów, które przedstawiają głębokie przemyślenia i refleksje autora na temat małej Ojczyzny - Grudziądza.  

Wiesław Hawełko-Wizo - współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", twórca Galerii "Wizo-Art", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych, członek Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury i Koła Miłośników Dziejów Grudziądza. Na portalu społecznościowym prowadzi stronę "Wizo-czyta", której celem jest propagowanie czytelnictwa i korzystania z dóbr kultury. Wiersze publikował w prasie lokalnej i krajowej oraz w almanachach. Dotychczas wydał drukiem m.in.: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie" (2003), "Słowa myślą kreślone" (2015), "To było wczoraj" (2017), "Po przedwieczny czas" (2017), "Grudziądzka Spółka Literacka Trynka. Remanent 84,85" (2018), "Cela" (2018).
     

2019-01-18  Wieczór autorski Sary Damaziak
18 stycznia w Filii nr 1 na Lotnisku gościła Sara Damaziak, rodowita grudziądzanka, obecnie mieszkająca w Trójmieście. Jest absolwentką filologii germańskiej. Jej największą pasją są języki obce i muzyka. Na co dzień pracuje w dziale finansowym jednej z gdańskich firm transportowych. W wolnym czasie dużo czyta i pisze własne historie.
Wieczór autorski zorganizowany w bibliotece był pierwszym spotkaniem autorki z czytelnikami. Sara Damaziak promowała swoją debiutancką powieść "Na pięciolinii słów", wydaną dzięki współpracy z Wydawnictwem Novae Res z Gdyni. Rozmowę z autorką poprowadziła Hanna Czerlińska, kierownik filii.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1458247