Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2019-07-18  "Świat na pocztówkach"
18 lipca w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy pocztówek z kolekcji Henryki Koperwas.
Deltiologia inaczej filokartystyka czyli hobby polegające na zbieraniu pocztówek od 36 lat zajmuje Henrykę Koperwas. Kolekcjonerka ma w swoich zbiorach ok. 4500 kart, zarówno z Polski, jak i z całego świata. Swój zbiór uzupełnia w czasie swoich wyjazdów turystycznych, a także korzysta z uprzejmości przyjaciół.
Karty można było oglądać w bibliotece do 30 sierpnia.
     

2019-06-27  Fotografie Weroniki Drozd w Filii nr 13
Od 27 czerwca w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska odbyło się otwarcie wystawy fotografii Weroniki Drozd, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego.

Weronika Drozd chciała pokazać, jak spędza wolny czas. Zaprezentowała fotografie, uwieczniające ważne dla niej chwile. Wyeksponowała osoby, które są jej najbliższe, oraz miejsca, które wraz z nimi zwiedziła. Kocha śpiewać. Ma już za sobą kilka koncertów ze świetnym zespołem. Podczas otwarcia ekspozycji sama wystąpiła wraz z grupą Tendo. Wśród występujących była również jedna z przedstawicielek zespołu Bel canto.
Fotografie Weroniki można było oglądać do 17 lipca.
     

2019-06-17  "Widoki Grudziądza"
Od 17 czerwca do 30 sierpnia w Czytelni Czasopism można było obejrzeć ekspozycję zbiorów ikonograficznych i wydawnictw związanych z naszym miastem.
Wystawa została przygotowana z okazji Dni Grudziądza. Prezentowany materiał ilustracyjny przedstawia panoramę miasta, wybrane ulice i ważniejsze obiekty architektoniczne. Znaczącą część ekspozycji stanowią polskie druki z pierwszej połowy XX wieku, wydawane w Grudziądzu, ukazujące miasto tamtego okresu. Wystawione są m.in. album fotograficzny "Królewskie Miasto Grudziądz" z 1932 r.; przewodnik turystyczny ks. Władysława Łęgi, "Grudziądz i okolica" z 1923 r.; czasopismo wydawane przez Wiktora Kulerskiego "Gość Świąteczny" z 1914 r.
Fotografie Grudziądza ilustrowały też wydawnictwa informacyjne jak "Przewodnik po Wystawie Miast i Związku Miast Polskich" z 1929 r. czy propagujące "piękno przyrody, pomniki pracy, zabytki dziejów - Cuda Polski" – "Morze i Pomorze" J. Smoleńskiego.
Uzupełnieniem ekspozycji jest zbiór oprawnych grafik przedstawiających miasto w dłuższej perspektywie czasowej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Czytelni Głównej oraz Czytelni im. Adama Wolnikowskiego.
2019-06-12  Wystawa "13&13"
12 czerwca w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy fotografii uczniów i nauczycieli szkoły Teb Edukacja Oddział w Grudziądzu. Swoje prace zaprezentowali:
- Natalia Becker-Dziadzio,
- Paulina Bonin,
- Zuzanna Cieślińska,
- Klaudia Czubkowska,
- Anna Hendrych,
- Aleksandra Hulewicz,
- Marek Jagielski,
- Maciej Kastner,
- Kamila Kojak,
- Natalia Mądrzejewska,
- Anna Mroczkowska,
- Julia Mroczkowska,
- Kuba Stajszczak.
Fotografie można było podziwiać do 25 czerwca.

Maciej Kastner o wystawie:
"Kolekcja pokazuje różne podejście do fotografii, zarówno jej treści, jak i samej formy. W prezentowanej kolekcji  ujrzeć można klasyczne podejście do wykonywanych zdjęć, jak również zupełnie nowatorskie wykonanie prac. Projekt przeplata młodość i doświadczenie, teraźniejszość i przeszłość, biel, czerń i kolor, klasyczne techniki fotograficzne i cyfrową rzeczywistość. Zestawienie prac uczniów i nauczycieli to doskonała okazja do pokazania nieprzemijającego trwania fotografii jako dziedziny sztuki oraz jako rejestracji i interpretacji otaczającego nas świata. Kolekcja to dla widza doskonała okazja do zobaczenia i odpowiedzenia sobie na pytanie, dokąd zmierza dzisiejsza fotografia. Na wystawie trzynastu autorów zaprezentuje zupełnie odmienne podejście do budowania obrazu fotograficznego prezentując swoje prace w Filii biblioteki nr 13."
     
2019-06-01  "Wybory 4 czerwca 1989"
Od 1 do 12 czerwca w holu Biblioteki Miejskiej można było oglądać wystawę zatytułowaną "Wybory 4 czerwca 1989".

W 30. rocznicę wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 r. w Bibliotece Miejskiej prezentowana jest wystawa okolicznościowa. Na holu zobaczyć można autentyczne materiały wyborcze Komitetu Obywatelskiego "Solidarność": ulotki i plakaty kandydatów na posłów i senatorów z okręgu wyborczego nr 99 województwo toruńskie: Witysława Wiktora Dys-Kulerskiego (wnuka Wiktora Kulerskiego), Alicji Grześkowiak i Stanisława Dębińskiego. Legalną prasę okresu reprezentują tytuły z dwóch stron barykady: opozycję demokratyczną pierwsze numery "Gazety Wyborczej" i "Tygodnika Solidarność"; stronę partyjno-rządową lokalne dzienniki "Gazeta Toruńska" i "Nowości". Z wydawnictw drugoobiegowych eksponowane są m.in. wydanie wyborcze grudziądzkiego "Biuletynu Informacyjnego Solidarność" czy toruński "Przegląd Pomorski".
Prezentowane materiały pochodzą ze zbiorów Działu Naukowego i Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej. Część z nich można przeglądać w formie cyfrowej na Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej: http://kpbc.umk.pl/publication/214313.
       

2019-05-30  Wystawa breloczków
30 maja w Filii nr 13 odbyło się otwarcie kolekcjonerskiej wystawy breloczków Wojciecha Chróścińskiego.

Wojciech Chróściński
to rodowity grudziądzanin, fotograf-amator. Swoje prace prezentował w kawiarni Staromiejskiej, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grudziądzu, na wystawie pokonkursowej Grudziądz Foto 2017 w Galerii Akcent. Jego fotografie zostały wykorzystane jako ilustracja tomików poezji Marianny Chróścińskiej oraz Agnieszki Piórkowskiej.
Tym razem W. Chróściński zaprezentował w bibliotece kolejną swoją pasję, jaką jest kolekcjonowanie breloczków.
Wystawa była czynna do 28 czerwca.
     
2019-05-20  Wystawa fotografii w Filii nr 13
20 maja w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy fotografii "Kulturalne foto-rozmowy".
"Kulturalne foto-rozmowy" to wystawa fotograficzna Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury, będąca podsumowaniem czwartego roku zajęć warsztatowych. Jest to spotkanie kilku pokoleń amatorów fotografii zakochanych w swoim mieście. Tematyka fotografii będzie dotyczyć spotkań od października do maja, realizowanych na terenie Grudziądza we współpracy z fotografami Joanną Zasadą i Remigiuszem Ratajczakiem. Zaprezentowane zostaną również fotografie wykonane prywatnie przez uczestników dzięki wskazówkom zdobytym podczas warsztatów.

Podczas warsztatów szczególny nacisk kładziony jest na tworzenie więzi między uczestnikami oraz włączanie do działań osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Każdego roku do współpracy zapraszane są: środowiska osób starszych działających w Radzie Senioralnej, w placówkach typu Domy Dziennego Pobytu, młodzież ucząca się zawodu fotograf w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 i młodzież działająca w fotograficznym kole zainteresowań w Zespole Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych w Grudziądzu. Spotkania osób, które łączy pasja do fotografii, są ponad pokoleniami i barierami. Ukoronowaniem całorocznych spotkań jest wystawa w maju, będąca dla wszystkich uczestników nagrodą; pokazująca, że amatorzy mogą być twórcami wydarzenia kulturalnego.
Wystawę można było oglądać w godzinach pracy biblioteki do 7 czerwca.
    

2019-05-16  Wystawa malarstwa intuicyjnego
16 maja w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbył się wernisaż wystawy malarstwa intuicyjnego. Prezentowane obrazy można było podziwiać do 15 czerwca.
"Wystawa jest niepowtarzalna, ponieważ wyjątkowi są jej autorzy, którzy inspirowani chęcią zmian w swoim życiu skorzystali z techniki Vedic Art. Zgromadzone prace są efektem ubocznym procesu, który towarzyszył w transformacji każdej osoby. W Vedic Art. nie ma miejsca na końcową ocenę, tutaj skupiamy się na doświadczaniu bycia stwórcą na płótnie. Obcowanie z tą techniką czyni nasze zmysły elastycznymi, otwierając nas na bezmiar nieorganicznego kosmosu, którego jesteśmy cząstką. Vedic Art. pokazuje nam, że sztuka i życie jest jednym, a 17 zasad wedyjskich, z którymi pracuje się w trakcie kursu, sprawdza się w życiu codziennym."
- Magdalena Parzęcka -

Autorzy prac:
  • Marta Boraczyńska: "Vedic Art. to rewolucja, zerwanie tamy blokującej przepływ rzeki życia."
  • Daria Łuczak Leszka: "Vedic Art to tworzenie … to podróż w głąb siebie …to droga, która jest celem."
  • Agnieszka Nowicka: "Czym jest dla mnie Vedic Art? Pozwolił mi dostrzec to czego szukałam, a co było tak blisko..."
  • Katarzyna Agnieszka Panter: "Dla mnie Vedic Art jest procesem odkrywania własnej przestrzeni i miejscem bycia ze sobą."
  • Karolina Zaręba: "…Vedic Art był dla mnie jak gotowanie aromatycznej potrawy. Każda z zasad Wedyjskich była jak przyprawa, dzięki której mogłam jeszcze bardziej rozsmakować się w rzeczywistości, jaka mnie otacza."
  • Anna Siemińska: "Vedic Art jest dla mnie spotkaniem ze sobą, wyrażeniem siebie poprzez koło i kreskę, tego co w sercu i duszy… To cudowna przygoda, która nigdy się nie skończy."
  • Agata Płoszańska: "Vedic dla mnie to wymalowana farbami emocja, droga. To tworzenie w kolorach, kształtach, formach, które przez zabawę przenika do życia."
  • Magda Rydzińska: "Vedic Art pozwolił mi w ciszy i skupieniu pobyć bliżej siebie, bliżej prawdy."
     

2019-04-15  Wystawa fotografii Mireli Dziedziech
15 kwietnia w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbył się wernisaż wystawy fotografii Mireli Dziedziech. Prace można było podziwiać do 17 maja. Wystawę zorganizowano w pierwszą rocznicę śmierci Artystki.

Mirela Dziedziech
(1970-2018) była malarką z powołania, fotografowała przy okazji. Fotografia służyła Jej jako rodzaj szkicownika. Fotografowała, by później przenieść na płótno, to co zaobserwowała, zapamiętała i sfotografowała. Nie znaczy to, że fotografia nie sprawiała Jej przyjemności, potrafiła bawić się tym, co robi i wydobywać w swoich zdjęciach niewidoczne na pierwszy rzut oka szczegóły.
Strona Mireli Dziedziech: www.mirela.misiadam.pl/
     

2019-04-23  Ekspozycja "Tłocznie polskie XVI stulecia"
Od 23 kwietnia do 15 maja w Czytelni Czasopism prezentowano ekspozycję "Tłocznie polskie XVI stulecia: monografie i podobizny zasobów drukarskich". Reprodukcje drzeworytów drukarni Floriana Unglera zostały wydane nakładem Ossolineum w cyklu "Polonia Typographica Saeculi Sedecimi".
Działalność wydawnicza tej krakowskiej oficyny ma dla polskiej kultury i książki znaczenie szczególnie. W 1513 r. Florian Ungler wydał pierwszą książkę drukowaną w języku polskim "Raj duszy". Z jego pras drukarskich wyszło w sumie 168 pozycji, w tym kilka autorstwa związanego z Grudziądzem Jana Dantyszka. Warsztat typograficzny Unglera na ekspozycji w bibliotece reprezentują drzeworyty ilustrujące druki tłoczone w latach 1510-1516. Grafiki w większości przedstawią motywy chrystologiczne, a także heraldyczne i astronomiczne.
Prezentowane tablice pochodziły ze zbiorów Działu Naukowego Biblioteki Miejskiej.
       
2019-03-25  Wystawy wielkanocne
25 marca w Filii nr 1 na Lotnisku wyeksponowano dekoracje wielkanocne przygotowane przez czytelników biblioteki.
        

27 marca odbyło się otwarcie wystawy świątecznej w Filii nr 13. Większość ozdób, wystawionych w bibliotece, wykonali pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu z ul. Piłsudskiego i z Lotniska, ale były także ozdoby przygotowane przez czytelników filii oraz utalentowanych mieszkańców Grudziądza.
     

Od 3 kwietnia w Filii nr 8 na Rządzu dostępna była wystawa wielkanocna, na której zaprezentowano prace Grażyny Adrych, Teresy Głowackiej oraz Anny Treichel.
   
Wystawy można było oglądać w godzinach pracy bibliotek do 19 kwietnia.
2019-03-11  "Pomorski szlak kopernikowski"
Od 11 marca do 19 kwietnia w Czytelni Czasopism prezentowano cykl akwafort Cecylii Wiśniewskiej. Grafiki przedstawiały obiekty architektoniczne miast związanych z życiem i działalnością  Mikołaja Kopernika m.in. Toruń, Chełmno, Grudziądz, Malbork, Elbląg, Gdańsk. Akwaforty pochodziły z teki "Pomorski szlak kopernikowski", wydanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Grudziądzu z okazji obchodów 500. urodzin Mikołaja Kopernika oraz 450. rocznicy pobytu astronoma w Grudziądzu. Ekspozycja została przygotowana z okazji Dni Kopernikowskich.

Cecylia Wiśniewska (1928 - 1999)
Urodziła się 14.09.1928 r. w Grudziądzu. Tam spędziła dzieciństwo i młodość oraz ukończyła Liceum Humanistyczne. W latach 1948-53 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie osiadła na stałe po ukończeniu studiów. Kierowała Gabinetem Sztuki Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Swoje prace graficzne zamykała w cyklach tematycznych, m.in.: "Pomorze", "Grudziądz", "Toruń", "Pomorski szlak kopernikowski". W latach 1960-61 brała udział w rejsach po Morzu Śródziemnym i do Afryki Zachodniej, co zaowocowało serią grafik z Turcji, Egiptu, Libii, Tunisu, Grecji, Włoch. Artystka stosowała metalowe techniki trawione - akwafortę i akwatintę, suchą igłę, eksperymentowała z metodą tzw. odprysku i obróbką kliszy metalowej.
Tworzyła także grafikę użytkową - ilustracje, okładki do książek dziecięcych, plakaty. Wielokrotnie wystawiała w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się w wielu zbiorach polskich i zagranicznych m.in.: Ossolineum we Wrocławiu, Biblioteki PAN w Kórniku, British Museum w Londynie i Bibliotheque Nationale w Paryżu.
          

2019-03-19  Ekspozycja malarstwa Teresy Głowackiej
Od 19 marca w Filii nr 8 na osiedlu Rządz czynna była ekspozycja malarstwa Teresy Głowackiej. Obrazy można było podziwiać do 15 kwietnia.

Teresa Głowacka jest samoukiem, swoje prace maluje farbami akrylowymi. Jest mieszkanką osiedla Rządz. Tematyką malarstwa jest martwa natura, przyroda.
   

2019-02-07  "Sekretne życie prac z szuflady"
7 lutego w Bibliotece Miejskiej odbył się wernisaż VIII edycji wystawy z cyklu "Prezentacje", organizowanej we współpracy z Liceum Plastycznym im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu.
Na ekspozycji prezentowano prace:
- Sandry Kulisz,
- Bartosza Błędowskiego,
- Lady Razdolskiej,
- Dominiki Iwickiej,
- Katarzyny Lidke,
- Magdaleny Małkowskiej,
- Zuzanny Spychalskiej,
- Oliwii Kot,
- Julii Nowackiej,
- Marty Żuchowskiej,
- Marii Domżalskiej.
Fotografie, szkice i rysunki uczniów można było podziwiać do 8 marca w godzinach otwarcia biblioteki.
     

2019-01-14  Wystawa malarstwa Piotra Lewandowskiego
W poniedziałek 14 stycznia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Piotra Lewandowskiego.

Piotr Lewandowski
– rodowity grudziądzanin, od najmłodszych lat interesował się rysunkiem i malarstwem. Pierwszy obraz wykonał dla rodziców w wieku 7 lat. Od tego czasu kształcił swój warsztat malarski pod okiem lokalnych mistrzów malarstwa i rysunku. Tworzy w kilku technikach, jednak ulubioną jest malarstwo olejne. Tworzy zarówno martwą naturę, jak i abstrakcję, pejzaże, sceny rodzajowe i portrety.
     
12 lutego odbył się finisaż, podczas którego można było po raz ostatni obejrzeć obrazy malarza.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1458288