Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta Grudzišdz2020-03-11  "Dobranocka dla Dorosłych"
11 marca w Filii nr 13 odbył się wieczór pod hasłem "Dobranocka dla Dorosłych", skierowany do widzów 18+. Podczas spotkania zgromadzeni goście wysłuchali prelekcji pracowników grudziądzkiego Muzeum:
- "O erotyce bez hipokryzji" Mariusza Żebrowskiego,
- "Ludowe love 18+" Łukasza Ciemińskiego.
Zaprezentowany został teatrzyk drewnianej łyżki, wzorowany na XIX-wiecznych teatrzykach ulicznych "Piękna Szynkareczka i jej konkurenci" autorstwa Tatiany Żebrowskiej. Wyeksponowano również rysunki Mariusza Żebrowskiego.


2020-03-02  Międzynarodowy Tydzień E-książki
Międzynarodowy Tydzień E-książki (ang. Read an E-Book Week) został zainicjowany w 2004 roku przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci. Święto ma na celu promocję i popularyzację e-czytania i w tym roku obchodzimy go w dniach 2-8 marca. Grudziądzka biblioteka oferuje dostęp do 3 wirtualnych czytelni: Legimi, IBUK Libra oraz Academica.

Legimi to platforma, na której czytelnicy mogą znaleźć ponad 60 000 książek w formie cyfrowej, głównie z literatury popularnej (kryminały, fantastyka, powieści obyczajowe, romanse) – do czytania na tablecie, smartfonie, komputerze lub czytniku z systemem Android.
Aby uzyskać dostęp do serwisu wystarczy:
- być zarejestrowanym czytelnikiem Biblioteki Miejskiej,
- zgłosić się po kod dostępu do gmachu głównego Biblioteki Miejskiej lub dowolnej filii,
- wejść na stronę www.legimi.pl/wimbp_b i założyć darmowe konto,
- wpisać unikatowy kod otrzymany w bibliotece,
- pobrać bezpłatną aplikację Legimi,
- zalogować się do aplikacji i rozpocząć przygodę czytelniczą.

IBUK Libra to wirtualna czytelnia Wydawnictwa Naukowego PWN z całodobowym dostępem do elektronicznych publikacji z dowolnego miejsca, za pomocą komputera, laptopa, tabletu lub smartfona. Wśród e-książek znajdują się publikacje naukowe z różnych dziedzin wiedzy, książki z zakresu literatury faktu, literatury pięknej oraz poradniki i słowniki. Dzięki tej usłudze czytelnicy mają możliwość korzystania z darmowego dostępu do ponad 1900 e-booków.
Aby skorzystać z elektronicznego zasobu, wystarczy:
- być zarejestrowanym czytelnikiem Biblioteki Miejskiej,
- zgłosić się po kod PIN, niezbędny do założenia konta na platformie, do gmachu głównego Biblioteki Miejskiej lub dowolnej filii,
- wejść na stronę www.libra.ibuk.pl i założyć darmowe konto,
- wpisać kod PIN otrzymany w bibliotece,
- znaleźć książkę, czytać na dowolnym nośniku.

Academica to bezpłatny dostęp do pełnotekstowych publikacji ze zbiorów Biblioteki Narodowej - monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz czasopism.
Korzystając z systemu elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych Academica użytkownicy Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu mają dostęp do publikacji, których nie ma w zasobach bibliotecznych w Grudziądzu, a ich sprowadzenie łączy się z kosztami i dwutygodniowym oczekiwaniem.
Ogólne warunki korzystania z systemu Academica:
- dostęp do systemu Academica możliwy jest na wydzielonym terminalu w Czytelni Głównej Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów 28 (II piętro),
- z systemu mogą korzystać osoby zarejestrowane (bezpłatnej rejestracji dokonuje na miejscu bibliotekarz Czytelni Głównej),
- po zarejestrowaniu użytkownik otrzymuje: login (numer karty bibliotecznej) i hasło, dzięki którym zaloguje się na terminalu w czytelni,
- rezerwacji wybranych publikacji można też dokonać w dogodnym czasie na domowym komputerze,
- na terminalu systemu Academica, nie ma możliwości pobierania i drukowania publikacji chronionych prawem autorskim lub licencjonowanych.

2020-01-30  100. rocznica powrotu Grudziądza do Macierzy
30 stycznia w Filii nr 7 przy ul. Chopina 33 odbyła się prelekcja przewodniczki Jolanty Szulc z okazji 100. rocznicy powrotu Grudziądza do Polski.
Po 148 latach zaborów, 23 stycznia 1920 r. mieszkańcy Grudziądza świętowali przyłączenie naszego miasta do Polski. Na Rynku zgromadziły się tłumy mieszkańców. Przejęcia władzy z rąk Niemców dokonał oddział "Błękitnej Armii" pod dowództwem gen. Stanisława Pruszyńskiego. Pani J. Szulc przedstawiła ciekawostki związane z tym radosnym wydarzeniem.
     

2020-01-11  Koncert świąteczny
W sobotę 11 stycznia o godz. 15:30 w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbył się koncert świąteczny. Zgromadzeni goście wysłuchali kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Tendo oraz Orkiestry Dętej z Grudziądza.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1556936