Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2018-05-22  Spotkanie z Ojcem Leonem Knabitem
22 maja w Bibliotece Miejskiej gościł Ojciec Leon Knabit, benedyktyn, publicysta i autor książek. Ojciec Leon jest osobą niezwykle otwartą i bezpośrednią. Potrafi rozmawiać na trudne tematy bez zbędnego patosu, zwraca uwagę na to, co w życiu ważne, zachęca do refleksji. Swoje rozważania przeplata anegdotami i żartami. Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość nabycia publikacji oraz uzyskania pamiątkowej dedykacji autora.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

Leon Knabit OSB - ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu. Prowadził programy telewizyjne takie jak: "Ojciec Leon zawodowiec", "Salomon" czy "Credo". W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii "Profesjonalne". Znany ze swojej otwartości i poczucia humoru. Jest autorem kilkunastu publikacji m.in.: "Nikt nie jest byle jaki", "Ojca Leona różowe okulary", "Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha", "Przestań narzekać, zacznij żyć" (cz. I i II).
     

2018-05-17  Spotkanie z Łukaszem Gapińskim
17 maja w Filii nr 8 przy ul. Łęgi 2 odbyło się spotkanie z Łukaszem Gapińskim. Autor zaprezentował treść poszczególnych tomów trylogii "Człowieku znikąd": Tom I Księga Welesa; Tom II Tarcza Słońca; Tom III Zakon Jakuba Sprawiedliwego. W swoich powieściach pisarz stara się przybliżyć czytelnikom kulturę i wierzenia Słowian.

Jako pisarz zadebiutował w 2013 r. Wtedy wydawnictwo Goneta podjęło się publikacji e-booka "Człowiek Znikąd. Księga Welesa". Wkrótce powieść, dzięki głosom internautów, wygrała konkurs "Najlepsza książka na jesień 2013" w kategorii thriller, ogłoszony przez portal granice.pl. Wiosną 2015 książka wyszła nakładem Wąbrzeskich Zakładów Graficznych i cieszyła się sporym zainteresowaniem na rynku lokalnym. Druga część trylogii najpierw została wydana w formie e-booka i została nagrodzona przez internautów serwisu granice.pl tytułem "Najlepszej książki na jesień 2015".
W latach 2000-2008 autor występował i pisał teksty w zespole hip-hopowym AWGD. Ukończył studia na kierunku kształtowanie i ochrona środowiska na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Od kilku lat pracuje w Urzędzie Gminy w Wąbrzeźnie.
     

2018-03-22  "Ludzie i ich pasje: Jerzy Schmidt, rzeźbiarz i malarz"
W czwartek 22 marca w bibliotece na Lotnisku gościł artysta Jerzy Schmidt. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".

Autor o sobie:
"Znajomość ze znanym grudziądzkim artystą rzeźbiarzem stała się inspiracją dla mojej przygody z rzeźbą. Stopniowo byłem coraz bardziej zafascynowany możliwością stworzenia czegoś ze zwykłego kawałka drewna. Sposobem na zrealizowanie swoich zamierzeń było zorganizowanie odpowiedniego zaplecza w postaci narzędzi i warsztatu. Mając to, angażując swoją wyobraźnię i czas, mogłem poświęcić się swojej nowo odkrytej pasji, która trwa już od przeszło 20 lat. Najchętniej wykonuję rzeźby o tematyce sakralnej, ale nie unikam innych tematów. Próbuję również swoich sił w malarstwie pastelowym."
     

2018-02-22  "Słowo i obrazy"
22 lutego br. w Filii nr 13 odbyło się spotkanie "Słowo i obrazy", podczas którego swoją twórczość zaprezentowali  Krystyna Murawska i Jan Raczyński.
Zgromadzeni goście wysłuchali wierszy Krystyny Murawskiej oraz obejrzeli obrazy Jana Raczyńskiego. Oboje są członkami Polskiego Związku Niewidomych.
Spotkanie zorganizowano we współpracy z PZN Koło Grudziądz.
        

2018-02-15  "Wileńszczyzna w miniony czas"
15 lutego w Bibliotece Miejskiej gościliśmy Zdzisława Brałkowskiego, promującego swoją najnowszą książkę "Wileńszczyzna w miniony czas". Jest to zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się w czasach od okresu okupacji aż do lat 70-tych minionego wieku. Dzieje bohaterów rzucone są na tło wielkiej polityki, z wszystkimi z tego wynikającymi konsekwencjami. Podobne losy przeżywały inne polskie rodziny żyjące od pokoleń na wileńskiej ziemi; historia wyrywała ich korzenie i rozłączała krewnych. Podczas spotkania autor opowiadał m.in. o powstawaniu książki oraz zaprezentował fotografie, które zachowały się w rodzinnych zbiorach.

Zdzisław Brałkowski przepracował kilkadziesiąt lat: najpierw w fabryce, później wychowując i ucząc trudniejszą młodzież. Osobiste wspomnienia są skarbnicą, z której zaczął czerpać kilka lat temu, kiedy rozpoczął przygodę z literaturą. W 2015 r. wydał książkę "Syberia, inny świat". Rok później ukazała się "Młodości szczęśliwa", pierwsza z cyklu "Zza zasłony czasu".
Oprócz wspomnień, autor pisze również poezję, zwłaszcza lżejszą, żartobliwą – fraszki, limeryki, facecje, satyrę, teksty piosenek. Część utworów ukazała się w tomiku "Fraszki. Limeryki i inne żarciki" w 2016 roku oraz w kilku almanachach i antologiach.
     

2018-02-02  Spotkanie z poezją Barbary Zabroń
W czwartek 1 lutego w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie z poezją Barbary Zabroń. Autorka zaprezentowała wiersze zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tematyka utworów jest bardzo różnorodna – o życiu, wierze, naszym mieście, papieżu-Polaku. Podczas spotkania gościnnie zaśpiewał Jakub Frygier. Wyeksponowane zostały rękodzieła Patrycji Bartoszewskiej.

Barbara Zabroń – miłośniczka poezji i natury. Uwielbia Mickiewicza. Pierwsze wiersze stworzyła ponad 20 lat temu. Początkowo były to utwory okazjonalne, ale z czasem poezja i pisanie wierszy na stałe zagościły w życiu B. Zabroń.
   

2018-01-25  Słowa piórem i pędzlem malowane
W czwartek 25 stycznia w bibliotece przy ul. Nauczycielskiej 19 odbyło się spotkanie autorskie z grudziądzkim prozaikiem i poetą Wiesławem Hawełko-Wizo. Spotkaniu towarzyszyła wystawa malarstwa Michała Hawełko. Podczas spotkania autor zaprezentował swoje wiersze z kilku tomików, a także rozmawiał z gośćmi o literaturze, kulturze.

Wiesław Hawełko-Wizo - współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej "Trynka", założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT", organizator wielu spotkań literacko-artystycznych, wystaw, koncertów. Od 2012 r. prowadzi stronę "Wizo-czyta", której celem jest propagowanie szeroko pojętego czytelnictwa i korzystania z dóbr kultury. Posiada bogaty dorobek literacki. Jest autorem tomików poezji: "Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie", "Słowa myślą kreślone", "To było wczoraj". Jego wiersze ukazały się w prasie lokalnej i krajowej oraz w almanachach m.in.: "Grudziądzka Spółka Literacka Trynka", "Myśli malowane podczerwienią", "Fraszki i słowne igraszki".

Michał Hawełko - przygodę z malarstwem rozpoczął 20 lat temu. Maluje głównie martwą naturę i pejzaże techniką olejną oraz pastelami. Swoje prace prezentował na wielu przeglądach twórczości artystycznej m.in.: Triennale Jednego Dzieła, Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych w Grudziądzu, a także na wystawach indywidualnych.
     

Internet Grudziądz
Odsłon: 1242977