Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2018-11-08  "Polska Niepodległa 1918-2018"
8 listopada Filia nr 4 zorganizowała zajęcia edukacyjne dla dzieci pt. "Polska Niepodległa 1918-2018". Uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej nr 4 wysłuchali krótkiej lekcji historii o zmianie granic naszego państwa na przestrzeni wieków. Dzieci m.in. wysłuchały piosenek "Co to jest niepodległość?" i "Jestem Polakiem", wymieniały symbole narodowe, ułożyły nasz herb z puzzli oraz rozwiązywały krzyżówkę.
     

2018-11-06  Spotkanie z Anną Sakowicz
6 listopada w Filii nr 11, mieszczącej się w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym, gościła pisarka Anna Sakowicz. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 2 D Szkoły Podstawowej nr 21. Autorka rozmawiała z dziećmi na temat jej książki pt. "Leniusiołki".
Spotkanie zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).
     

2018-11-05  "100-lecie Państwa Niepodległego"
5 listopada w Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej 1 odbyły się zajęcia edukacyjne pod hasłem "100-lecie Państwa Niepodległego". Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej nr 7 obejrzeli krótką prezentację o rozbiorach Polski i utracie niepodległości. Poznali polskie pieśni patriotyczne, które pretendowały do miana hymnu narodowego, oraz państwa, których symbolem jest flaga w barwach biało-czerwonych lub godło z orłem. Dowiedzieli się, jakie flagi używane są przez siły zbrojne i służby mundurowe, a także, w jaki sposób prawidłowo eksponować flagę.
Siódmoklasiści wspólnie rozwiązywali krzyżówkę oraz test wiedzy o Polsce i jej symbolach narodowych.
     

2018-10-25  "100 lat niepodległości Polski"
25 października w Filii nr 13 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XVI Miejskiego Integracyjnego Konkursu Plastycznego. Komisja w składzie: Marianna Gitner-Sawistowska (przewodnicząca), Aleksandra Szymczyk, Teresa Mazurkiewicz dokonała oceny 114 prac i przyznała nagrody następującym osobom:

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY I-IV:
NAGRODY:
Marcelina Bergmańska – SP nr 7, Zofia Piotrowska – SP nr 7, Jakub Plewa – SP nr 18, Maciej Sobótka – SP nr 18, Marta Banaszewska – SP nr 20, Julia Urban – SP nr 18, Przemysław Lange – SP nr 13

WYRÓŻNIENIA:
Tymoteusz Tyburczy – SP nr 7, Krzysztof Chejnowski – SP nr 13, Mateusz Rakoczy – SP nr 18

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY V-VIII:
NAGRODY:
Agata Gomułka – SP nr 20, Mateusz Osiński – SP nr 20, Zuzanna Winnicka – SP nr 7, Julia Lewandowska – SP nr 7, Agata Kaniecka – SP nr 4, Tomasz Spychalski – SP nr 13, Daria Marchlik – SP nr 13, Dawid Madej – SP nr 13, Michał Dziubek – SP nr 18, Marcel Ławrukajtis – SP nr 2

WYRÓŻNIENIA:
Adrian Dębowski – SP nr 15, Agnieszka Brzezińska – SP nr 13, Natalia Ptaszyńska – SP nr 7, Magdalena Rutkowska – SP nr 20

Prace można było oglądać do 8 listopada.
     

2018-10-05  "Akademia kropelkowego mokradełka"
Samodzielne eksperymentowanie i wykonywanie doświadczeń to fascynująca, a zarazem pouczająca przygoda dla każdego dziecka. W piątek 5 października mali badacze z Przedszkola Miejskiego "Tarpno", wstąpili do Akademii kropelkowego mokradełka, w którą przemienił się Dział dla Dzieci i Młodzieży. Warsztaty edukacyjne stały się ekscytującą wodną przygodą, procentującą zdobyciem wiedzy oraz odkryciem wielu zagadek. Pod czujnym okiem bibliotekarza, uczestnicy wykonali doświadczenia takie jak: uciekający pieprz, tańczące rodzynki, kolorowy talerzyk, magiczny ziemniak, niepękające bańki. To ostatnie wzbudziło u dzieci najwięcej radości. Każdy chciał pobawić się swoją supermocną bańką mydlaną i zapamiętać przepis na stworzenie płynu o niesamowitych właściwościach. Na zajęciach nie mogło oczywiście zabraknąć literackiego akcentu, jakim było wysłuchanie utworu M. Terlikowskiej pt. "Przygody kropli wody".
     

2018-09-17  "Pchła Szachrajka"
"Pchła Szachrajka" to pierwsza propozycja zajęć literackich w nowym roku szkolnym w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. Oferta skierowana jest do przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Dzieci poprzez inscenizację, głośne czytanie, film zapoznają się z szachrajstwami owej Pchły, która jest kłamliwa, podstępna i oszukuje wszystkich naokoło.
Aby wczuć się w klimat bajki, uczestnicy wchodzą w rolę tytułowej bohaterki – wydmuchują krem z rurek, grają w pchełki. Mają świadomość, że nie należy się zachowywać tak jak Pchła Szachrajka, więc zgadzają się naprawić szkody przez nią wyrządzone. Sztukują kwiatki na tkaninie, wklejają nuty na partyturze. Pomimo wielu szachrajstw Pchły, tę postać da się lubić, bo jest również zwariowana i zabawna. W końcu, kiedy odpowiedziała przed sądem za swoje czyny, przyrzekła od tej pory żyć przykładnie i należycie. I słowa dotrzymała.
   

2018-08-31  Wakacje w bibliotece
Przez całe wakacje dzieci uczestniczyły w zajęciach wakacyjnych organizowanych w placówkach Biblioteki Miejskiej.

Dział dla Dzieci i Młodzieży ul. Legionów 28
25.06 - "Kolorowe cuda natury" – zajęcia literacko-plastyczne
     
02.07 - "Wszędzie dobrze, ale w błocie najlepiej" – zajęcia literacko-plastyczne
     
09.07 - "Machiną przez Chiny" – zajęcia literacko-plastyczne
     
16.07 - "Z wizytą na zamku" – zajęcia literacko-plastyczne
23.07 - "W świecie iluzji" – zajęcie edukacyjno-plastyczne
     
30.07 - "Muszelkowe sekrety" – zajęcia literacko-plastyczne
     
06.08 - "O mandze i anime" – zajęcia literacko-plastyczne
     
13.08 - "Nie ma wody na pustyni" – zajęcia literacko-plastyczne
     
20.08 - "Najpiękniejsza wśród pięknych" – zajęcia literacko-plastyczne
     
Początek zajęć godz. 11:00.

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
02-06.07 oraz 27-31.08, godz. 12:00
Cykl spotkań dla dzieci "Książka i słońce na wakacyjne miesiące"
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23
07.08 - "Wyspa skarbów" – głośne czytanie połączone z zabawą
14.08 - "Kalambury" – odgadywanie rysunków
21.08 - "Zabawa z alfabetem" – gry i zabawy, zajęcia plastyczne
     
24.08 - "Kalambury" – odgadywanie rysunków
Początek zajęć godz. 11:00.

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
25-29.06.2018 oraz 30.07-17.08, godz. 12:00
Zajęcia dla dzieci: gry edukacyjne, zajęcia plastyczne i zabawy ruchowe
     
Filia nr 7 ul. Chopina 33
9-13.07, godz. 12:00
Zajęcia literacko-plastyczne 

Filia nr 8 ul. Łęgi 2
05.07-30.08 (każdy czwartek), godz. 12:00
Zajęcia literacko-plastyczne, głośne czytanie literatury dziecięcej
     

Filia nr 14 ul. Mazurska 2
02.07 - "Lato, tuż, tuż…" – zajęcia rysunkowe
03.07 - "Malujemy zjawiska przyrodnicze" – zajęcia rysunkowe
04.07 - "Czy znam ptaki" - pogadanka i zajęcia rysunkowe 
05.07 - "Wesołe chwile w bibliotece" – głośne czytanie 
06.07 - "Magiczne kółeczka" – origami płaskie 
Początek zajęć godz. 11:30.
W godzinach pracy bibliotek czytelnicy mogli korzystać z księgozbioru, komputerów, internetu oraz dostępnych gier.

2018-07-26  Spektakle teatralne dla małych pacjentów
Na zaproszenie Filii nr 11 Biblioteki Miejskiej w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym gościli aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa. Zaprezentowali 2 spektakle teatralne dla pacjentów przebywających na Oddziale Dziecięcym oraz Oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Pierwsze przedstawienie dla młodszych odbiorców "Opowieści z teczki profesora Książeczki" miało na celu promocję czytelnictwa, zaś kolejne "Na końcu świata... Przygody Misia i Kacpra pirata" opowiadało o przyjaźni i tolerancji.
Spektakle zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza", wnioskodawca: Piotr Rohde).
     

2018-07-09  Lato na Starym Mieście: Spektakl
W sobotę 7 lipca w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej odbył się spektakl "Ostatnie drzewo" w wykonaniu Teatru lalek "Zaczarowany Świat".
Spektakl opowiada historię małej wioski, której mieszkańcy żyją z produktów pracy. Położona jest ona wśród przepięknych i bogatych lasów. Któregoś dnia do wioski przychodzi kupiec, który proponuje mieszkańcom za jedno wycięte drzewo złotą monetę. Mieszkańcy zaczynają wycinać drzewa. Na początku robią to wspólnie, współpracując, zaś po pewnym czasie są coraz bardziej skonfliktowani, bo każdy chce zarobić więcej. Mała dziewczynka – Selinka, znajduje szyszkę i sieje nasiona, z których wyrasta jedno drzewo. Gdy dorośli wycinają kolejne drzewa, Selinka dba o swoje drzewko w ogródku, podlewa je i ochrania. W końcu wszystkie drzewa wokół wioski zostają wycięte, ptaki i zwierzęta uciekają, a ziemia zamienia się w piasek. Kupiec natomiast nie wywiązuje się z finansowego zobowiązania i ucieka. Mieszkańcy widzą, jak bardzo zniszczyli swoją wieś. Może jednak istnieje szansa na jej uratowanie.
Spektakl uczy jak ważne jest, by dbać o przyrodę, jak ważne jest sadzenie drzew, które dają schronienie ptakom, a człowiekowi cień i tlen, którym oddychamy.
     

2018-05-23  Wizyta bibliotekarek w oddziale przedszkolnym
Pani Danusia i Pani Ala, bibliotekarki z Działu dla Dzieci i Młodzieży, odwiedziły oddział przedszkolny SP nr 4, gdzie zaprezentowały program artystyczny o wścibskości. Głównym punktem spotkania było głośne czytanie utworów Doroty Gellner pod wspólnym tytułem "Wścibscy". Liczne rekwizyty pozwoliły uświadomić dzieciom, że wścibstwo to nic dobrego. Nadmierna ciekawość może doprowadzić do przerostu: uszu, oczu, a nawet nosa. Wszyscy świetnie się bawili w głuchy telefon czy podglądanie przedmiotów przez dziurkę od klucza.
     

2018-04-19  "W zielonej krainie przygoda Was nie ominie!"
To kolejna propozycja zajęć edukacyjnych w Dziale dla Dzieci i Młodzieży.
"Zielona kraina" to kraina roślin, która zewsząd nas otacza. Właśnie mamy wiosnę, podczas której rośliny budzą się do życia. Tym razem tematem przewodnim są warzywa. Jak się okazuje dzieci znają mnóstwo warzyw, a do ich jedzenia nie trzeba specjalnie zachęcać. Chętnie brały udział w zabawach proponowanych podczas zajęć. Uczestnicy przez całe spotkanie wcielali się w różne zielone przysmaki. Bycie marchewką, pomidorkiem, czy ogórkiem to wielka frajda. Każda zabawa niosła ze sobą mnóstwo emocji i radości. Dzieci wchodziły do garnka lub miski i stawały się składnikiem zupy lub sałatki. Ogóreczki koniecznie chciały być zakiszone, więc przepychały się, aby jak najszybciej znaleźć się w słoiku. Pomidorki natomiast dały się zbić piłką i nie miały nic przeciwko, aby stać się ketchupem. Najmłodsi kisili również kapustę na czas i sadzili ziemniaczki. Całemu spotkaniu towarzyszyły inscenizowane wiersze znanych i lubianych poetów - Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
     

2018-04-11  "Od złości do radości"
Emocje są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Istotna jest umiejętność wyrażania ich w odpowiedni sposób. 11 kwietnia w Dziale dla Dzieci i Młodzieży po raz pierwszy odbyły się zajęcia pt. "Od złości do radości", na których dzieciom przybliżona została tematyka emocji podstawowych oraz złożonych, zdolności przeżywania i reagowania na różne stany emocjonalne. Jednym z celów było uświadomienie młodym uczestnikom konieczności doświadczania nie tylko emocji przyjemnych, ale także tych nieprzyjemnych. Spostrzegawczość pozwoliła dzieciom odgadnąć tytuł spotkania, gdyż na holu gmachu biblioteki rozstawione były "emotikonowe plansze". Uczniowie SP nr 12 mieli przyjemność poznać zainscenizowaną "Bajkę o smutnym mieście" oraz jedną z przygód Bolka i Lolka pt. "Podniebna przygoda", przedstawioną w ciekawej i atrakcyjnej formie teatrzyku Kamishibai. Nie mogło zabraknąć gier i zabaw m.in. przywracającej małemu Tomkowi zagubione emocje gry podłogowej, "uczuciowego" domina, labiryntu buziek i wzbudzającego największe emocje drużynowego odnajdywania par wymalowanych ekspresji na twarzach. Podczas dramy dzieci mogły się wcielić w wymyślone przez siebie role, poćwiczyć jednocześnie rozmaite sposoby reakcji na towarzyszące przedstawianym postaciom emocje, a po ich odegraniu podjąć dyskusję o tym, jak się czuły w trakcie scenek. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały, gdyż zapytane o emocje końcowe z uśmiechami na twarzach wymieniały radość, choć niektóre skrycie przyznały o odczuwanym strachu przed zbliżającym się sprawdzianem.
     

2018-03-28  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Od 28 marca w Dziale dla Dzieci i Młodzieży obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Chociaż święto przypada 2 kwietnia, w rocznicę urodzin największego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, to tytuł zajęć jest przewrotny "U książki na imieninach…". Właśnie książka obchodzi swoje święto, jest szczególnie w tych dniach traktowana, to o niej dzieci śpiewają piosenkę. Uczestnicy zajęć składali książce życzenia. Sami tworzyli książkę kolorując jej fragment. Brali udział w grach i zabawach związanych z baśniami Andersena, np. grając w grę planszową, szukają kwiatowej żony dla motyla. Dzieci próbowały chodzić z książką na głowie, budowały książkowy tort. Imieniny książka mogłaby obchodzić codziennie, ale największym jej marzeniem jest, aby była jak najczęściej czytana, bo "książki się uśmiechają, kiedy je dzieci czytają".
     

2018-03-07  "Wyprawa na Marsa"
Na tegoroczne obchody Grudziądzkich Dni Kopernikowskich Dział dla Dzieci i Młodzieży przygotował zajęcia edukacyjne pt. "Wyprawa na Marsa". Uczestnicy mieli wielką frajdę spacerować po tej Czerwonej Planecie, choć wiadomo, że  żaden człowiek jeszcze na  niej nie stanął. Poprzez różnego rodzaju gry i zabawy dzieci mogły zgłębić wiedzę o Marsie. Między innymi szukały bazy kosmicznej, omijając kratery, kaniony i doliny. Przerzucały wodę na Marsa. Brały udział w burzy piaskowej. Próbowały trafić meteorytami w marsjańskie kratery. Wspinały się na najwyższą górę Układu Słonecznego, Olympus Mons, szukając do niego właściwej drogi w labiryncie wyschniętych dolin rzecznych. Uczniowie udawali także roboty, zabierając z Marsa próbki marsjańskich kamieni. Spotkanie dostarczyło ogromnej dawki wiedzy, ale też dobrej zabawy.
     

2018-03-06  "Mikołaj Kopernik"
W Filii nr 14 gościli uczniowie klasy VI a Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Jana Heweliusza, którzy wzięli udział w konkursie pt. "Mikołaj Kopernik". Uczniowie odpowiadali na pytania związane z życiem i dorobkiem znanego astronoma. Konkurs zrealizowano w ramach Grudziądzkich Dni Kopernikowskich.
     

2018-02-23  "Białe Wakacje w bibliotece"
W czasie ferii zimowych w Bibliotece Miejskiej i jej filiach zorganizowaliśmy szereg różnorodnych zajęć: literackich, plastycznych, edukacyjnych.

Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej ul. Legionów 28

12.02 – "Czas goni nas" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
13.02 – "Bądź moją Walentynką" – zajęcia literacko-plastyczne
     
14.02 – "Zawiłości miłości" – zajęcia literacko-plastyczne
     
15.02 – "Dom, doom, dom" – zajęcia literacko-plastyczne
     
16.02 – "Ni dorsz, ni flądra" – zajęcia literacko-plastyczne
     
19.02 – "Smocze opowieści" – zajęcia literacko-plastyczne
     
20.02 – "Pomponiaki" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
21.02 – "Polarna eskapada" – zajęcia literacko-plastyczne
     
22.02 – "Wio koniku, wio" – zajęcia literacko-plastyczne
     
23.02 – "Spotkanie z magią" – pokaz magicznych sztuczek
     
Początek zajęć godz. 11.00.
     
Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
Cykl imprez dla dzieci pod hasłem "W świecie bajek":
12.02 – "Czytam i rysuję"
13.02 – "Czytam i gram"
14.02 – "Czytam i rozwiązuję zagadki"
Początek zajęć godz. 12.00.       
        
                                                                          
Filia nr 3 ul. Korczaka 23
13.02 – "Rebusy, zgadywance i inne głowy łamańce" – rebusy, zagadki, krzyżówki
15.02 – "Zimowe bajanie" – zajęcia plastyczne
20.02 – "Rebusy, zgadywance i inne głowy łamańce" – rebusy, zagadki, krzyżówki
23.02 – "Zimowe bajanie" – zajęcia plastyczne
Początek zajęć godz. 11.00.
    

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
12.02-16.02, godz. 12.00
Zajęcia plastyczne, gry i zabawy stolikowe, konkursy, zajęcia manualne origami oraz głośne czytanie
     

Filia nr 7 ul. Chopina 33

19.02-22.02, godz. 12.00 – głośne czytanie, zajęcia plastyczne, zabawy    
23.02, godz. 16.00 – Klub Przyjaciół Książki (zajęcia tematyczne, podczas których dzieci wysłuchują bajek, wykonują prace plastyczne, biorą udział w zabawach)
     

Filia nr 8 ul. Łęgi 2
15.02 oraz 22.02, godz. 12.00
Głośne czytanie literatury dziecięcej połączone z zajęciami plastycznymi
     

Filia nr 14 ul. Mazurska 2
12.02 – "Walentynkowe upominki" – zajęcia plastyczne
13.02 – "Jadą goście jadą" – zajęcia plastyczne
14.02 – "Poznajemy różne zawody" – pogadanka, zajęcia plastyczne 
16.02 – "Wychowanie przez czytanie" – głośne czytanie
19.02 – "Kot, kotek, kiciuś" – zajęcia plastyczne
Początek zajęć godz. 11.30.
     

2018-02-07  "Pod wiejską strzechą"
7 lutego w Filii nr 13 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XV Miejskiego Integracyjnego Konkursu Plastycznego. Komisja w składzie: Marianna Gitner-Sawistowska (przewodnicząca), Aleksandra Szymczyk, Teresa Mazurkiewicz dokonała oceny 88 prac i przyznała nagrody następującym osobom:

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY I-III:
Julia Kozicka – SP nr 3, Zofia Olszewska – SP nr 3, Gabriel Brejt – SP nr 13, Michał Chyła – SP nr 18, Wiktor Bernacki – SP nr 18, Kamila Opertowska – SP nr 21, Jakub Domachowski – SP nr 21, Patrycja Miklikowska – SP nr 12, Filip Wolan – SP nr 12, Laura Samojeden – SP nr 12

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY IV-VI I GIMNAZJUM:
Adam Jażdżewski – SP nr 4, Maria Oluszczyk – SP nr 15, Julia Ochendal – SP nr 16, Anna Paluszkiewicz – SP nr 16, Kacper Kurowski – SP nr 16, Anna Kurzyńska – SP nr 13, Dominika Moszczyńska – SP nr 13, Aleksandra Kernstein – SP nr 7, Martyna Maćkowiak – SP nr 7, Marta Goryńska – SP nr 7, Remigiusz Czaja – SP nr 7, Patrycja Nowakowska – SP nr 7, Karolina Soliwoda – SP nr 7, Zuzanna Simińska – SP nr 7. 
     

2018-01-23  "Wolność to wielki dar"
23 stycznia Dział dla Dzieci i Młodzieży rozpoczął obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Rok 2018 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Niepodległej. Nasz kraj uzyskał wolność w listopadzie 1918 roku, jednak Grudziądz musiał na nią jeszcze trochę poczekać. Rocznica powrotu naszego miasta do macierzy stała się doskonałą okazją do zorganizowania zajęć edukacyjnych dla dzieci pt. "Wolność to wielki dar". Uczniowie młodszych klas szkół podstawowych wysłuchali krótkiej lekcji historii o losach naszego państwa na przestrzeni wieków. Aby łatwiej zrozumieć tę trudną tematykę dzieci wcielały się w różne role. Były zaborcami ograbiającymi nasz kraj zabierając puzzle, które stanowiły część ówczesnej mapy Polski. Grały w grę historyczną występując w rolach Polaków walczących o niepodległość.
Już najmłodsi wiedzą, że wolność to ważna sprawa i z pełną świadomością powtarzali słowa "Wolność to wielki dar, więc pielęgnuję ją ze wszech miar!". Na koniec uczestnicy zajęć wykonali biało-czerwone kotyliony i tak świątecznie przystrojeni w postawie na baczność odśpiewali "Mazurek Dąbrowskiego".
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1321703