Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2019-10-05  Noc Bibliotek 2019
Grudziądzka książnica po raz czwarty włączyła się w ogólnopolską akcję NOC BIBLIOTEK. W tym roku akcja odbyła się w sobotę 5 października 2019 r. w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów 28; Filii nr 3 przy ul. Korczaka 23 oraz Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7.
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

BIBLIOTEKA MIEJSKA
godz. 18:00-22:00

CZYTELNIA CZASOPISM (parter)
18:00  Spotkanie autorskie z Anną Sakowicz (prowadzenie: Justyna Gross)
19:30  Zwiedzanie gmachu Biblioteki z dyrektorem
21:00  "Opowieść o naszym miasteczku" - spektakl Teatru Rodzinnego w Grudziądzu
      

     
     

WYPOŻYCZALNIA GŁÓWNA (I piętro)
• Zabawa "Szukaj-znajdź- zabierz"
     

DZIAŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY (I piętro) godz. 18:00-21:00
• Gra biblioteczna "Na tropie książki"
• Głośne czytanie
• Zabawy
• Konkursy (literacki, plastyczny)
Dzieci mogą zabrać ze sobą poduszki do siedzenia.
     
     
CZYTELNIA GŁÓWNA (II piętro)
• Rozgrywki gier planszowych udostępnionych przez Stowarzyszenie Grajmy!
• Pomoc w wyborze ciekawej planszówki i wyjaśnianie zasad
     

DODATKOWO:
* Malowanie twarzy dla dzieci
* Kawiarenka dla Roberta - zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie leczenia Roberta Rezmera, męża naszej Koleżanki
     

ORGANIZATORZY: 
                       

SPONSORZY:      
       
                          
 
FILIA NR 3
godz. 18:00-21:00
• głośne czytanie,
• quizy
• zajęcia plastyczne.
Liczba miejsc ograniczona do 15 osób. Wymagane wcześniejsze zgody rodziców. Do udziału zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 11 lat.
     

FILIA NR 13
godz. 18:00-22:00
18:00  Międzypokoleniowa rywalizacja - kącik gier planszowych
19:00  Występ zespołu TENDO
20:00  "Jesienne broszki" - międzypokoleniowe zajęcia manualne
21:00  Międzypokoleniowe głośne czytanie
Akcja bookcrossing

       

2019-09-29  Głosowanie w ramach GBO 2020
Od 16 do 29 września 2019 grudziądzanie mogli głosować na zadania zgłoszone w ramach przyszłorocznego Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie odbywało się przez Internet na stronie gbo.grudziadz.pl oraz w 3 punktach stacjonarnych na terenie miasta.
W ramach edycji GBO 2020 wśród pozytywnie zaopiniowanych projektów znalazły się trzy obejmujące działaniami naszą Bibliotekę. Pierwszy, ogólnomiejski (zadanie 2/2020), przewiduje przearanżowanie Wypożyczalni Głównej w nowocześnie i funkcjonalnie urządzoną przestrzeń. Kolejne dwa projekty, tzw. miękkie, zakładają działania aktywizujące naszych mieszkańców. Środki jednego z zadań (3/2020) przeznaczone będą na warsztaty artystyczne, spotkania autorskie, dofinansowanie festynu rodzinnego oraz na przedstawienia teatralne i animacje dla dzieci. Drugi projekt (67/2020) obejmuje zorganizowanie koncertu w ogrodzie Biblioteki Miejskiej.
Wnioskodawcami projektów są Piotr Rohde (aranżacja Wypożyczalni Głównej oraz warsztaty i spotkania w filiach) i Zilia Tomaszewska (koncert). 
2019-09-13  Grudziądzka Jesień Poezji - XXIV Ogólnopolskie Warsztaty
Poetyckie
13 września w "Letniej Czytelni" w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej rozpoczęła się kolejna Grudziądzka Jesień Poezji, a wraz z nią XXIV Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie. Uczestnicy warsztatów przez 3 dni doskonalili swoje umiejętności literackie pod opieką poetów Kazimierza Brakonieckiego oraz Stanisława Raginiaka.
     
Podczas tegorocznej GJP zorganizowano 2 spotkania autorskie połączone z promocją książek. 13 września odbyła się promocja poematu Stanisława Raginiaka "Moje Crow River", a w kolejnym dniu odbyła się promocja książki poetyckiej Kazimierza Brakonieckiego.
     
     
W niedzielę 15 września zgromadzeni goście wysłuchali refleksji K. Brakonieckiego o współczesnej poezji polskiej. Odbyły się indywidualne rozmowy uczestników na temat własnej twórczości z poetami , a na zakończenie  Turniej Jednego Wiersza. Jury w składzie Kazimierz Brakoniecki oraz Stanisław Raginiak, po zapoznaniu się z 8 utworami, podjęło następującą decyzję:
I i II nagroda – nie przyznano
III nagroda – Aneta Kurczewska-Hołtyn za wiersz "Złodziej w bibliotece"
wyróżnienia:
* Małgorzata Hołtyn za wiersz "Dzieje się szarość (Jesień)",
* Natalia Kuska za wiersz "Przyszła nocą".
     
     
ORGANIZATORZY                                        
             Literat Stanisław Raginiak 

PATRONAT LOKALNY
       

2019-09-11  "Kwiaty z organzy"
W bibliotece na osiedlu Rządz odbyły się warsztaty plastyczne zatytułowane "Kwiaty z organzy", które zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka Przyjazna Seniorom". Zajęcia poprowadziła Marlena Panter.
     

2019-09-07  Narodowe Czytanie
Grudziądzka książnica po raz szósty przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, odbywającej się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką zaproponowali do czytania 8 nowel polskich.
Akcja odbyła się 7 września o godz. 12:00 w ogrodzie Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów 28. Zgromadzeni goście wysłuchali wybranych nowel:
* członkowie Grudziądzkiej Grupy Literackiej Kwadryga: Dariusz Dłużyński, Sandra Elwertowska, Lena Koehna, Tadeusz Palczewski przeczytali "Katarynkę" Bolesława Prusa,
* Kinga Grablis odczytała "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza,
* Krzysztof Rotnicki, reżyser Teatru Rodzinnego w Grudziądzu, zaprezentował "Sawę" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego.
     
Narodowe Czytanie odbyło się również w Filii nr 3 oraz w Filii nr 8.
    

2019-06-15  "Tu, gdzie jesteśmy"
W sobotę 15 czerwca odbył się spacer po najbliższej okolicy Filii nr 7 z przewodniczką turystyczną Jolantą Szulc. Chętni zebrali się w bibliotece przy ul. Chopina 33. Uczestnicy poznali historię osiedla Kawalerii Polskiej oraz pomniki umiejscowione w tym rejonie miasta.
Na zakończenie w bibliotece odbył się koncert skrzypcowy uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu Lidii Stróżyk.
      

2019-06-14  Kiermasz wydawnictw grudziądzkich
13 i 14 czerwca w Bibliotece Miejskiej odbył się kiermasz wydawnictw grudziądzkich, zorganizowany z okazji Dni Grudziądza. Podczas kiermaszu dostępnych było wiele publikacji o Grudziądzu, albumów, przewodników, kalendarzy, roczników, broszur i widokówek. Do nabycia były nowe tytuły takie jak: "Grudziądz. Historia lotniska i zdjęć lotniczych miasta 1904-1945" Andrzeja Gawlaka, Włodzimierza Grabowskiego, Dawida Schoenwalda, "Grudziądz, jakim go widzę" Wiesława Hawełko i powieść "Jeszcze się kiedyś spotkamy" Magdaleny Witkiewicz.
13 czerwca kiermasz był czynny w godz. 9:00-14:00, natomiast 14 czerwca od 9:00 do 18:00.
     

2019-06-08  "Letnia Czytelnia"
W sobotę 8 czerwca odbył się festyn czytelniczy, będący inauguracją projektu "Letnia Czytelnia", który otrzymał dofinansowanie w wysokości 10.000 zł ze środków Fundacji Santander Bank Polska S.A.
"Letnia Czytelnia", zlokalizowana w ogrodzie Biblioteki Miejskiej, była wyposażona w: przestrzenny namiot, stoliki, leżaki oraz kącik dla malucha. Do dyspozycji odwiedzających były książki, czasopisma z oferty bookcrossingowej, gry planszowe i edukacyjne.
Działalność "Letniej Czytelni" rozpoczęliśmy festynem czytelniczym, podczas którego zorganizowano szereg atrakcji m.in.:
- spektakl "Piernikowe potyczki" – Teatr Vaška z Torunia
- występy młodych artystów z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, III LO oraz z MDK w Bydgoszczy
- głośne czytanie
- konkurs malowania kredą
- warsztaty czerpania papieru, prowadzone przez pracowników grudziądzkiego Muzeum
- ozdabianie drewnianych skrzynek
- prezentacja lokalnego rękodzieła
- akcja uwalniania książek czyli bookcrossing
- rozgrywki gier planszowych.

W okresie wakacji (24 czerwca-19 sierpnia) w poniedziałki organizowano dwugodzinne zajęcia literacko-plastyczne oraz edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które prowadzili pracownicy Biblioteki. Harmonogram zajęć:
24.06 – "O żyrafie co chrapała w szafie" – zajęcia literacko-plastyczne
01.07 – "Kolorowo, soczyście i zdrowo" – zajęcia literacko-plastyczne
08.07 – "Flamingowo i różowo" – zajęcia literacko-plastyczne
15.07 – "Wysoko, stromo i pięknie" – zajęcia literacko-plastyczne
22.07 – "O krokodylu znad Nilu" – zajęcia literacko-plastyczne             
29.07 – "Jaki jestem piękny, ach…" – zajęcia literacko-plastyczne
05.08 – "Dobrze widzi się tylko sercem" – zajęcia literacko-plastyczne
12.08 – "I jak tu nie kochać psa?" – zajęcia literacko-plastyczne
19.08 – "Talizmany szczęścia" – zajęcia literacko-plastyczne - ZAJĘCIA ODWOŁANE!

W pozostałe dni "Letnia Czytelnia" była dostępna dla wszystkich zainteresowanych w godzinach pracy Biblioteki Miejskiej. Odwiedzający mogli korzystać z dostępnych w bibliotece czasopism, książek i planszówek. Dla dzieci przygotowano kącik z materiałami plastycznymi. Z czytelni można było korzystać do 13 września.
    
     
     
     
 
Organizatorzy                                                             Partner
     
                           
2019-06-08  Konkurs na Facebooku
Biblioteka Miejska zorganizowała konkurs na Facebooku "Spotkanie na żądanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską". Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytanie: Agnieszka Lingas – Łoniewska nazywana jest Dilerką Emocji. Która z Jej książek wywołała w Tobie, drogi Czytelniku, największe emocje i dlaczego? Opisz nam te przeżycia w max. 6 zdaniach. Odpowiedzi należało przesyłać w wiadomości prywatnej na Fanpage Biblioteki oraz dopisać: Akceptuję Regulamin konkursu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych. Konkurs trwał od soboty 08.06.2019 r. od godz. 00:01 do 17.06.2019 r. do godz. 23:59.
Spośród nadesłanych odpowiedzi wybraliśmy dwie najciekawsze. Nagroda w postaci bonu upominkowego o wartości 50 złotych oraz wejściówka na spotkanie z pisarką trafiły do: Martyny Włoszczyńskiej oraz Mileny Gutowskiej.
Konkurs zorganizowano w ramach projektu "Spotkanie na żądanie" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Regulamin konkursu

 "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"


Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
             
   
2019-05-29  Konkurs na Facebooku
Biblioteka Miejska zorganizowała konkurs na Facebooku "Spotkanie na żądanie z Katarzyną Grocholą". Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytanie (w maksymalnie 5 zdaniach): Która książka Katarzyny Grocholi najbardziej zapadła mi w pamięć i dlaczego? Odpowiedzi należało przesyłać w wiadomości prywatnej na Fanpage Biblioteki. Konkurs trwał od 23.05.2019 r. od godz. 00:01 do 29.05.2019 r. do godz. 23:59.
Spośród nadesłanych odpowiedzi wybraliśmy dwie najciekawsze. Ich autorkami były Anna Fabrykiewicz i Sylwia Leissa, które otrzymały nagrodę w postaci bonu upominkowego o wartości 50 złotych oraz wejściówkę na spotkanie z pisarką.
Konkurs zorganizowano w ramach projektu "Spotkanie na żądanie" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Regulamin konkursu

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"Organizatorzy:
   

Partnerzy medialni:
    
        
   

2019-05-22  Haft Temari - warsztaty
22 maja w Filii nr 8 na Rządzu gościliśmy Panie z Fabryki Nici "Ariadna" S.A. z Łodzi. Kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu Monika Sternik oraz Anna Baranowicz poprowadziły warsztaty ozdabiania techniką haft Temari. Sztuka wykonywania i dekorowania Temari pochodzi z Chin.
     

2019-05-15  Nagroda dla bibliotekarki
Nasza koleżanka Maria Marczuk otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za zasługi dla rozwoju czytelnictwa i bibliotek. Serdecznie gratulujemy!
Doroczne nagrody zarządu województwa wręczono 12 zasłużonym bibliotekarzom podczas wojewódzkich obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, które miały miejsce w nowej siedzibie Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wąbrzeźnie. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wojewódzkich bibliotek publicznych w Bydgoszczy i Toruniu oraz reprezentacje gminnych i powiatowych książnic z całego regionu. Oprócz nagród marszałka województwa wyróżniający się bibliotekarze odebrali przyznane przez prezydenta RP Złote Medale za Długoletnią Służbę.

Maria Marczuk jest absolwentką Policealnego Studium Bibliotekarskiego. W zawodzie pracuje od 1983 roku. Pierwszą pracę podjęła w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łasin, zaś od roku 2004 została pracownikiem Biblioteki Miejskiej im. W. Kulerskiego w Grudziądzu, gdzie od 2005 r. pełni funkcję kierownika Filii nr 4.
W kierowanej przez siebie placówce organizuje szereg imprez czytelniczych: DKK, spotkania autorskie, wystawy, prelekcje, pogadanki, lekcje biblioteczne. Ściśle współpracuje z pobliskimi szkołami, przedszkolami na osiedlu organizując wspólne spotkania oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży. Organizuje także czas wolny młodym czytelnikom w ferie i wakacje letnie. Chętnie włącza się w organizację działań ogólnobibliotecznych: Narodowe Czytanie czy Noc Bibliotek. Podejmuje także współpracę z instytucjami miejskimi: organizuje kiermasze wydawnictw grudziądzkich podczas Jarmarku Mikołajkowego oraz bookcrossing podczas "Majówki na trawie". Jest aktywnym członkiem SBP.
   

2019-05-15  Dzień Niezapominajki - zajęcia odwołane
Z przykrością informujemy, że warsztaty plastyczne dla seniorów z okazji Dnia Niezapominajki, które miały się odbyć 15 maja o godz. 11:00 w Filii nr 14 w Mniszku, zostały odwołane.

2019-05-13 "Odjazdowy Bibliotekarz"
11 maja odbył się ósmy rajd rowerowy, zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz". W tym roku wyruszyliśmy do Okonina.
Wystartowaliśmy o godz. 10:00 sprzed gmachu głównego Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów 28. Około 33-kilometrowa trasa wiodła m.in. przez Linarczyk, Skarszewy, Plemięta do Okonina. Odwiedziliśmy bibliotekę, odbył się piknik, pieczenie kiełbasek oraz mecz koszykówki z lokalną drużyną.
       
         
ORGANIZATORZY:                                                                                                                  
                                                                
    
SPONSORZY LOKALNI:
            
 ul. Rapackiego 19                                    ul. Pańska 4         

Naszą rowerową imprezę wsparli również: Gminna Biblioteka Publiczna w Grucie, Sołectwo Okonin, Sołectwo Gruta, Masarnia Jana Neumanna z Gruty.

PARTNERZY:
  

2019-05-07  "Majówka z kulturą i sztuką"
Filia nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska po raz kolejny przyłączyła się do projektu "Majówka z kulturą i sztuką", którego celem jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnością bezpłatnego skorzystania z oferty przygotowanej przez instytucje kulturalne regionu. 7 maja biblioteka zorganizowała imprezę integracyjną, podczas której odbyły się:
- warsztaty z filcowania, prowadzone przez uczniów Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych (uczestnicy wykonali broszki na Dzień Matki);
- warsztaty z papieroplastyki - scrapbooking, które poprowadzi Pracownia Papieroplastyczno-Dekoratorska z Warsztatu Terapii Zajęciowej "TO-MY" (uczestnicy wykonali kartki z życzeniami na Dzień Matki).
Słodki poczęstunek dla wszystkich przygotowała Pracownia Kulinarno-Kelnerska z Warsztatu Terapii Zajęciowej "TO-MY". Oprawę muzyczną zapewnił zespół "TENDO" (uczniowie III LO).
     

2019-04-25  GBO 2019 - wyniki
25 kwietnia ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Z radością informujemy, że projekt "Biblioteka dla każdego" został wybrany do realizacji! Serdecznie dziękujemy za oddane przez Państwa głosy!
Dzięki dofinansowaniu z GBO zorganizujemy dla mieszkańców spotkania autorskie i przedstawienia teatralne; zakupimy nowości wydawnicze oraz sprzęt niezbędny do realizacji działań kulturalno-edukacyjnych. Wnioskodawcą zadania był Piotr Rohde.
2019-04-19  Konkurs "Wiosenna krzyżówka dla Seniora"
Od 18 marca do 19 kwietnia grudziądzanie 60+ uczestniczyli w zabawie szaradziarskiej "Wiosenna krzyżówka dla Seniora". 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki rozstrzygnięto konkurs.
W Wypożyczalni Głównej na ul. Legionów 28 dostępna była krzyżówka, którą należało wypełnić i podać prawidłowe hasło, a także odpowiedzieć na pytanie otwarte. Spośród wielu odpowiedzi wybraliśmy trzy najciekawsze. Laureatkami tej edycji zostały Panie:
1. Bożena Majchrowska,
2. Maria Woźniak,
3. Wanda Baczyńska.
Gratulujemy wygranej i zapraszamy po odbiór nagród, które ufundował Poseł na Sejm RP, pan Tomasz Szymański.
Zabawę zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka Przyjazna Seniorom".
Regulamin konkursu
   

2019-04-11  Prelekcja Mariusza Żebrowskiego
11 kwietnia w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 po raz kolejny odbyła się prelekcja grudziądzkiego historyka Mariusza Żebrowskiego pt. "Duchy i upiory Słowiańszczyzny". Po raz pierwszy prelekcja została wygłoszona w bibliotece 5 marca. Na życzenie czytelników zorganizowano ją po raz kolejny, tym razem w godzinach popołudniowych.
  

2019-04-09  "Biblioteka Przyjazna Seniorom"
9 kwietnia w Filii nr 13 odbyło się spotkanie dla aktywnych seniorów, podczas którego została przedstawiona działalność Grudziądzkiej Rady Seniorów. O inicjatywach Rady opowiedziała Danuta Strzechowska-Micorek.
Zgromadzeni seniorzy wysłuchali prelekcji Krystyny Borucińskiej "Kazimiera Iłłakowiczówna - poetka, działaczka, sekretarka Piłsudskiego". Prelegentka zaprezentowała również swoje publikacje oraz prace zwane "borutkami".
Czytelniczka filii Krystyna Murawska wyrecytowała kilka wierszy z autorskiego tomiku "Pamiętnik zapisany w pamięci".
     

2019-03-25  Głosowanie w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego
Od 25 marca do 6 kwietnia zachęcaliśmy grudziądzan do głosowania na zadanie ogólnomiejskie nr 2/2019 "Biblioteka dla każdego". Głosowanie odbywało się przez Internet na stronie gbo.grudziadz.pl oraz w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie miasta.
Projekt składa się z 3 grup zadań. Pierwsza obejmuje organizację różnego rodzaju imprez, np. spotkań autorskich, koncertów czy przedstawień teatralnych. Druga grupa zadań to zakup nowości wydawniczych dla poszczególnych placówek. Trzecia grupa to zakup sprzętu potrzebnego do działalności kulturalno-edukacyjnej, np. multimedialnego, drukarek oraz zakup krzeseł, stojaka do krzeseł i wózka bibliotecznego w Filii nr 4. Środki z GBO planuje się rozdzielić następująco:
Grupa 1:
- spotkania autorskie w Dziale dla Dzieci Biblioteki Miejskiej i Filii nr 11
- przedstawienia teatralne w Filii nr 3, 8 i 13
- koncert w Filii nr 13
Grupa 2:
- zakup książek dla Filii nr 1, 7, 8 oraz książek medycznych dla Filii nr 11
Grupa 3:
- rzutnik i drukarka ze skanerem dla Filii nr 3
- drukarka ze skanerem dla Filii nr 8
- sprzęt multimedialny (ekran + rzutnik) dla Filii nr 14
- gry planszowe dla Filii nr 14
- krzesła, stojak do krzeseł i wózek biblioteczny dla Filii nr 4.
Działania w ramach grupy 1 uatrakcyjnią ofertę kulturalno-edukacyjną grudziądzkich bibliotek, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych czytelników. Zorganizowanie spotkań autorskich i spektakli teatralnych ma za zadanie ukazanie biblioteki jako szeroko pojętej instytucji kultury, w której można nie tylko wypożyczyć książkę, ale także spotkać ciekawych ludzi czy wziąć udział w przedstawieniu. Celem drugiej grupy zadań jest wzbogacenie księgozbioru placówek bibliotecznych w większą liczbę nowości wydawniczych. W efekcie wzrośnie liczba wypożyczanych książek oraz liczba czytelników. Zakup sprzętu pozwoli na uatrakcyjnienie zajęć kulturalno-edukacyjnych oraz da możliwość wprowadzenia nowych usług, np. skanowanie materiałów bibliotecznych. Gry planszowe dla dzieci i dorosłych dla Filii nr 14 urozmaicą jej ofertę, co pozwoli na przyciągnięcie nowych użytkowników.
Wnioskodawca: Piotr Rohde
2019-03-22  Spektakl w bibliotece
22 marca w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej został wystawiony spektakl "Bunt czarownic w krainie bajek" w wykonaniu Teatru Rodzinnego w Grudziądzu. Przedstawienie opowiada o zbuntowanych czarownicach, które postanawiają zepsuć szczęśliwe zakończenia kilku znanych powszechnie bajek. Spektakl wbrew pozorom nie jest skierowany do małych dzieci, lecz do widzów obojga płci powyżej 12. roku życia. Autorem i reżyserem przedstawienia jest Krzysztof Rotnicki.
     

2019-03-07  Poezja miłosna z okazji Dnia Kobiet
7 marca w Filii nr 7 przy ulicy Chopina 33 zorganizowano spotkanie poetyckie. Reżyser Krzysztof Rotnicki zaprezentował utwory miłosne poetów polskich oraz europejskich.
Było to pierwsze w tym roku spotkanie w ramach projektu "Biblioteka Przyjazna Seniorom".
     

2019-03-05  Prelekcja Mariusza Żebrowskiego
5 marca w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyła się prelekcja grudziądzkiego historyka Mariusza Żebrowskiego pt. "Duchy i upiory Słowiańszczyzny".
     
2019-02-21  "Z książką zdrowiej"
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu otrzymał ponad 200 nowych książek w ramach akcji "Z książką zdrowiej". Pozyskany księgozbiór został przekazany do Filii nr 11 Biblioteki Miejskiej, mieszczącej się w szpitalu. Placówka służy głównie personelowi lecznicy oraz hospitalizowanym. Swoje zbiory udostępnia od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15. Codziennie pomiędzy godziną 11 a 13 bibliotekarz dostarcza chorym książki bezpośrednio na oddziały. Ze zbiorów mogą korzystać również pozostali mieszkańcy miasta.

Projekt "Z książką zdrowiej" objął prawie 500 szpitali z oddziałami dziecięcymi lub onkologicznymi, a na półki bibliotek trafiły m.in. powieści obyczajowe, kryminały, biografie oraz literatura dla młodszych i starszych dzieci. Pomysłodawcami akcji są: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowy Instytut Wydawniczy.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1458228