Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2019-06-15  "Tu, gdzie jesteśmy"
W sobotę 15 czerwca odbył się spacer po najbliższej okolicy Filii nr 7 z przewodniczką turystyczną Jolantą Szulc. Chętni zebrali się w bibliotece przy ul. Chopina 33. Uczestnicy poznali historię osiedla Kawalerii Polskiej oraz pomniki umiejscowione w tym rejonie miasta.
Na zakończenie w bibliotece odbył się koncert skrzypcowy uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu Lidii Stróżyk.
      

2019-06-14  Kiermasz wydawnictw grudziądzkich
13 i 14 czerwca w Bibliotece Miejskiej odbył się kiermasz wydawnictw grudziądzkich, zorganizowany z okazji Dni Grudziądza. Podczas kiermaszu dostępnych było wiele publikacji o Grudziądzu, albumów, przewodników, kalendarzy, roczników, broszur i widokówek. Do nabycia były nowe tytuły takie jak: "Grudziądz. Historia lotniska i zdjęć lotniczych miasta 1904-1945" Andrzeja Gawlaka, Włodzimierza Grabowskiego, Dawida Schoenwalda, "Grudziądz, jakim go widzę" Wiesława Hawełko i powieść "Jeszcze się kiedyś spotkamy" Magdaleny Witkiewicz.
13 czerwca kiermasz był czynny w godz. 9:00-14:00, natomiast 14 czerwca od 9:00 do 18:00.
     

2019-06-08  Konkurs na Facebooku
Biblioteka Miejska zorganizowała konkurs na Facebooku "Spotkanie na żądanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską". Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytanie: Agnieszka Lingas – Łoniewska nazywana jest Dilerką Emocji. Która z Jej książek wywołała w Tobie, drogi Czytelniku, największe emocje i dlaczego? Opisz nam te przeżycia w max. 6 zdaniach. Odpowiedzi należało przesyłać w wiadomości prywatnej na Fanpage Biblioteki oraz dopisać: Akceptuję Regulamin konkursu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych. Konkurs trwał od soboty 08.06.2019 r. od godz. 00:01 do 17.06.2019 r. do godz. 23:59.
Spośród nadesłanych odpowiedzi wybraliśmy dwie najciekawsze. Nagroda w postaci bonu upominkowego o wartości 50 złotych oraz wejściówka na spotkanie z pisarką trafiły do: Martyny Włoszczyńskiej oraz Mileny Gutowskiej.
Konkurs zorganizowano w ramach projektu "Spotkanie na żądanie" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Regulamin konkursu

 "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"


Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
             
   
2019-05-29  Konkurs na Facebooku
Biblioteka Miejska zorganizowała konkurs na Facebooku "Spotkanie na żądanie z Katarzyną Grocholą". Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytanie (w maksymalnie 5 zdaniach): Która książka Katarzyny Grocholi najbardziej zapadła mi w pamięć i dlaczego? Odpowiedzi należało przesyłać w wiadomości prywatnej na Fanpage Biblioteki. Konkurs trwał od 23.05.2019 r. od godz. 00:01 do 29.05.2019 r. do godz. 23:59.
Spośród nadesłanych odpowiedzi wybraliśmy dwie najciekawsze. Ich autorkami były Anna Fabrykiewicz i Sylwia Leissa, które otrzymały nagrodę w postaci bonu upominkowego o wartości 50 złotych oraz wejściówkę na spotkanie z pisarką.
Konkurs zorganizowano w ramach projektu "Spotkanie na żądanie" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Regulamin konkursu

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
    
        
   

2019-05-22  Haft Temari - warsztaty
22 maja w Filii nr 8 na Rządzu gościliśmy Panie z Fabryki Nici "Ariadna" S.A. z Łodzi. Kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu Monika Sternik oraz Anna Baranowicz poprowadziły warsztaty ozdabiania techniką haft Temari. Sztuka wykonywania i dekorowania Temari pochodzi z Chin.
     

2019-05-15  Nagroda dla bibliotekarki
Nasza koleżanka Maria Marczuk otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za zasługi dla rozwoju czytelnictwa i bibliotek. Serdecznie gratulujemy!
Doroczne nagrody zarządu województwa wręczono 12 zasłużonym bibliotekarzom podczas wojewódzkich obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, które miały miejsce w nowej siedzibie Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wąbrzeźnie. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wojewódzkich bibliotek publicznych w Bydgoszczy i Toruniu oraz reprezentacje gminnych i powiatowych książnic z całego regionu. Oprócz nagród marszałka województwa wyróżniający się bibliotekarze odebrali przyznane przez prezydenta RP Złote Medale za Długoletnią Służbę.

Maria Marczuk jest absolwentką Policealnego Studium Bibliotekarskiego. W zawodzie pracuje od 1983 roku. Pierwszą pracę podjęła w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łasin, zaś od roku 2004 została pracownikiem Biblioteki Miejskiej im. W. Kulerskiego w Grudziądzu, gdzie od 2005 r. pełni funkcję kierownika Filii nr 4.
W kierowanej przez siebie placówce organizuje szereg imprez czytelniczych: DKK, spotkania autorskie, wystawy, prelekcje, pogadanki, lekcje biblioteczne. Ściśle współpracuje z pobliskimi szkołami, przedszkolami na osiedlu organizując wspólne spotkania oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży. Organizuje także czas wolny młodym czytelnikom w ferie i wakacje letnie. Chętnie włącza się w organizację działań ogólnobibliotecznych: Narodowe Czytanie czy Noc Bibliotek. Podejmuje także współpracę z instytucjami miejskimi: organizuje kiermasze wydawnictw grudziądzkich podczas Jarmarku Mikołajkowego oraz bookcrossing podczas "Majówki na trawie". Jest aktywnym członkiem SBP.
   

2019-05-15  Dzień Niezapominajki - zajęcia odwołane
Z przykrością informujemy, że warsztaty plastyczne dla seniorów z okazji Dnia Niezapominajki, które miały się odbyć 15 maja o godz. 11:00 w Filii nr 14 w Mniszku, zostały odwołane.

2019-05-13 "Odjazdowy Bibliotekarz"
11 maja odbył się ósmy rajd rowerowy, zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz". W tym roku wyruszyliśmy do Okonina.
Wystartowaliśmy o godz. 10:00 sprzed gmachu głównego Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów 28. Około 33-kilometrowa trasa wiodła m.in. przez Linarczyk, Skarszewy, Plemięta do Okonina. Odwiedziliśmy bibliotekę, odbył się piknik, pieczenie kiełbasek oraz mecz koszykówki z lokalną drużyną.
       
         
ORGANIZATORZY:                                                                                                                  
                                                                
    
SPONSORZY LOKALNI:
            
 ul. Rapackiego 19                                    ul. Pańska 4         

Naszą rowerową imprezę wsparli również: Gminna Biblioteka Publiczna w Grucie, Sołectwo Okonin, Sołectwo Gruta, Masarnia Jana Neumanna z Gruty.

PARTNERZY:
  

2019-05-07  "Majówka z kulturą i sztuką"
Filia nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska po raz kolejny przyłączyła się do projektu "Majówka z kulturą i sztuką", którego celem jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnością bezpłatnego skorzystania z oferty przygotowanej przez instytucje kulturalne regionu. 7 maja biblioteka zorganizowała imprezę integracyjną, podczas której odbyły się:
- warsztaty z filcowania, prowadzone przez uczniów Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych (uczestnicy wykonali broszki na Dzień Matki);
- warsztaty z papieroplastyki - scrapbooking, które poprowadzi Pracownia Papieroplastyczno-Dekoratorska z Warsztatu Terapii Zajęciowej "TO-MY" (uczestnicy wykonali kartki z życzeniami na Dzień Matki).
Słodki poczęstunek dla wszystkich przygotowała Pracownia Kulinarno-Kelnerska z Warsztatu Terapii Zajęciowej "TO-MY". Oprawę muzyczną zapewnił zespół "TENDO" (uczniowie III LO).
     

2019-04-25  GBO 2019 - wyniki
25 kwietnia ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Z radością informujemy, że projekt "Biblioteka dla każdego" został wybrany do realizacji! Serdecznie dziękujemy za oddane przez Państwa głosy!
Dzięki dofinansowaniu z GBO zorganizujemy dla mieszkańców spotkania autorskie i przedstawienia teatralne; zakupimy nowości wydawnicze oraz sprzęt niezbędny do realizacji działań kulturalno-edukacyjnych. Wnioskodawcą zadania był Piotr Rohde.
2019-04-19  Konkurs "Wiosenna krzyżówka dla Seniora"
Od 18 marca do 19 kwietnia grudziądzanie 60+ uczestniczyli w zabawie szaradziarskiej "Wiosenna krzyżówka dla Seniora". 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki rozstrzygnięto konkurs.
W Wypożyczalni Głównej na ul. Legionów 28 dostępna była krzyżówka, którą należało wypełnić i podać prawidłowe hasło, a także odpowiedzieć na pytanie otwarte. Spośród wielu odpowiedzi wybraliśmy trzy najciekawsze. Laureatkami tej edycji zostały Panie:
1. Bożena Majchrowska,
2. Maria Woźniak,
3. Wanda Baczyńska.
Gratulujemy wygranej i zapraszamy po odbiór nagród, które ufundował Poseł na Sejm RP, pan Tomasz Szymański.
Zabawę zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka Przyjazna Seniorom".
Regulamin konkursu
   

2019-04-11  Prelekcja Mariusza Żebrowskiego
11 kwietnia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 po raz kolejny odbyła się prelekcja grudziądzkiego historyka Mariusza Żebrowskiego pt. "Duchy i upiory Słowiańszczyzny". Po raz pierwszy prelekcja została wygłoszona w bibliotece 5 marca. Na życzenie czytelników zorganizowano ją po raz kolejny, tym razem w godzinach popołudniowych.
  

2019-04-09  "Biblioteka Przyjazna Seniorom"
9 kwietnia w Filii nr 13 odbyło się spotkanie dla aktywnych seniorów, podczas którego została przedstawiona działalność Grudziądzkiej Rady Seniorów. O inicjatywach Rady opowiedziała Danuta Strzechowska-Micorek.
Zgromadzeni seniorzy wysłuchali prelekcji Krystyny Borucińskiej "Kazimiera Iłłakowiczówna - poetka, działaczka, sekretarka Piłsudskiego". Prelegentka zaprezentowała również swoje publikacje oraz prace zwane "borutkami".
Czytelniczka filii Krystyna Murawska wyrecytowała kilka wierszy z autorskiego tomiku "Pamiętnik zapisany w pamięci".
     

2019-03-25  Głosowanie w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego
Od 25 marca do 6 kwietnia zachęcaliśmy grudziądzan do głosowania na zadanie ogólnomiejskie nr 2/2019 "Biblioteka dla każdego". Głosowanie odbywało się przez Internet na stronie gbo.grudziadz.pl oraz w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie miasta.
Projekt składa się z 3 grup zadań. Pierwsza obejmuje organizację różnego rodzaju imprez, np. spotkań autorskich, koncertów czy przedstawień teatralnych. Druga grupa zadań to zakup nowości wydawniczych dla poszczególnych placówek. Trzecia grupa to zakup sprzętu potrzebnego do działalności kulturalno-edukacyjnej, np. multimedialnego, drukarek oraz zakup krzeseł, stojaka do krzeseł i wózka bibliotecznego w Filii nr 4. Środki z GBO planuje się rozdzielić następująco:
Grupa 1:
- spotkania autorskie w Dziale dla Dzieci Biblioteki Miejskiej i Filii nr 11
- przedstawienia teatralne w Filii nr 3, 8 i 13
- koncert w Filii nr 13
Grupa 2:
- zakup książek dla Filii nr 1, 7, 8 oraz książek medycznych dla Filii nr 11
Grupa 3:
- rzutnik i drukarka ze skanerem dla Filii nr 3
- drukarka ze skanerem dla Filii nr 8
- sprzęt multimedialny (ekran + rzutnik) dla Filii nr 14
- gry planszowe dla Filii nr 14
- krzesła, stojak do krzeseł i wózek biblioteczny dla Filii nr 4.
Działania w ramach grupy 1 uatrakcyjnią ofertę kulturalno-edukacyjną grudziądzkich bibliotek, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych czytelników. Zorganizowanie spotkań autorskich i spektakli teatralnych ma za zadanie ukazanie biblioteki jako szeroko pojętej instytucji kultury, w której można nie tylko wypożyczyć książkę, ale także spotkać ciekawych ludzi czy wziąć udział w przedstawieniu. Celem drugiej grupy zadań jest wzbogacenie księgozbioru placówek bibliotecznych w większą liczbę nowości wydawniczych. W efekcie wzrośnie liczba wypożyczanych książek oraz liczba czytelników. Zakup sprzętu pozwoli na uatrakcyjnienie zajęć kulturalno-edukacyjnych oraz da możliwość wprowadzenia nowych usług, np. skanowanie materiałów bibliotecznych. Gry planszowe dla dzieci i dorosłych dla Filii nr 14 urozmaicą jej ofertę, co pozwoli na przyciągnięcie nowych użytkowników.
Wnioskodawca: Piotr Rohde
2019-03-22  Spektakl w bibliotece
22 marca w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej został wystawiony spektakl "Bunt czarownic w krainie bajek" w wykonaniu Teatru Rodzinnego w Grudziądzu. Przedstawienie opowiada o zbuntowanych czarownicach, które postanawiają zepsuć szczęśliwe zakończenia kilku znanych powszechnie bajek. Spektakl wbrew pozorom nie jest skierowany do małych dzieci, lecz do widzów obojga płci powyżej 12. roku życia. Autorem i reżyserem przedstawienia jest Krzysztof Rotnicki.
     

2019-03-07  Poezja miłosna z okazji Dnia Kobiet
7 marca w Filii nr 7 przy ulicy Chopina 33 zorganizowano spotkanie poetyckie. Reżyser Krzysztof Rotnicki zaprezentował utwory miłosne poetów polskich oraz europejskich.
Było to pierwsze w tym roku spotkanie w ramach projektu "Biblioteka Przyjazna Seniorom".
     

2019-03-05  Prelekcja Mariusza Żebrowskiego
5 marca w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyła się prelekcja grudziądzkiego historyka Mariusza Żebrowskiego pt. "Duchy i upiory Słowiańszczyzny".
     
2019-02-21  "Z książką zdrowiej"
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu otrzymał ponad 200 nowych książek w ramach akcji "Z książką zdrowiej". Pozyskany księgozbiór został przekazany do Filii nr 11 Biblioteki Miejskiej, mieszczącej się w szpitalu. Placówka służy głównie personelowi lecznicy oraz hospitalizowanym. Swoje zbiory udostępnia od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15. Codziennie pomiędzy godziną 11 a 13 bibliotekarz dostarcza chorym książki bezpośrednio na oddziały. Ze zbiorów mogą korzystać również pozostali mieszkańcy miasta.

Projekt "Z książką zdrowiej" objął prawie 500 szpitali z oddziałami dziecięcymi lub onkologicznymi, a na półki bibliotek trafiły m.in. powieści obyczajowe, kryminały, biografie oraz literatura dla młodszych i starszych dzieci. Pomysłodawcami akcji są: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowy Instytut Wydawniczy.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1437100