Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2018-06-27  Wystawa w Filii nr 13
Od 27 czerwca do 31 lipca w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska prezentowano wystawę prac pacjentów Dziennego Oddziału Psychiatrycznego, mieszczącego się w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej. Ekspozycja stanowiła przeplatankę różnych technik:
- quilling - technika zdobienia polegająca na zwijaniu wąskich pasków papieru i komponowaniu z nich rozmaitych ozdób,
- decoupage - technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego papieru lub serwetki papierowej,
- collage - wycinanie, wyklejanie, wydzieranie z papieru i tworzenie pracy łączonej różnymi technikami,
- szydełkowanie i robienie na drutach,
- szycie ręczne i maszynowe,
- haft krzyżykowy,
- wyklejanie wełną,
- technika wstążeczkowa,
- malowanie farbami akrylowymi, lakierami,
- rysowanie kredkami ołówkowymi, ołówkiem, węglem,
- papieroplastyka: origami, wiklina papierowa,
- ozdoby z różnych materiałów.
     

2018-05-28  Wystawa fotografii
28 maja w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych odbyło się otwarcie wystawy fotografii "Kulturalne foto-rozmowy. Pomówmy o Grudziądzu obrazami". Na wystawie zaprezentowano prace uczestników cyklicznych warsztatów fotograficznych, organizowanych przez Grudziądzkie Towarzystwo Kultury. Fotografie można było oglądać w godzinach otwarcia biblioteki do 15 czerwca.
Wystawa zorganizowana w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".
     

2018-04-28  "Groch z kapustą"
26 kwietnia w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy prac grupy artystycznej "Chleb Kompozytowy". Grudziądzka grupa twórców w składzie: Sara Pankowska, Nikodem Lazurek, Zuzanna Zamyślewska i Zuzanna Szumiłowska zaprezentowała w Filii nr 13 swoje wytwory wizualne. Młodzi artyści z II Liceum Ogólnokształcącego wyeksponowali fotografie, grafiki, malarstwo oraz kolaże. Wystawę można było podziwiać do 25 maja.
     

2018-04-19  "Przechodniem byłem między Wami..."
19 kwietnia w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbył się wernisaż wystawy fotografii Lesława Domowicza. "Przechodniem byłem między Wami..." jest to cykl portretów przedstawiających ludzi w żaden sposób nie związanych ze sobą, obcych, napotkanych podczas wędrówek autora z aparatem. Zaprezentowano zdjęcia ludzi wykluczonych, artystów, inżynierów, emerytowanych lekarzy i prawników oraz ludzi, którzy codzienną ciężką pracą fizyczną zarabiają na życie. Każdy z nich opowiedział swoją historię życiową, czasem smutną, czasem tragiczną, czasem zabawną. Był to cały repertuar często pogmatwanych ludzkich ścieżek życia. Zawsze na koniec rozmowy zdjęcie, bez zaskoczenia, pozowane. Fotograf starał się pokazać ich uczucia i pragnienia, odsłonić najskrytsze zakamarki duszy. Czy osiągnął cel, czy te twarze przedstawiają swoistą mapę życia każdego z portretowanych? Fotografie można było podziwiać do 15 maja.
Lesław Domowicz - grudziądzki artysta i fotografik, uczestnik licznych warsztatów i plenerów fotograficznych, wystaw poplenerowych i przeglądów twórczości SPiFA. Autor albumów: "Cytadela Grudziądzka" (2006), "Grudziądz - Barwy Miasta" (2009).
     

2018-03-15  "Przywołaj wyobraźnię"
Od 15 marca do 24 kwietnia w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska można było oglądać fotografie Wojciecha Chróścińskiego.
Wojciech Chróściński to rodowity grudziądzanin. Jedną z jego pasji jest fotografia, którą zajmuje się wyłącznie amatorsko. W marcu 2015 roku zaprezentował swoje prace na wystawie autorskiej w kawiarni Staromiejskiej w Grudziądzu. W tym samym roku jedna z jego fotografii została wykorzystana jako ilustracja tomiku poezji Marianny Chróścińskiej "…sercem pisane IV…". W roku 2017 inna fotografia znalazła się na okładce kolejnego tomiku poezji w/w autorki "…sercem pisane V…". W konkursie fotograficznym Grudziądz Foto 2017, organizowanym przez Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, otrzymał jedno z wyróżnień. Kilka z jego prac było prezentowanych na wystawie pokonkursowej w Galerii Akcent. W październiku 2017 roku jego prace zostały zaprezentowane podczas wernisażu twórców zaproszonych przez Dariusza Dłużyńskiego. Wernisaż odbył się w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grudziądzu. Dzięki zaproszeniu do realizacji projektu i współpracy ze znaną poetką Agnieszką Piórkowską kilka jego fotografii znalazło się w tomiku "Grudziądz tęczą malowany". Wojciech Chróściński niektóre z fotografii prezentuje na swoim koncie w fotograficznym serwisie społecznościowym – Instagram, czasem na Facebooku.    
     

2018-03-05  Wystawy wielkanocne
Od 5 marca w Filii nr 1 na Lotnisku czynna była ekspozycja, na której swoje dekoracje zaprezentowali czytelnicy filii.
     
Od 12 marca w Filii nr 8 na Rządzu można było podziwiać prace świąteczne Grażyny Adrych, Anny Treichel, Barbary Grzelak i Aleksandry Kurzawiak.
     
14 marca w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy ozdób wielkanocnych, przygotowanych przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu oraz czytelników biblioteki.
     
Ekspozycje były dostępne do Świąt Wielkanocnych.
2018-03-01  "Miejskie Wariacje"
1 marca w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy fotografii "Miejskie Wariacje". Zaprezentowano prace pokonkursowe dzieci z Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego. Placówka, rozwijając talenty i wrażliwość dzieci, zachęca je do udziału w różnych przedsięwzięciach, dzięki którym mogą poszerzać swoje zainteresowania i pasje. Udział w konkursie brały dzieci z CPDiPR oraz dzieci z Placówek Wsparcia Dziennego w Grudziądzu. Podczas otwarcia wystawy zgromadzeni goście mieli okazję posłuchać występu zespołu "Iryski". Fotografie można było podziwiać do 14 marca 2018 r.
     
2018-02-07  Malarstwo autorskie i reprodukcje
16 lutego w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Henryka Sternickiego. Obrazy można było oglądać do końca lutego.

Henryk Sternicki – rodowity grudziądzanin. Jego pasje to malarstwo i muzyka. Jest dekoratorem-plastykiem. Maluje pejzaże, akty, kompozycje współczesne, a także reprodukcje. Zamiłowanie do muzyki sprawiło, że posiada w domu szafy pełne płyt: od klasyków rocka po najnowsze trendy. Jest licencjonowanym prezenterem, prowadzi imprezy taneczne dla ludzi w różnym wieku. Zaczynał w popularnym "Kaloszu". Pracował także w klubie "Arabeska". Jego credo życiowe: szanuj gusta innych.
     

2018-02-01  Ekspozycja z okazji Dni Kopernikowskich
Od 1 lutego do 17 kwietnia w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej prezentowano cykl gwaszy Jana Marcina Szancera "Mikołaj Kopernik". Album powstał w 1953 roku, który był Rokiem Kopernika, ogłoszonym przez Światową Radę Pokoju. W tym czasie w Polsce i na świecie powstało wiele prac artystycznych, wydawnictw i filmów, których tematem był Mikołaj Kopernik i Jego Dzieło. Z okazji 400. rocznicy śmierci Kopernika i wydania Jego Dzieła, J. M. Szancer przygotował album, składający się z 15 plansz graficznych, które razem tworzą barwną opowieść o ważniejszych wydarzeniach z życia Astronoma. Ta ilustrowana historia powstała z myślą o młodym odbiorcy, który odnajdzie w grafikach drogę dwunastoletniego chłopca, wiodącą przez kolejne ważne etapy jego życia oraz determinację młodego człowieka, a potem uczonego w dążenie do wiedzy, która w konsekwencji doprowadziła do rewolucyjnej zmiany myślenia  o wszechświecie. W całej opowieści uwagę zwraca plansza XII z akcentem grudziądzkim, bo to w naszym mieście Mikołaj Kopernik  w 1522 r. wygłosił rozprawę "O poprawie monety".

Jan Marcin Szancer (1902-1973) - jeden z najwybitniejszych polskich rysowników XX w., nazywany "Królem ilustratorów" i "malarzem dziecięcych marzeń". Malarz, aktor, felietonista i satyryk, znawca teatru, muzyki, literatury, scenograf teatralny, filmowy, telewizyjny, pierwszy szef artystyczny Telewizji, profesor warszawskiej ASP.
     
2018-01-29  Wystawa kolaży Zbigniewa Smolińskiego
29 stycznia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się otwarcie wystawy kolaży Zbigniewa Smolińskiego.

Zbigniew Smoliński - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studia ukończył z dyplomem z malarstwa i grafiki. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel suchy, pastel olejny, collage, grafikę warsztatową, grafikę użytkową oraz fotografię. Wziął udział w ponad 70 wystawach, w tym w 28 indywidualnych, m. in.: Spadkobiercy Rembrandta - 30 artystów z Holandii, Niemiec i Polski. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Watykańskiego, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i Muzeum Miejskiego im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, a także w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1273108