Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2019-09-30  "Wirtualna podróż z Małym Księciem"
Dorośli nieustannie starają się rozbudzać w dzieciach pasję do czytania i miłość do książek. Lektury wzbogacane są np. w elementy interaktywne i rozkładane, mają tekturowe lub nieprzemakalne strony, można ich słuchać w postaci audiobooków, cieszyć się widokiem niewielkich stron dopasowanych do małych rączek, lub wpatrywać w wielkie stronice rozkładane na całym stole. Wszystko to służy zwiększeniu atrakcyjności książki w oczach małego czytelnika. W dobie cyfrowych technologii książki niekiedy zawierają także elementy rozszerzonej rzeczywistości. Korzystając z tego typu rozwiązania na zajęciach zorganizowanych 30 września 2019 r. w Dziale dla Dzieci i Młodzieży wspólnie z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego Sióstr Św. Elżbiety wyruszyliśmy w "Wirtualną podróż z Małym Księciem". Uczestnicy poznali baśniowy świat powiastki filozoficznej Antoine’a de Saint-Exupéry'ego, poprzez wykorzystanie efektu AR. Przedszkolaki bawiły się także tradycyjnymi grami planszowymi, w trakcie  tworzenia asteroidy B 612 dla Małego Księcia  oraz podczas wyprawy na Ziemię. Na zakończenie dzieci w goglach VR eksplorowały świat wirtualny poszukując planety bohatera zajęć.
     

2019-09-24  "Na naszej wesołej farmie"
W Filii nr 3 gościli aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa. Wspólnie z dziećmi z Przedszkola Miejskiego "Strzemięcin" bawili się w mieszkańców farmy. Zanim dzieci zostały pełnoprawnymi farmerami sprawdzono ich wiedzę podczas quizu o zwierzętach. Pytania były ukryte w balonach. Za poprawną odpowiedź maluchy otrzymywały słodki upominek. Były również zabawy integracyjne z chustą animacyjną oraz wesołe tańce z Kogutem i Krówką. Na pożegnanie z farmą zorganizowano dla dzieci pokaz wielkich baniek mydlanych.
Spotkanie zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2019 "Biblioteka dla każdego - podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).
     

2019-08-30  Wakacje w bibliotece
Przez całe wakacje dzieci uczestniczyły w zajęciach wakacyjnych organizowanych w placówkach Biblioteki Miejskiej.

Dział dla Dzieci i Młodzieży ul. Legionów 28
Zajęcia będą odbywać się w "Letniej Czytelni" w Ogrodzie Biblioteki (w razie niepogody w Dziale dla Dzieci i Młodzieży)
godz. 11:00-13:00
24.06 – "O żyrafie co chrapała w szafie" – zajęcia literacko-plastyczne
     
01.07 – "Kolorowo, soczyście i zdrowo" – zajęcia literacko-plastyczne
     
08.07 – "Flamingowo i różowo" – zajęcia literacko-plastyczne
     
15.07 – "Wysoko, stromo i pięknie" – zajęcia literacko-plastyczne
     
22.07 – "O krokodylu znad Nilu" – zajęcia literacko-plastyczne
        
29.07 – "Jaki jestem piękny, ach…" – zajęcia literacko-plastyczne
     
05.08 – "Dobrze widzi się tylko sercem" – zajęcia literacko-plastyczne
           
12.08 – "I jak tu nie kochać psa?" – zajęcia literacko-plastyczne
                           19.08 – "Talizmany szczęścia" – zajęcia literacko-plastyczne - ZAJĘCIA ODWOŁANE!

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
W każdy czwartek od 4 lipca do 29 sierpnia (oprócz święta 15.08), godz. 12:00-14:00
"Kącik gier planszowych" – wspólne gry, zabawy dla dzieci młodszych i starszych
       
 

Filia nr 3 ul. Korczaka 23
godz. 11:00-13:00
25.06 – "Dzień indiański w bibliotece" – czytanie legend indiańskich i wykonywanie lalek
28.06 – "Zagubiona Dinopatia" – gra tematyczna związana z dinozaurami
02.07 – "Obrazki z kolorowej bibuły" – zajęcia plastyczne
05.07 – "Dzień kraju kwitnącej wiśni" – czytanie legend japońskich i wykonywanie lalek
20.08 – "Co wiemy o elfach" – gra tematyczna związana z bajkowymi skrzatami
23.08 – "Dzień kraju piramid" – czytanie legend egipskich i wykonywanie lalek
     
     
Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1                                                          
W każdy wtorek od 2 lipca do 13 sierpnia, godz. 12:00-14:00
Zajęcia plastyczne i gry edukacyjne dla dzieci
    
     
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33
godz. 16:00 
28.06 – Klub Przyjaciół Książki – zajęcia tematyczne, podczas których dzieci wysłuchują bajek, wierszy, wykonują prace plastyczne, biorą udział w zabawach, mogą podzielić się wrażeniami na temat czytanych książek, wypożyczyć lektury polecone przez bibliotekarza
     

Filia nr 8 ul. Łęgi 2
W czwartki 4 lipca; 1, 22 i 29 sierpnia, godz. 12:00-13:30
Zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci
   
   
   

Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
02.07, godz. 12:00 – "Mój robot" – zajęcia z nowej technologii prowadzone przez Pawła Plisa z Fundacji Kreatywny Umysł
     
09.07, godz. 11:00 – "Bezpieczne wakacje" – zajęcia prowadzone przez funkcjonariusza Straży Miejskiej
       
06.08, godz. 11:00 – Łamigłówki dla każdej główki
     
13.08, godz. 11:00 – "Ciekawostki Kuntersztyna" – spacer z przewodnikiem GTK Tadeuszem Rauchfleiszem
      20.08, godz.11:00 – "Zrób to sam" – tworzymy własnoręcznie zabawkę
      27.08, godz.11:00 – "Planszówkowy zawrót głowy" – tworzymy własne gry planszowe

W godzinach pracy bibliotek czytelnicy mogli korzystać z księgozbioru, komputerów, internetu oraz dostępnych gier.

2019-05-08  Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską
7-8 maja gościła u nas Izabella Klebańska, autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek. W telewizji zadebiutowała w programie 5-10-15. Jest twórczynią programów telewizyjnych dla dzieci. Spotkania zostały zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek.
Podczas spotkania autorka wprowadziła uczniów do świata muzyki, zapoznała z podstawowymi terminami muzycznymi. Dzieci m.in. odśpiewały gamę C-dur, rozwiązywały quiz ze znajomości instrumentów muzycznych, wysłuchały utworu granego na skrzypcach przez autorkę.
Filia nr 8
     
Dział dla Dzieci i Młodzieży
     

2019-04-29  "Eko kodowanie"
Z okazji obchodzonego Światowego Dnia Ziemi, w Dziale dla Dzieci i Młodzieży zorganizowane zostały zajęcia pod hasłem "Eko kodowanie". 29 kwietnia brały w nich udział dzieci z Niepublicznego Przedszkola Puchatek. W świat postaw proekologicznych wprowadził przedszkolaków sympatyczny, zabawny i cały zielony Ekoświrek – tytułowy bohater bajki ekologicznej autorstwa Katarzyny Terechowicz. W ramach spotkania poprzez zabawy i doświadczenia z kodowaniem uczestnicy rozwijali zdolność analitycznego, logicznego oraz kreatywnego myślenia. Dzieci rozmieszczały i sprzątały śmieci według  wskazanej lub stworzonej samodzielnie formuły, układały kolorowe kosze na odpady kierując się instrukcją i odszyfrowywały przyjazne środowisku hasła. Wcielały się w role rozmaitych surowców wtórnych poruszających się po kratownicy, zgodnie z zaleceniami koleżanek i kolegów koderów, celem poznania drogi recyklingu poszczególnych materiałów. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z wykonaniem wszystkich zadań i w nagrodę każde dziecko otrzymało tytuł i odznakę eko dzieciaka.
     

2019-04-25  Wizyta bibliotekarek w "Dobrym Przedszkolu"
Pani Danusia i Pani Ala, bibliotekarki z Działu dla Dzieci i Młodzieży, odwiedziły "Dobre Przedszkole", gdzie zaprezentowały program artystyczny o wścibskości. Najmłodsi wysłuchali zabawnych utworów Doroty Gellner pod wspólnym tytułem "Wścibscy". Liczne rekwizyty pozwoliły uświadomić dzieciom, że wścibstwo to nic dobrego. Nadmierna ciekawość może doprowadzić do przerostu: uszu, oczu, a nawet nosa. Wszyscy świetnie się bawili w głuchy telefon czy podglądanie przedmiotów przez dziurkę od klucza.
     

2019-04-13  Warsztaty kreatywne
W sobotę 13 kwietnia Filia nr 14 zorganizowała pierwsze kreatywne warsztaty rodzinne. Za pomocą kreatywnych drucików dzieci wraz z opiekunami wykonywały m.in. kurczaczki i zajączki.
     

2019-04-04  Zajęcia wielkanocne
4 kwietnia w bibliotece na Rządzu odbyły się zajęcia nawiązujące do Wielkiej Nocy. Dzieci z Przedszkola "Kraina Marzeń" wykonały kartki świąteczne i posłuchały opowiadania o Zajączku Wielkanocnym.
     

2019-04-02  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz urodziny duńskiego pisarza i poety Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji w bibliotekach organizowano zajęcia dla małych czytelników.
Filię nr 8 odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego na Rządzu. Zuchy i Krasnale wysłuchały baśni "Brzydkie kaczątko", recytowały wierszyki oraz śpiewały piosenki.
     
W Filii nr 7 odbyły się zajęcia literackie. Placówkę odwiedzili pierwszoklasiści z pobliskiej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Uczniowie uczestniczyli w zabawach literackich takich jak: rozsypanka wyrazowa, głuchy telefon, układanie książek od najmniejszej do największej, rozwiązywanie zagadek. Dzieci dowiedziały się jaka jest droga powstania książki oraz wysłuchały fragmentu z "Panny Kreseczki" Wandy Chotomskiej.
     

2019-04-02  Zajęcia edukacyjne z okazji obchodów Grudziądzkiego Roku Błękitnej Pamięci
Jaki kolor ma wolność? Dla każdego Polaka na pewno biały i czerwony, a dla Grudziądzanina – dodatkowo błękitny. Barwa błękitna związana jest z kolorem mundurów żołnierzy, którzy wkroczyli do Grudziądza 23 stycznia 1920 roku, na znak powrotu naszego miasta do Macierzy.
Dział dla Dzieci i Młodzieży rozpoczął właśnie obchody 100. rocznicy tego wzniosłego wydarzenia i proponuje uczniom szkół podstawowych zajęcia edukacyjne pt. "Wolność w kolorze błękitu". Choć to niełatwe treści, młody odbiorca poprzez zabawę jest w stanie zrozumieć, jak ważna jest wolność i polskość dla każdego Polaka. Uczniowie uczestniczą w godzinnej lekcji historii, tak jakby sami byli uczestnikami wydarzeń w owym czasie. Mają okazję wcielić się w role budowniczych cytadeli. Biorą udział w szturmie wojsk napoleońskich na pruskie oddziały stacjonujące w twierdzy w 1807 roku. Poprzez liczne zabawy, niosące wiele radości i emocji, dzieci mogą przekonać się, że historia może być ciekawa, zwłaszcza takiego miasta jakim jest Grudziądz. Nasze miasto jest piękne, chociaż wiele przeszło i wszyscy wiedzą, że trzeba o nie dbać. Uczestnicy w pełni świadomi, powtarzali słowa: "Grudziądz dzisiaj wolny mamy i nikomu go nie oddamy!"
     

2019-03-06  "Najlepsza drużyna to moja rodzina"
Tematem nowych zajęć literackich w Dziale dla Dzieci i Młodzieży jest rodzina. O rozpaczliwych poszukiwaniach rodziny przez małego jeża spod miasta Zgierza, opowiada inscenizacja na podstawie utworu Wandy Chotomskiej. W końcu ten mały zwierzak znajduje szczęście w domku pod jeżyną razem z żoną najeżoną i rodziną. Odtąd już nigdy nie jest smutny, smętny i markotny.
Dzieci często mają świadomość, że rodzina jest ważna, że trzeba o nią dbać i pielęgnować wzajemne więzy. To bliscy, na których można liczyć oraz dobrze się z nimi czuć. Właśnie taką rodzinną, radosną atmosferę można było odczuć podczas zajęć w bibliotece. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7, pokonując przeszkody, miały okazję podążać śladami jeża do miasta Zgierza. Zbierały też jeżową rodzinę. Najwięcej emocji przyniosła zabawa "Wygraj rodzinę", podczas której wyłoniona została rodzina składająca się z zupełnie przypadkowych osób.
Zajęcia przyniosły najmłodszym wiele radości, a na zakończenie wszyscy przyrzekli, że po powrocie do domu, przypomną swoim najbliższym, jak są dla nich ważni. 
     

2019-03-01  "W krainie polarnego misia"
1 marca w Filii nr 4 zorganizowano zajęcia edukacyjne zatytułowane "W krainie polarnego misia". Uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej nr 4 dowiedzieli się, gdzie leży Arktyka i Antarktyda oraz jakie żyją tam zwierzęta. Dzieci uczestniczyły w zabawach takich jak: przemieszczenie się z jednego lądu na drugi z "pingwinim" jajem, rozwiązywanie krzyżówki, gra planszowa "uwolnij pingwina".
     

2019-01-25  Ferie zimowe w bibliotece 2019
W okresie ferii zimowych od 14 do 25 stycznia Biblioteka Miejska organizowała dla dzieci zajęcia literackie, plastyczne i edukacyjne.
DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM ZAPRASZAMY WRAZ Z OPIEKUNEM!

Na wszystkie zajęcia wstęp wolny.


Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej ul. Legionów 28

14.01 – "Jak piąte koło u wozu…" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
       
15.01 – "Co nas cieszy, co nas bawi?" – zajęcia literacko-plastyczne
       
16.01 – "Adam AS i jego magia" – pokaz magicznych sztuczek
        
17.01 – "Morsy i morsowanie" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
18.01 – "Wesołe jest życie staruszka" – zajęcia literacko-plastyczne
     
21.01 – "Ale wkoło kolorowo" – zajęcia literacko-plastyczne
     
22.01 – "Tajemnicza gąsienica" – zajęcia literacko-plastyczne
     
23.01 – "Potworki i stworki" – zajęcia literacko-plastyczne
       
24.01 – "O świstaniu i gwizdaniu" – zajęcia literacko-plastyczne
       
25.01 – "Pieniądze to nie wszystko" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
   
Początek zajęć godz. 11:00.

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
14, 15 oraz 21, 22 stycznia, godz. 11:00
Zajęcia literacko-plastyczne pod hasłem "Co czytali nasi dziadkowie"
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23

15.01 – "Solne figurki" – zajęcia plastyczne
18.01 – "To już wiem" – zgaduj-zgadula
22.01 – "Plastelinowy świat" – zajęcia plastyczne
25.01 – "To już wiem" – zgaduj-zgadula
Początek zajęć godz. 11:00.
       

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1

14 - 18 stycznia, godz. 12:00
Zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym m.in. zajęcia plastyczne, gry i zabawy stolikowe, konkursy, zajęcia manualne z origami oraz głośne czytanie
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33
21 - 24 stycznia, godz. 12:00
Zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci
25.01, godz. 16:00 – Klub Przyjaciół Książki (zajęcia tematyczne, podczas których dzieci wysłuchują bajek, wykonują prace plastyczne, biorą udział w zabawach)
     

Filia nr 8 ul. Łęgi 2
17 oraz 24 stycznia, godz. 12:00
Głośne czytanie literatury dziecięcej połączone z zajęciami plastycznymi
     

Filia nr 14 ul. Mazurska 2
14.01 – "Zimowe krajobrazy" – zajęcia plastyczne
16.01 – "Spotkanie z książką" – głośne czytanie i zajęcia plastyczne
18.01 – "Bajkowy świat origami – Kubuś Puchatek i przyjaciele" – zajęcia plastyczne
21.01 – "Nasze Babcie i Dziadkowie" – zajęcia plastyczne
Początek zajęć godz. 11:00.
     

W godzinach pracy poszczególnych placówek młodzi czytelnicy mogą także: korzystać z bogatego  księgozbioru, dostępnych gier oraz stanowisk komputerowych.
Internet Grudziądz
Odsłon: 1458343