Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
Biblioteka na Facebook.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2018-05-18  Warsztaty filozoficzne
18 maja w Bibliotece Miejskiej odbyło się piąte spotkanie z cyklu warsztatów filozoficznych. Tematem przewodnim było powstawanie namysłu filozoficznego, związanego z problemem cierpienia człowieka w świecie, szukaniem jego przyczyn i możliwości przezwyciężenia. Za przykład i punkt wyjścia do dyskusji posłużyło jedno z najwspanialszych dzieł filozoficznej literatury indyjskiej - "Asztawakragita", stanowiąca rozwinięcie myśli filozoficznej jogi. W pierwszej części spotkania dr Michał Nowicki, pracownik Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wygłosił referat wprowadzający. Zostały w nim ukazane podstawowe problemy, przedstawione w tym dziele, jak np. niewiedza, namiętności, strach. Zasadniczą częścią spotkania była swobodna dyskusja nad zagadnieniami, które poruszono w referacie.
Wydarzenie zorganizowane przez Fundację na rzecz rozwoju świadomości ATARAXIA oraz Stowarzyszenie Kolektyw Edukacyjny.
2018-05-07  Tydzień Bibliotek 2018
W ramach TYGODNIA BIBLIOTEK (8-15 maja), odbywającego się w tym roku pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA, zorganizowaliśmy dla młodszych i starszych grudziądzan cykl wydarzeń.

07.05, godz. 13:30   
Zajęcia plastyczne dla dzieci "Motyle – ozdoba łąk"
Filia nr 14 ul. Mazurska 2

07.05, godz. 18:00   
"Biblioteka od kuchni" – zwiedzanie biblioteki z Panią Karolą Skowrońską
Biblioteka Miejska ul. Legionów 28
     

09.05
Spotkanie autorskie i warsztaty literackie z JOANNĄ WACHOWIAK
godz. 9:00   Biblioteka Miejska ul. Legionów 28
     
godz. 11:30  Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
     

11.05, godz. 16:00   
Spotkanie Klubu Przyjaciół Franklina
Biblioteka Miejska ul. Legionów 28
     

12.05, godz. 10:00
VII Rajd "Odjazdowy Bibliotekarz" – kierunek: Dragacz
Start: Biblioteka Miejska ul. Legionów
     

15.05, godz. 11:00   
Prelekcja Krystyny Borucińskiej z okazji Dnia Matki
Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
     

15.05, godz. 17:00    
Majowe spotkanie z poezją Agnieszki Piórkowskiej – promocja tomiku wierszy "Grudziądz tęczą malowany"
Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
     

2018-05-12  "Odjazdowy Bibliotekarz"
12 maja o godz. 10 po raz siódmy wyruszył rajd rowerowy w ramach ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz", organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Rowerowy Grudziądz. W tym roku naszym celem była Gminna Biblioteka Publiczna w Dragaczu. Trasa 30-kilometrowego rajdu wiodła m. in. przez Michale, Krusze, Wielki Lubień. W drodze do celu posililiśmy się drożdżówkami. Uczestnicy obejrzeli bibliotekę zlokalizowaną w mennonickiej chacie oraz wzięli udział w konkursach takich jak: test o bibliotece, najwolniejsza jazda na rowerze czy przejście dystansu z książką na głowie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku!
     
     

Regulamin rajdu


ORGANIZATORZY:                                                                                                                  
                     
                                                 
SPONSORZY LOKALNI:
            
         ul. Rapackiego 19                      ul. Pańska 4         

PARTNERZY
:

  
2018-04-19  GBO 2018 - wyniki
19 kwietnia ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Z radością informujemy, że dzięki Państwa głosom wszystkie nasze projekty uzyskały dofinansowanie!
Na zadanie ogólnomiejskie nr 3/2018 "Renowacja klatki schodowej w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz zakup ekspozytorów" (wnioskodawca: Karola Skowrońska) głosowało 1214 grudziądzan.
Zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza" (wnioskodawca: Piotr Rohde) uzyskało 1180 głosów.
Zadanie okręgowe nr 7/2018 "Biblioteka w nowym wymiarze - modernizacja pomieszczeń w Filii nr 3 Biblioteki Miejskiej"  w okręgu nr 8 Strzemięcin (wnioskodawca: Jacek Bartoszewski) zdobyło 349 głosów.
Serdecznie dziękujemy za wszystkie oddane przez Państwa głosy!
2018-04-25  "Bunt czarownic w krainie bajek"
25 kwietnia w Filii nr 13 grudziądzki Teatr Rodzinny wystąpił z nowym autorskim spektaklem Krzysztofa Rotnickiego. "Bunt czarownic w krainie bajek" opowiada o zbuntowanych czarownicach, które postanawiają zepsuć szczęśliwe zakończenia kilku znanych powszechnie bajek. Przedstawienie wbrew pozorom nie jest skierowane do małych dzieci, lecz do widzów obojga płci powyżej 12. roku życia.
     

2018-04-19  "Biblioteka dla seniora"
19 kwietnia Biblioteka Miejska zorganizowała dla seniorów spotkanie pod hasłem "Biblioteka dla seniora". Pracownik Świata Książki zaprezentował ofertę sklepu. Następnym punktem programu była wycieczka po gmachu głównym. Pani dyrektor Aleksandra Ciżnicka przybliżyła historię książnicy oraz pokazała bibliotekę "od kuchni": działy biblioteki, magazyny książek i czasopism, strych. Po zwiedzaniu zachęcano seniorów do zabawy Sleeveface czyli "Ubierz się w książkę". Sleeveface to akcja polegająca na zrobieniu fotografii osobie z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem. Zdjęcia z książkami wykonywał fotograf Piotr Bilski.
Dodatkową atrakcją była akcja bookcrossing, polegająca na "uwalnianiu" książek. Biblioteka wystawiła książki, spośród których uczestnicy wydarzenia mogli wyszukać interesującą dla siebie pozycję.
     

2018-04-11  "Przedwojenne kawiarnie Grudziądza"
10 kwietnia w Filii nr 13 odbyła się prelekcja pt. "Przedwojenne kawiarnie Grudziądza", którą wygłosił Dawid Schoenwald, pracownik grudziądzkiego Muzeum. Oprawę muzyczną prelekcji zapewniła Agnieszka Seweryniak.
Prelekcja odbyła się w ramach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.
     

2018-04-06  Warsztaty filozoficzne
6 kwietnia w Bibliotece Miejskiej odbyło się czwarte spotkanie z cyklu warsztatów filozoficznych organizowane przez Fundację na rzecz rozwoju świadomości Ataraxia oraz Stowarzyszenie Kolektyw Edukacyjny. Tematem przewodnim spotkania był epikurejski model szczęścia, znany powszechnie z nazwy, ale często błędnie łączony z hedonizmem. W pierwszej części spotkania dr Michał Nowicki, pracownik Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wygłosił referat wprowadzający. Ukazane w nim zostały podstawy teorii Epikura z Samos, zwłaszcza zagadnienia takie jak: cel życia ludzkiego i możliwość jego realizacji czy potrzeby poznawcze człowieka i skutki ich zaspokojenia.
Przedstawiony referat był wstępem do zasadniczej części spotkania, czyli dyskusji nad zagadnieniami szczęścia i jego związku z edukacją, niekoniecznie związaną ze szkołą. Bardziej tą, która wypływa z naturalnej ciekawości człowieka i która prowadzi do zrozumienia otaczającego nas świata.
   

2018-03-12  Głosowanie w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego
Od 12 marca do 2 kwietnia zachęcaliśmy grudziądzan do głosowania na projekty dotyczące bibliotek. Głosowanie odbywało się przez internet na stronie gbo.grudziadz.pl oraz w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie całego miasta.

Zadanie ogólnomiejskie nr 3/2018 "Renowacja klatki schodowej w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz zakup ekspozytorów"

Wnioskodawca: Karola Skowrońska

Projekt zakłada wykonanie prac konserwatorsko-restauratorskich w gmachu głównym Biblioteki Miejskiej w celu przywrócenia wysokich wartości zabytkowych i artystycznych wnętrzom (wiatrołapu, reprezentacyjnego holu i klatki schodowej). Odtworzona zostanie pierwotna forma i kolorystyka oraz odkryta dawna sztukateria i polichromia. Ponadto w ramach zadania przeprowadzone zostaną prace: demontaż boazerii ściennej, położenie gładzi, malowanie sufitów i ścian, przeprowadzenie renowacji kutych balustrad, przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskich stolarki drzwiowej. Niezbędny będzie również zakup: ekspozytorów do plakatów, szafy przeszklonej do ekspozycji wydawnictw grudziądzkich, regału bookcrossingowego, tablicy informacyjnej na hol, tabliczek na drzwi poszczególnych działów.
     
Zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 "Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza"
Wnioskodawca: Piotr Rohde

Projekt skierowany jest do mieszkańców Grudziądza. Jego celem jest uatrakcyjnienie oferty proponowanej przez grudziądzkie biblioteki. Składa się z dwóch grup zadań. Pierwsza obejmuje zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego. Druga grupa prac związana jest z działaniami kulturalno-edukacyjnymi. Środki z GBO planuje się rozdzielić następująco:
Grupa 1: zakup sprzętu komputerowego dla Filii nr 3, 7, 8, 14; zakup sprzętu multimedialnego dla Filii nr 1; wymianę ogrodzenia w Filii nr 4.
Grupa 2: zakup kartonowych plansz z obrazkami i tekstem odpowiadającym założeniom tzw. teatru obrazkowego dla Filii nr 1; przeprowadzenie dwóch spotkań autorskich w Filii nr 13; zorganizowanie spektaklu teatralnego dla pacjentów przebywających na Oddziale Dziecięcym w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. Wł. Biegańskiego (Filia nr 11).


Projekt okręgowy nr 7/2018 „Biblioteka w nowym wymiarze - modernizacja pomieszczeń w Filii nr 3 Biblioteki Miejskiej”  w okręgu nr 8 Strzemięcin

Wnioskodawca: Jacek Bartoszewski

Projekt zakłada zmianę aranżacji pomieszczeń bibliotecznych. Placówka zostanie wyposażona w funkcjonalne regały przesuwne i stacjonarne, meble systemowe: szafy, biurka, stoliki, krzesła i siedziska. W ramach zadania przebudowany zostanie wiatrołap, wymieniona będzie stara podłoga, drzwi do zaplecza i toalety oraz przeprowadzone będą inne drobne prace budowlane niezbędne w realizacji przedsięwzięcia.

2018-03-03  "Jak z dyslektyka zrobić czytelnika?"
W sobotę 3 marca w Dziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej odbyła się prelekcja "Jak z dyslektyka zrobić czytelnika?", która była adresowana głównie do nauczycieli oraz rodziców dzieci, które mają problemy z czytaniem.
Spotkanie prowadziła Dorota Werner, magister filologii angielskiej. Prelegentka ukończyła studia podyplomowe w dziedzinie terapii pedagogicznej. Od 25 lat prowadzi własne kursy językowe, na których szczególną uwagę zwraca na dzieci dyslektyczne. Zajmuje się szkoleniem lektorów oraz wspieraniem rodziców, nauczycieli i wszystkich, chcących pomóc dzieciom, którym czytanie i nauka języków nie przychodzą z łatwością.
     

2018-03-02  Warsztaty filozoficzne
2 marca o godz. 16:30 w Dziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej rozpoczęły się kolejne warsztaty filozoficzne, organizowane przez Fundację Ataraxia. "Poznaj samego siebie, o idei samokształcenia" to temat przewodni spotkania. Starożytne wezwanie, maksyma "poznaj samego siebie" wyryte na świątyni Apolińskiej w Delfach stanowi fundamentalne wyzwanie dla ludzkości. Słowa te są wielką pochwałą dla człowieka, istoty obdarzonej rozumem, wyobraźnią, samoświadomością. Składowe te są narzędziami do samopoznania, tworzą możliwości samokształcenia.
Uczestnicy rozmawiali o idei wolnej edukacji, idei samokształcenia jako świadomego procesu poznania własnych możliwości, potrzeb, myśli czy emocji.
Na spotkaniu wygłoszony został referat Remigiusza Stępaka, współtwórcy jednego z pierwszych w Polsce leśnych przedszkoli i wolnej demokratycznej szkoły, o którym można przeczytać na stronie: http://ladnebebe.pl/jesien-lesnych-ludzi/
   

2018-02-08  Walentynkowy maraton
8 lutego Filia nr 11, mieszcząca się w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym , zorganizowała dla seniorów zajęcia plastyczne. Podczas zajęć uczestnicy wykonywali ozdoby walentynkowe z papieru metodą origami.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Biblioteka przyjazna seniorom".
     

2018-01-18  Koncert "Chcemy być sobą"
W czwartek 18 stycznia w Filii nr 7 przy ul. Chopina 33 odbył się koncert pt. "Chcemy być sobą" w wykonaniu dzieci z Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu. Tematem przewodnim była muzyka lat 80. XX wieku. Był to drugi koncert młodych artystów w bibliotece. W ubiegłym roku dzieci wykonały utwory z lat 60. i 70.
Koncert zorganizowano w ramach akcji "Biblioteka przyjazna seniorom".
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1244705