Strona główna
Zapytaj bibliotekarza
Zaproponuj książkę
Nasze usługi
Mapa serwisu
Wyszukiwarka
KATALOG-ONLINE
e-booki za darmo
Biblioteka na Facebook.pl
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Oficjalny Portal Miasta GrudzišdzArchiwum wydarzeń 2016
2016-12-29  Książki dla biblioteki w szpitalu
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu w ramach ogólnopolskiej kampanii "Zaczytani" pozyskał 200 książek dla pacjentów z oddziałów pediatrycznych. Książki przekazane zostały do działającej na terenie szpitala Filii Nr 11 Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu.
     
2016-12-13  "Świąteczne bajanie"
13 grudnia w Bibliotece Miejskiej odbył się konkurs krasomówczy "Świąteczne bajanie" adresowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Organizatorem konkursu był Dział dla Dzieci i Młodzieży. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć, a następnie zaprezentować przed publicznością opowieść związaną ze Świętami Bożego Narodzenia. Komisja konkursowa w składzie: Aneta Graczyk-Grablis (przewodnicząca), Natalia Cebulska i Barbara Labocha-Zielińska przyznała nagrody następującym osobom:

I nagroda - Eliza Skiba z SP nr 16 za opowieść "Pomagamy innym"
II nagroda - Alicja Kostro-Olechowska z SP nr 16 za opowieść "Choinka od Św. Mikołaja"
III nagroda - Oliwia Lewczuk z SP nr 18 za opowieść "Inny świat"
wyróżnienie - Maria Piotrowska z SP nr 7 za opowieść "Wyjątkowe przyjęcie"

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.
     
Regulamin
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2

2016-12-13  Spotkanie świąteczne
13 grudnia odbyło się spotkanie świąteczne dla czytelników Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych. Wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Grudziądzu. Spotkanie upłynęło w świątecznej atmosferze przy kawie, herbacie i słodkościach. 
     
2016-12-09  Kiermasze bożonarodzeniowe
Filie biblioteczne zorganizowały kiermasze świąteczne. W Filii nr 13 dostępne były ozdoby świąteczne przygotowane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu oraz mieszkańców Grudziądza i okolic. Podczas otwarcia kiermaszu pensjonariusze DDP zaprezentowali program artystyczny.
     
W Filii nr 8 na Rządzu wyeksponowano prace świąteczne Grażyny Andrych, Anny Treichel i Marleny Panter.
     
W Filii nr 1 wystawiono ozdoby wykonane przez panie należące do Klubu Kobiet Aktywnych "Lotniczanki".
   

2016-12-08  Promocja książki
8 grudnia w Bibliotece Miejskiej odbyła się promocja "Almanachu Członków Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej ŚWIT". Pani dyrektor Aleksandra Ciżnicka wręczyła twórcom Almanachu egzemplarze autorskie. Wybrane utwory każdego z autorów zaprezentowali Dariusz Dłużyński i Tomasz Jurek przy akompaniamencie Mariusza Florkiewicza.

Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna "ŚWIT" powstała 5 grudnia 2013 roku z inicjatywy Wiesława Hawełko i Aleksandry Ciżnickiej, dyrektor Biblioteki Miejskiej. W spotkaniu założycielskim uczestniczyło wielu członków nieistniejącej Grudziądzkiej Spółki Literackiej "Trynka", poeci-amatorzy oraz ludzie związani z kulturą i sztuką. Cele, jakie stawiali przed sobą członkowie stowarzyszenia, to: integracja środowiska artystyczno-kulturalnego, popularyzacja twórców i ich dorobku oraz promocja miasta. Nazwa "ŚWIT" odnosiła się do 4 obszarów: Ś - światopogląd; W - wiedza, wszechstronność; I - idea; T - twórczość, teatr. Rezultatem działalności grupy były liczne wieczory poezji, spotkania autorskie, promocje tomików wierszy i książek. Z końcem czerwca 2016 roku GGL-K "ŚWIT" formalnie zakończyła swoją działalność.

Almanach Członków Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT" zawiera teksty następujących twórców: Wiesława Hawełko, Heleny Czemisow, Marianny Pesty-Sycz, Tomasza Jurka, Dariusza Dłużyńskiego, Janiny Tarnawskiej, Piotra Czaplińskiego, Magdaleny Rutkowskiej, Agnieszki Piórkowskiej, Krystyny Borucińskiej, Romana Branickiego, Danuty Jóźwiak-Rezmer, Pawła Kamińskiego, Aleksandra Stajkowskiego, Barbary Stajkowskiej, Tadeusza Palczewskiego, Zdzisława Brałkowskiego, Henryka Kamińskiego oraz reprodukcje obrazów Michała Hawełko.
     

2016-12-06  "Mikołajkowe spotkanie plastyczne"
Przez cały dzień w Oddziale dla Dzieci Filii nr 13 odbywały się spotkania, w których uczestnicy wspominali Św. Mikołaja. W spotkaniach wzięli udział uczniowie z klasy pierwszej i drugiej SP nr 5 oraz drugoklasiści ze SP nr 12. Dzieci tworzyły papierowego Mikołaja na patyku.
       

2016-11-30  Dotacja z Biblioteki Narodowej
Grudziądzka książnica otrzymała środki finansowe w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.

Nabyliśmy 1.167 woluminów o wartości 25.751 zł. Wszystkie zakupione książki są już dostępne w działach Biblioteki Głównej i filiach na terenie miasta.

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
    
           

2016-11-29  Spotkanie z Krzesimirem Dębskim
W Kinie Helios w Grudziądzu odbyło się spotkanie z Krzesimirem Dębskim oraz projekcja filmu "Wołyń". Znany kompozytor przez całe życie żył w cieniu rzezi wołyńskiej. Jego rodzice cudem uratowali się z pogromu, jaki urządzili Ukraińcy z UPA we wsi Kisielin i okolicach, gdzie zginęło okrutną śmiercią kilkudziesięciu Polaków. Relacje świadków tej rzezi, w tym rodziców Krzesimira Dębskiego, są wstrząsającym świadectwem ludobójstwa.
W 2016 Krzesimir Dębski wydał książkę "Nic nie jest w porządku. Wołyń - moja historia rodzinna".
     
Fot. Piotr Bilski

Współorganizatorzy: Urząd Miejski w Grudziądzu Wydział Kultury, Sportu i Promocji oraz Biblioteka Miejska w Grudziądzu
Partnerzy: Centrum Kultury Teatr, Telewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu, portal internetowy eGrudziadz

2016-11-24  "Fotoprezentacje"
24 listopada w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyło się otwarcie wystawy prac uczniów Liceum Plastycznego. Była to szósta ekspozycja, organizowana we współpracy z Zespołem Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu. Na wystawnie zaprezentowano luksografie wykonane metodą bezkamerową, obiekty szklane ujęte w konwencji fotografii reklamowej, obiekty architektoniczne, makrofotografia. Wyeksponowane będą także prace wyróżnione i nagrodzone w konkursach, wśród których dominuje tematyka inspiracji dziełami wybitnych twórców przeniesionych do współczesnych projektów artystycznych. Prezentowane prace zostały zrealizowane w ramach zajęć Pracowni Fotografii i Filmu. Ekspozycję można było oglądać do 15 stycznia 2017 r.

Autorzy prac
:
Absolwenci lat poprzednich, Angelika Gudowska, Magdalena Zwolińska, Aleksandra Stolp, Weronika Jeziorska, Jolanta Jeschke, Patrycja Czarnuch, Emilia Rudlicka, Małgorzata Klempert, Natalia Łasocha, Kinga Palikowska, Monika Sopiela, Daniel Kawczyński, Jesika Kozminska, Angelika Jeleniewska, Agnieszka Lamparska, Laura Skalińska, Patryk Zgubiński, Patrycja Szlitkus, Dominik Kawka, Marcelina Podziawo, Patrycja Siwicka, Klaudia Płoszaj, Oliwia Pokora, Marek Bojanowski, Marta Firyn, Weronika Dziok, Patryk Kowalik, Milena Kirsz, Adam Masłowski, Paulina Böttcher, Aleksandra Gajewska, Sara Wierzbicka, Aleksandra Ronowska, Roksana Różyńska, Magdalena Kamińska, Malwina Sobstyl, Maria Domżalska, Bartosz Błędowski.
     
2016-11-23  "Przygody jeża spod miasta Zgierza"
W Oddziale Dziecięcym Filii nr 13 odbyły się zajęcia, w których uczniowie klasy drugiej SP nr 5 poznali historię o samotnym jeżu. Razem z głównym bohaterem książki Wandy Chotomskiej wybrały się w podróż do Zgierza, aby pokonać samotność i znaleźć dla jeża rodzinę. W tej podróży pojawiły się jednak przeszkody. Bo co to jest rodzina? Kim dla jeża jest stryjek, albo mama jeża mamy, czy miotła ma kolce i czy też należy do jeżowej rodziny? Odpowiedzi na pytania zarówno uczestnicy spotkania, jak i główny bohater książki, znaleźli na przystanku autobusowym miasta Zgierza, który chwilowo znajduje się w bibliotece.
     

2016-11-21  Wystawa poplenerowa podopiecznych Klary Stolp
21 listopada w Filii nr 13 odbył się wernisaż wystawy plastycznej podopiecznych Pracowni Autorskiej Klary Stolp. Prezentowano prace następujących osób:
 • Ariel Brokowski - uczeń
 • Kinga Chmielewska - studentka Politechniki Gdańskiej (wydział architektury i urbanistyki)
 • Agata Chodziutko - studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
 • Maria Drozdowska - studentka Politechniki Gdańskiej (wydział architektury i urbanistyki)
 • Aleksandra Glamowska - studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
 • Malwina Jabłońska - uczennica
 • Michał Gabriel Kuskowski - uczeń
 • Karolina Niedzielska - uczennica
 • Katarzyna Stelmacher - uczennica
 • Filip Stolarek - uczeń
 • Zuzanna Szpajda - studentka Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Goście specjalni:
 • Hubert Kwiatkowski - uczeń
 • Leonard Mederski - uczeń
Opiekun artystyczny: Klara Stolp (Związek Polskich Artystów Plastyków, okręg toruński)
Kurator wystawy: Aleksandra Szymczyk
Wystawa była czynna do 10 stycznia 2017 r.
     
2016-11-18  Wieczór literacki
18 listopada w Filii nr 13 odbył się wieczór literacki Marty Lewandowskiej, autorki "Sztuki kochania... siebie w 15 aktach". Miłość autorki do języka zaczęła się zgodnie z przysłowiem: "cudze chwalicie, swego nie znacie" – czyli od filologii angielskiej. Kilka lat po ukończeniu studiów okazało się, że ojczysty język stał się jej szczególnie bliski. Bawiąc się jego wieloznacznością, grą słów, metaforami i neologizmami zaczęła tworzyć obrazy wielowymiarowej rzeczywistości.
Czytelnicy mogą zapoznać się z Jej tekstami na stronie: www.dotykemocji.pl. Obecnie pracuje nad powieścią "Róża i ludzie - miasta".
     

2016-11-10  "Tamta rzeczywistość. Zsyłka 1940-1946"
10 listopada w Filii nr 1 odbyła się prelekcja Krystyny Borucińskiej. Autorka opowiedziała o tym, co przeżyła na zesłaniu w sowchozie nad rzeką Irtysz.
Prelegentka jest emerytowaną nauczycielką II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu. Najgłębszą pasją jej życia jest twórczość literacka. Jest znaną pasjonatką i popularyzatorką biografii Fryderyka Chopina. W 2003 r. wydała "Grudziądzkie Szkice Poetyckie". W 2015 roku opublikowała książkę "Zsyłka do Kazachstanu 1940-1946. Tamta rzeczywistość".
     

2016-11-09  "Kolejna odsłona historii Grudziądza"
9 listopada w Filii nr 13 odbyła się prelekcja Mariusza Żebrowskiego, pracownika grudziądzkiego Muzeum.
     

2016-11-09  "Roztrzepana sprzątaczka"
Chcąc uzmysłowić dzieciom, że sprzątanie to ważna sprawa, ułatwiająca funkcjonowanie, Dział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował zajęcia literackie na podstawie książki Doroty Gellner pod tym samym tytułem. Dzieci obejrzały inscenizację o szalonej sprzątaczce, walczącej z brudem i kurzem. Poprzez zabawy uczyły się porządkować kredki i klocki. Uczestnicy mieli też okazję "przejechać się na miotle", a także zostać pogromcą pająków. Zajęcia te przyniosły najmłodszym wiele radości i postanowień, że od tej pory będą już tylko porządni. Nikt nie chce usłyszeć: "Sprzątaj po sobie gałganie, bo zginiesz w bałaganie!"
     

2016-11-08  "Jestem małym Przedszkolakiem, Europejczykiem i Polakiem"
To propozycja zajęć, z którymi panie bibliotekarki: Danusia i Natalia, wybrały się do "Dobrego Przedszkola". Okazuje się, że dzieci dużo wiedzą o krajach Unii Europejskiej, bo same podróżują z rodzicami. Przedszkolaki wcielały się w role państw, tańczyły oraz odbywały podróże po całej Europie.
Słuchając wierszy z książki "Co kraj to obyczaj" przekonały się, że chociaż między Europejczykami występują różnice, to i tak więcej nas łączy niż dzieli.
     

2016-11-05  Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich
W sobotę 5 listopada w Filii nr 13 grudziądzanie mieli okazję uczestnictwa w spotkaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.
W bezpośredniej rozmowie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich poruszali i wspólnie definiowali najważniejsze problemy dotyczące przestrzegania praw człowieka, tematy istotne dla sektora pozarządowego, społeczeństwa obywatelskiego oraz mieszkańców regionu. Wspólnie próbowano znaleźć rozwiązania zgłoszonych spraw.
     

2016-11-04  "W świecie wujka Disneya"
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej przygotował zajęcia, których głównym bohaterem jest Walt Disney. Dzieci miały okazję bliżej poznać twórcę, jak i sympatycznych bohaterów, których wykreował. Po wysłuchaniu bajki o Królu Lwie uczestnicy zajęć wspólnie bawili się z najbardziej znanymi postaciami Disneya takimi jak: Kaczor Donald, Myszka Miki, Goofy czy pies Pluto.
Bajki Walta Disneya od lat zachwycają swoich widzów. Wychowały się już na nich pokolenia. Najmłodsi fani tak samo jak ci nieco starsi doceniają piękno stworzonego świata, magię oraz dobroć bohaterów.
     

2016-11-03  Monodram w bibliotece
3 listopada w Czytelni Czasopism odbył się występ Janusza Kamińskiego w monodramie "Ostatni list biskupa Heidenryka do wielkiego mistrza Anno von Sangerhausen" autorstwa Kazimierza Trybulskiego.
Kazimierz Trybulski, autor powieści historycznych, specjalnie z myślą o Januszu Kamińskim stworzył utwór dramatyczny o pierwszym biskupie chełmińskim Heidenryku.
Jak mówi recytator Janusz Kamiński: "jest to postać skomplikowana, odbiegająca od sposobów nawracania pogan stosowanych przez Krzyżaków. Stroniąca od polityki ekspansji. Heidenryk odczuwał wewnętrzną potrzebę szerzenia miłosierdzia, traktowania człowieka inaczej, niż według standardów panujących w średniowieczu."
     

2016-10-27  "Bliskie spotkania z poezją... Wisławy Szymborskiej"
27 października w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie poetyckie poświęcone Wisławie Szymborskiej. Reżyser Krzysztof Rotnicki zaprezentował wiersze noblistki z różnych okresów Jej twórczości. Zgromadzeni goście wysłuchali utworów takich jak np.: "Gawęda o miłości ziemi ojczystej", "Mała dziewczynka ściąga obrus", "Pierwsza fotografia Hitlera", "Nienawiść" czy "Fotografia z 11 września".
     

2016-10-27  "Podwodny świat"
27 października w Filii nr 13 rozstrzygnięto XIV Miejski Integracyjny Konkurs Plastyczny, na który w tym roku wpłynęło 180 prac. Komisja w składzie: Marianna Gitner-Sawistowska (przewodnicząca), Krzysztof Koźbiał, Violetta Majewicz oraz Aleksandra Szymczyk dokonała oceny prac według regulaminu i przyznała nagrody oraz wyróżnienia następującym osobom:

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY I-III:
NAGRODY: Jakub Adamczewski - SP nr 11, Jonatan Gołębiowski - SP nr 15, Zuzanna Winnicka - SP nr 7, Martyna Janiszewska - SP nr 7, Zuzanna Szlanta - SP nr 15, Maria Kaliszewska - SP nr 7, Amelia Muzalewska - SP nr 12, Laura Samojeden - SP nr 12, Julia Rakowska - SP nr 11, Amelia Rzeszowska - SP nr 16, Patrycja Miklikowska - SP nr 12, Irmina Potorska - SP nr 20, Piotr Sotowicz - SP nr 20, Vanessa Stępień - SP nr 20

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - KLASY IV-VI I GIMNAZJUM:
NAGRODY: Adam Jażdżewski - SP nr 4, Amelia Senica - SP nr 16, Krystian Dankwart - SP nr 13, Jakub Bronowicki - Niepubliczna SP nr 1, Dominika Słupkowska - SP nr 7, Maksymilian Lipniewski - Gimn. nr 10, Daria Łucka - SP nr 13, Julia Wiśniewska - SP nr 21, Franciszek Mielczewski - SP nr 16, Jakub Kozłowski - SP nr 15, Zuzanna Falkowska - SP nr 16, Martyna Pchełka - SP nr 7, Marta Koprowska - SP nr 7, Marta Makuch - SP nr 7, Joanna Sarnowska - SP nr 21, Matylda Wysocka - SP nr 21.

Wystawa pokonkursowa była czynna do 18 listopada. 
     

2016-10-25  "Jesienne wierszowanie"
25 października odbył się konkurs recytatorski pt. "Jesienne  wierszowanie", w którym uczestniczyły dzieci z przedszkola "Mniszek". Recytując wiersze wyruszyliśmy na spotkanie z jesienią, która jest bardzo piękna i kolorowa. Dzieci dowiedziały się, że zwiastunami  jesieni są m.in.:  spadające kolorowe liście i kasztany, odlatujące ptaki, nitki babiego lata, chmury, deszcz i kałuże. Za udział w konkursie dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki.
   

2016-10-20  Wieczór poezji w Filii nr 1
20 października w bibliotece przy ul. Nauczycielskiej 19 odbył się wieczór poetycki Romana Branickiego. Autor tworzy od ponad trzydziestu lat. Pisze głównie o ludziach oraz ich uczuciach. Wiele utworów poświęconych jest Grudziądzowi. Przedstawia w nich jego urok i uczucie, którym je darzy.
     

2016-10-11  "Wiktor Kulerski - ocalić od zapomnienia"
11 października w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyła się prelekcja Karoli Skowrońskiej na temat patrona Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu.
     

2016-10-07  "O czym burczy Burczymucha?"
To kolejna propozycja zajęć dla najmłodszych czytelników. Przedszkolaki bawiąc się burczą, tupią oraz klaszczą. Uczą się rozpoznawać różne dźwięki pochodzące z otoczenia.
Zmysł słuchu jest jednym z najważniejszych. Dzieci uczą się, by o niego dbać, by zachować odpowiednią higienę oraz jak rozpoznać dźwięki dla uszka przyjemne, a jak unikać tych, które dla uszu są niemiłe. W pierwszej części zajęć dzieci uczestniczą w głośnym czytaniu. Poznają też Stefana Burczymuchę i jego problemy z myszami. Kolejne części spotkania to konkursy i zabawa. Krótka projekcja bajki zamyka całe spotkanie.
     

2016-10-04  "Warzywa na patelnie"
Czy wszystkie problemy da się rozwiązać, czy warto kłócić się i po co jeść warzywa? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy drugiej SP nr 12, którzy wzięli udział w zajęciach o twórczości Jana Brzechwy. Poznali oni trzy wybrane utwory związane z warzywami, które jak się później okazało, mają bardzo ludzkie problemy. Na podsumowaniu, wszystkie wyszukane przez dzieci warzywa ze straganu, zostały usmażone na ogromnych patelniach, według bardzo starego - obrazkowego przepisu.
     

2016-10-03  "W świecie Mai i Gucia"
Podczas zajęć zorganizowanych przez Dział dla Dzieci i Młodzieży uczestnicy poznają tajniki świata przyrody, w którym żyją Maja i Gucio. Te dwie sympatyczne postacie reprezentują dużą pszczelą rodzinę. Z tej krótkiej lekcji najmłodsi dowiadują się, jak wielką rolę w przyrodzie odgrywają te owady. Chociaż boimy się ich ukąszeń, to jednak robią więcej dobrego niż złego. To właśnie pszczołom zawdzięczamy pyszny i zdrowy miód, a także owoce i warzywa. Dzieci poprzez zabawy, mogły poczuć się jak pracowite pszczółki, zbierając nektar do swojego ula, a także bawić się w plastrze miodu. Tak jak każda pszczoła, przynależy do swojego roju, tak również Mai i Guciowi uczestnicy pomogli znaleźć swoją rodzinę.
Pszczoły z reguły są pracowite i wracają do swojego ula, jednak jedna z nich jest nietypowa. Maja jest straszną gadułą, jest wścibska i nie mieszka w ulu. O takich dziwnych pszczołach zaprezentowano inscenizację pt. "O pszczółkach brudaskach".
Zajęcia są adresowane do przedszkolaków i młodszych klas szkół podstawowych.
      

2016-10-01  "Drzewa w grafice Leona Wyczółkowskiego"
Jesienną porą w Czytelni Czasopism wyeksponowano reprodukcje grafik Leona Wyczółkowskiego pochodzące z teki o tym samym tytule, wydanej w 1961 roku.
Leon Wyczółkowski dał się poznać jako wielki znawca i wielbiciel przyrody. Przez całe swoje życie odkrywał i uwieczniał dęby, lipy, świerki, sosny i cisy od Białowieży po Bory Tucholskie. Te "portrety" drzew to niewątpliwie dzieła niezwykle oryginalne. Artysta potrafił pokazać drzewa, nieomal jak żywe istoty, a ciekawe jest to, że te wspaniałe pomniki przyrody posiadają imiona nadane im przez autora: "Chrobry", "Święty Gaj" czy "Siostrzane" (sosny). Drzewa Wyczółkowskiego opowiadają niejako swoje dzieje, a przez to dzieje kraju i narodu, bo przez wieki przecież były świadkami jego historii.
   
2016-09-29  Dzień Głośnego Czytania
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w Dziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej przez cały dzień gościliśmy liczne grupy dzieci z pobliskiego Przedszkola Miejskiego "Tarpno".
Tegoroczne hasło "Dla naszych gości - garść wartości". Dzieci bawiły się słuchając utworów m.in. Małgorzaty Strzałkowskiej.
     

2016-09-22  Spotkanie z Filipem Springerem
22 września w Bibliotece Miejskiej gościł Filip Springer, reporter i fotograf. Spotkanie z autorem poprowadziła Teresa Mazurkiewicz, pracownik Filii nr 13 i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych. Autor promował swoją najnowszą książkę "Miasto Archipelag".

Filip Springer
(ur. 1982) - współpracował z największymi polskimi tytułami prasowymi m.in. "Polityką" i "Przekrojem". Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu "Młoda Polska" Narodowego Centrum Kultury (2012). Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze.
Jego reporterski debiut "Miedzianka. Historia znikania" znalazł się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jest także finalistą Nagrody Literackiej Nike 2012 i laureatem trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2016 roku książka "13 pięter" otrzymała nagrodę Śląski Wawrzyn Literacki 2015.
Wcześniej ukazały się: "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u", "Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni"  i "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach".
     

2016-09-18  Grudziądzka Jesień Poezji
Poetycka impreza, organizowana przez naszą bibliotekę wspólnie ze Stanisławem Raginiakiem, rozpoczęła się oficjalnie 16 września o godz. 11.00. Od tego momentu przez trzy dni uczestnicy warsztatów doskonalili swoje umiejętności literackie pod opieką: dr. hab. Radosława Siomy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Stanisława Raginiaka. O godz. 17 odbyło się spotkanie z Januszem Hinzem z Koła Miłośników Dziejów Grudziądza, który mówił o "Bibliografii grudziądzkiej". Następnie Stanisław Raginiak zaprezentował swoją najnowszą powieść "Dom za rzeką" oraz włoski almanach pt. "Quadernario", zawierający wiersze autora.
         
W kolejnym dniu Grudziądzkiej Jesieni Poezji, poza zajęciami literackimi, odbyła się prelekcja dr. Radosława Siomy "Erotyka w polskiej poezji współczesnej". Była wystawa prac malarskich Tomasza Kardacza oraz studenta Mariusza Żywicy. Twórcy zaprezentowali portrety i akty kobiece.
     
Ostatniego dnia trwały indywidualne rozmowy uczestników z prowadzącymi warsztaty. Na zakończenie poetyckiej imprezy uczestnicy rywalizowali o najlepszą lokatę w Turnieju Jednego Wiersza. Jury w składzie dr hab. Radosław Sioma oraz Stanisław Raginiak, po zapoznaniu się z 9 utworami, podjęło następującą decyzję:
I nagroda - Leszek Leliwa z Grudziądza za wiersz "Spóźniona miłość"
II nagroda - Izabela Wasilewska z Grudziądza za wiersz "Oddycham dotykiem"
III nagroda - Agnieszka Horodyska z Warszawy za wiersz "Stworzenie"
wyróżnienie - Dariusz Wiśniewski - mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Grudziądzu.
       
                         Patronat medialny:

2016-09-15  Promocja publikacji
15 września w gmachu głównym Biblioteki Miejskiej odbyła się promocja publikacji "Wiktor Kulerski - ocalić od zapomnienia. Materiały pokonferencyjne". Wydawnictwo stanowi pokłosie konferencji naukowej, która odbyła się 18 września 2015 r. w 80. rocznicę śmierci patrona Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu. Konferencja została zorganizowana w ramach projektu "Wiktor Kulerski in memoriam" w grudziądzkim Ratuszu.
Wystąpienie okolicznościowe wygłosiła Pani Karola Skowrońska.
     

2016-09-15  Spotkanie z przedstawicielem mniejszości wyznaniowej
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się kolejna prezentacja mniejszości wyznaniowej w Grudziądzu. Tym razem gimnazjaliści spotkali się z Krzysztofem Czepukojciem, starszym zboru Kościoła Zielonoświątkowego. Zielonoświątkowcy są jednym z odłamów kościoła protestanckiego, znanym przede wszystkim z ulicznych wystąpień, happeningów. W Grudziądzu jest kilkudziesięciu wyznawców, ale niestety nie posiadają swojej świątyni. Na coniedzielnych nabożeństwach spotykają się w kościele metodystów przy ulicy Kosynierów Gdyńskich.
Istotą spotkań z przedstawicielami mniejszości wyznaniowych jest zakorzenienie wśród młodych ludzi tolerancji i zrozumienia.
     

2016-09-14  "Z dziennika podróży - Toskania"
14 września w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Mireli Dziedziech oraz fotografii Adama Jędrzejewskiego.

Mirela Dziedziech
uprawia malarstwo sztalugowe w technice olejnej. Tworzy od 21 lat. Od kilku lat jest związana pracownią plastyczną Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu. Wielokrotnie uczestniczyła w Ogólnopolskich Warsztatach Artystycznych i plenerach malarskich Teatru Życia. Bierze udział w konkursach plastycznych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia m.in. I nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych OPTAN w 2008 i 2010 roku. Brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych m.in. w Krakowie, Kluczborku, Ostrowcu Świętokrzyskim, Warszawie, Bydgoszczy, Ustce oraz Grudziądzu. Jej obrazy można było oglądać na wystawie indywidualnej w Grudziądzu w 2012 r.
Ulubionym motywem jej prac jest krajobraz. Pejzaż jest dla niej źródłem inspiracji, punktem wyjścia do budowania autonomicznej struktury malarskiej. W obrazach poszukuje harmonii kolorystycznej, barwy zestawia subtelnie i delikatnie. Maluje obrazy będące zapisem ulotnej impresji, momentu, danej chwili.

Adam Jędrzejewski fotografuje od dzieciństwa. Zwiedził sporą część Europy, Afryki, Azji i Ameryki Północnej, zawsze z aparatem fotograficznym. Uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych wystawiając zdjęcia o różnej tematyce. Od kilku lat współpracuje ze znaną grudziądzką malarką Mirelą Dziedziech. Na ich wspólnej wystawie przedstawił Toskanię przez pryzmat swojego widzenia ludzi, krajobrazu i architektury. 
     

2016-09-13  Finał konkursu
13 września o godz. 18.00 w Filii nr 13 odbył się finał konkursu "Ozdabiamy domy kwiatami", którego organizatorem jest Grudziądzkie Towarzystwo Kultury.
Oprawa muzyczna: Kaja Czerwińska.
     

2016-09-08  Prelekcja o Grudziądzu
"Grudziądz w XV i XVI wieku" to tytuł prelekcji przewodniczki turystycznej Marii Majki. Prelekcja odbyła się 8 września w Filii nr 7 przy ul. Chopina 33 w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
     

2016-09-03  Narodowe Czytanie 2016
Biblioteka Miejska przystąpiła do 5. edycji akcji Narodowe Czytanie, odbywającej się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.
W piątek 2 września w Filii nr 8 na Rządzu fragmenty "Quo vadis" czytali uczniowie z IV Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu.
Dzień później powieść Henryka Sienkiewicza czytano w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej. Wybrane fragmenty lektury czytali zaproszeni goście:
- Małgorzata Sadowska-Rodziewicz, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji,
- Krzysztof Rotnicki, reżysera,
- Piotr Jezierski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza,
- Izabela Piwowarska, dyrektor MORIW w Grudziądzu,
- Wojciech Urbański, dziennikarz TVSM,
- Szymon Gurbin, radny,
- Marta Lewandowska, autorka opowiadań i powieści,
- Jan Stańda, wychowawca Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP.
W holu Biblioteki wyświetlano film przedstawiający krótką inscenizację fragmentów lektury, wykonany przez uczniów oraz wychowawców Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Grudziądzu.

Od 9.00 do 14.00 w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbywały się kreatywne zajęcia utrzymane w klimacie starożytnego Rzymu. Najmłodsi uczestnicy akcji wykonywali Koloseum oraz Rzymianina, który był jednocześnie zakładką do książki. Niepowtarzalną atrakcją była możliwość wykonania zdjęcia w stroju z epoki.

Podczas Narodowego Czytania można było uzyskać okolicznościowy stempel we własnym egzemplarzu "Quo vadis".
     
     

2016-08-29  "Wakacje w bibliotece"
Najmłodsi grudziądzanie wzięli udział w zajęciach organizowanych w okresie wakacyjnym.

Dział dla Dzieci i Młodzieży ul. Legionów 28
Zajęcia literacko-plastyczne od godz. 11.00.
27.06 – "Dzień dobry wakacje!"
04.07 – "Przez lądy, morza i przestworza"
     
11.07 – "O rybkach i rybakach"
     
18.07 – "Pan Panda i Pani Panda"
     
25.07 – "Dmuchawce, latawce, wiatr"          
     
01.08 – "Re-re, kum-kum, re-re, kum-kum"
     
08.08 – "Bratki, bławatki i inne kwiatki"
     
16.08 – "Bzyk, bzyk, auuu!!!"
     
22.08 – "Czarna krowa w kropki bordo"
     

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19
Zajęcia w godz. 12.00-13.30.
04.07 – "Czytam i rysuję"
05.07 – "Czytam i gram"
06.07 – "Czytam, układam puzzle i rozwiązuję zagadki"
22.08 – "Czytam i rysuję"
23.08 – "Czytam i gram"
24.08 – "Czytam, układam puzzle i rozwiązuję zagadki"
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23
Zajęcia od godz. 11.00.
05.07 – "Lato z Bolkiem i Lolkiem" - projekcja bajek, czytanie i ilustrowanie
08.07 – "Uroki lata w papierowych kwiatach" - zajęcia plastyczne
23.08 – "Lato z Bolkiem i Lolkiem" - projekcja bajek, czytanie i ilustrowanie
26.08 – "Sprawne ręce" - lepienie z plasteliny
     

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1
Zajęcia w poniedziałki, wtorki i środy 1 do 26 lipca w godz. 12.00-14.00.
Zajęcia "Czytam i bawię się" m.in.:
•    Gry i zabawy edukacyjne m.in. Krzyżykowy łamacz głowy
•    Pogadanki m.in. Wakacyjna przygoda
•    Konkursy m.in. plastyczny "Baśniowe skrzaty"
   

Filia nr 8 ul. Łęgi 2
Zajęcia w każdy czwartek wakacji w godz. 12.00-13.30.
Zajęcia literacko-plastyczne, rozwiązywanie zagadek i rebusów.
     

Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
Zajęcia literackie i plastyczne dla dzieci od godz. 11.00
05.07, 07.07, 12.07, 14.07
         
       

Filia nr 14 ul. Mazurska 2
Zajęcia literackie i plastyczne od godz. 11.30
04.07, 05.07, 06.07, 07.07, 08.07
     

2016-08-25  Wystawa malarstwa
25 sierpnia w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Hanny Kowalskiej.

Hanna Kowalska malarstwem olejnym zajmuje się od 20 lat. Pierwsze szlify artystyczne pobierała u artysty malarza Józefa Mrotka i historyka sztuki Grzegorza Sprusika. Przewodnim motywem jej twórczości jest martwa natura. Poprzez kolor, jego ton, odcienie i głębię wydobywa kształt przedmiotu. Malując przelewa na obraz swoją wrażliwość na piękno, chętnie tworzy cykle tematyczne. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych. Zdobyła kilka wyróżnień i nagród na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Wielokrotnie uczestniczyła w ogólnopolskich Warsztatach Artystycznych.
       

2016-06-30  Monodram w wykonaniu Janusza Kamińskiego
30 czerwca o godz. 17.00 w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska odbędzie się występ Janusza Kamińskiego w monodramie "Ostatni list biskupa Heidenryka do wielkiego mistrza Anno von Sangerhausen" autorstwa Kazimierza Trybulskiego z towarzyszeniem chóru Tibi Mariae.
     

2016-06-23  Wystawa fotografii
Z okazji Dni Grudziądza w Filii nr 13 otwarto wystawę fotografii Mariusza Nasieniewskiego, pomysłodawcy i organizatora Grudziądzkich Spacerów Fotograficznych. Fotografie można było oglądać do 24 sierpnia.

Mariusz Nasieniewski - absolwent Sopockiej Szkoły Fotografii, pasjonat architektury. Autor wielu publikacji. Laureat konkursu Grudziądz Foto 2016 w kategorii fotografia reportażowa.
     

2016-06-20  "Przysłowia. Znam i używam"
Dział dla Dzieci i Młodzieży przygotował kolejną propozycję zajęć dla uczniów szkół podstawowych. "Przysłowia. Znam i używam" to tytuł zajęć edukacyjnych, stworzonych w oparciu o utwory Agnieszki Frączek z książki "Gdy przy słowie jest przysłowie". Rymowane i bardzo zabawne wiersze pomagają zrozumieć znaczenie przysłów używanych na co dzień. Dzieci poprzez gry, zabawy i rozwiązywanie łamigłówek poznają nowe przysłowia oraz utrwalają sobie już te znane.
     

2016-06-17  Kiermasz wydawnictw grudziądzkich
Z okazji Dni Grudziądza 16 i 17 czerwca zorganizowaliśmy kiermasz wydawnictw grudziądzkich. Z najnowszych publikacji zaprezentowano: cz. 1 "Zamku w Grudziądzu" Ryszarda Kucharczyka oraz "Cytadelę Grudziądz 1776-2016" Włodzimierza Grabowskiego. Na kiermaszu dostępne były również m.in.: albumy, "Kalendarze" i "Roczniki Grudziądzkie", widokówki oraz wydawnictwa Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT". Dodatkową atrakcją dla miłośników książek była akcja bookcrossing, przygotowana w ramach XIII edycji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Zachęcaliśmy mieszkańców do przyniesienia swoich książek i wymiany na inne tytuły.
   

2016-06-16  Spotkanie z Magdaleną Kordel
16 czerwca w Filii nr 14 w Mniszku odbyło się spotkanie z autorką powieści obyczajowych Magdaleną Kordel. Zadebiutowała powieścią "48 tygodni". Zaczęła pisać, by poradzić sobie z trudną przeszłością, ale szybko okazało się, że jej książki stały się balsamem dla duszy tysięcy czytelników. Jest autorką książek takich jak: "Uroczysko", "Sezon na cuda", "Wino z Malwiną", "Okno z widokiem" czy "Wymarzony dom". Podczas spotkania pisarka promowała najnowszą książkę "Nadzieje i marzenia" z serii "Malownicze". Uwielbia podróżować, czytać i gotować. Razem z mężem i dwójką dzieci mieszka w Otwocku i kiedy tylko może ucieka w Sudety, bo marzy się jej dom gdzieś wysoko w górach. Prowadzi blog "Za górami za lasami", dzięki któremu początkujący pisarze mają szansę wydać książkę.
     

2016-06-06  "Dziecko w malarstwie polskim"
Od początku czerwca w Czytelni Czasopism dostępna była ekspozycja, prezentująca reprodukcje dziecięcych portretów autorstwa polskich malarzy.
Postać dziecka pojawiała się w polskiej sztuce już od czasów średniowiecza w scenach religijnych, alegoriach, w motywach rodzajowych. Jako samodzielny temat malarski zyskało dziecko swe prawa w Polsce dopiero w epoce nowożytnej, a w XIX wieku stało się tematem kompozycji poświęconych wyłącznie jemu. Wśród prezentowanych reprodukcji odnajdziemy prace tak cenionych artystów jak Piotr Michałowski, Aleksander Kotsis, Olga Boznańska, Jacek Malczewski czy Stanisław Wyspiański.
Portret dziecięcy zdobił ściany Czytelni Czasopism przez całe wakacje, aż do września.
     

2016-06-05  "Egzotyczna przygoda każdego ekologa"
W Filii nr 13 przeprowadzono literacko-ekologiczne zajęcia. Dzieci ze SP nr 5 przypomniały sobie o postawach ekologicznych, które są bardzo ważne dla zachowania piękna przyrody. Fotografie egzotycznych zwierząt, film przedstawiający różnorodność krajobrazów Ziemi oraz wiersze Jana Brzechwy utwierdziły uczestników spotkania w przekonaniu, że przyrodę trzeba chronić przed zniszczeniem w działalności człowieka. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska – pierwszoklasiści niczym przykładni ekolodzy dali temu przykład: posegregowali śmieci i podlali rabatę kwiatową na trawniku przed Filią nr 13. Zajęcia odbyły się z okazji  Światowego Dnia Ochrony Środowiska, przypadającego 5 czerwca.
     

2016-06-04  Noc Bibliotek
Grudziądzka książnica po raz pierwszy dołączyła do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W sobotę 4 czerwca Biblioteka Miejska przy ul. Legionów 28 była czynna dla odwiedzających od 19.00 do 23.00. Przygotowaliśmy atrakcje skierowane do różnych grup odbiorców.

CZYTELNIA CZASOPISM (parter) 
19.00-20.30 – Promocja najnowszej książki "Młodości szczęśliwa" Zdzisława Brałkowskiego, członka Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT"
•   Wystawa "Dziecko w malarstwie polskim"
      
ZWIEDZANIE GMACHU Z BIBLIOTEKARZEM (zbiórka w holu na parterze)
20.30 oraz  21.30 – "Biblioteka od kuchni" – zwiedzanie miejsc niedostępnych na co dzień m.in. magazynów, strychu
     
DZIAŁ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY (I piętro) 
19.00 – "Pociąg do krainy bajek" – zabawa inaugurująca Noc Bibliotek 2016
19.30 – "Śpiąca królewna" – przedstawienie teatrzyku "Miszmasz" Renaty Boguskiej
20.00-21.30 – zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych
21.30 – projekcja bajek
22.00 – zakończenie
   
WYPOŻYCZALNIA GŁÓWNA (I piętro)
•   Wypożyczanie "w ciemno" książek z nocą w tytule
•   Sprzedaż wydawnictw grudziądzkich
•   Bookcrossing
   
CZYTELNIA GŁÓWNA (II piętro)
•   Wystawa "Najcenniejsze wydawnictwa regionalne w zbiorach Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu"
•   Transmisja online Centralnej Nocy Bibliotek w Bibliotece Narodowej
   
"Zakątek Kulerskiego" w Ogrodzie
Przyjdź – usiądź – poczytaj!

DODATKOWE ATRAKCJE (hol na parterze):
*    kiermasz rękodzieła
*    stoisko z wydawnictwami Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT"
*    malowanie twarzy dla dzieci i dorosłych
        
Podczas Nocy Bibliotek będzie możliwość korzystania ze zbiorów (wypożyczanie i udostępnianie na miejscu).

SPONSORZY:
   

2016-05-27  "Majówka na trawie"
27 maja w ramach "Majówki na trawie" zorganizowaliśmy akcję bookcrossing, polegającą na nieodpłatnym przekazywaniu książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych oraz miejscach celowo utworzonych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Tym razem miejscem, w którym można było "uwolnić" książkę i wziąć następną, był Rynek Główny, zamieniony na 3 dni w zieloną wyspę.
        

2016-05-24  "Ulicznica czyli książka uliczna"
Po raz piąty Filia nr 13 zorganizowała happening czytelniczy. "Ulicznica" co roku odbywa się w innym miejscu. Tym razem był to skwer z rzeźbą "Oskar i Róża" przy ul. Sienkiewicza. Każdy z uczestników akcji miał okazję wyszukać dla siebie książkę, później przysiąść z wybraną lekturą i przez chwilę poczytać.
     

2016-05-20  Wystawa fotografii
20 maja w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska otwarto wystawę fotografii uczestników warsztatów "Kulturalne foto-rozmowy. Pomówmy o Grudziądzu obrazami". Wystawa stanowi podsumowanie cyklicznych warsztatów fotograficznych realizowanych w ramach projektu Grudziądzkiego Towarzystwo Kultury w konkursie "Tu mieszkam, tu zmieniam" pod patronatem Fundacji Banku Zachodniego WBK S.A. im. Stefana Bryły. Dla zainteresowanych dostępny był katalog wystawy. Ekspozycja była czynna do 21 czerwca.
     

2016-05-19  "Grudziądzki Teleexpresik"
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Koło w Grudziądzu zrealizowało kolejny projekt. 19 maja w Filii nr 13 odbył się finał konkursu "Grudziądzki Teleexpresik", do którego zgłosiło się 9 dwuosobowych drużyn. Każda z nich przygotowała 4-minutową prezentację wiadomości miejskich. Po burzliwych naradach jury przyznało:
I miejsce - Adriannie Kucharskiej i Natalii Moga z SP 21,
II miejsce - Wiktorii Jankiewicz i Julii Weber z SP 2,
III miejsce - Oliwii Gontowskiej i Karolinie Błachnio z SP 21.
wyróżnienia: Mateuszowi Orzechowskiemu i Szymonowi Wichrowskiemu z Gim. 2, Wiktorii Stankiewicz i Marii Makuch z SP 18; Dominice Krajewskiej i Gracjanowi Chodernemu z SP 20.
  regulamin konkursu w pdf
     
23 maja do biblioteki przy ul. Mikołaja z Ryńska zagościł Maciej Orłoś, dziennikarz TVP, autor książek dla dzieci. Prezenter "Teleexpressu" wręczył laureatom konkursu dyplomy i nagrody. Podczas spotkania z mieszkańcami Maciej Orłoś opowiadał o bohaterach swoich książek oraz pracy w telewizji. Spotkanie z dziennikarzem poprowadziła Małgorzata Magnuszewska.
     
Impreza została dofinansowana przez Urząd Miejski w Grudziądzu.
Partner: Biblioteka Miejska im. W. Kulerskiego w Grudziądzu.

2016-05-13  "Trzynastego na Trzynastce"
W Filii nr 13 odbyły się warsztaty integracyjne przygotowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "To My" Warsztat Terapii Zajęciowej. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy warsztatów oraz uczniowie kl. II SP nr 5, którzy podzielili się na dwie grupy: "Kraina Szczęścia i Radości" oraz "Kraina Słodkości i Wszystkiego Najlepszego".
Pierwsza grupa miała za zadanie zrobić coś dla grupy drugiej. I tak "Kraina Szczęścia i Radości" tworzyła z papieru i ozdób kapelusze oraz krawaty. W "Krainie Słodkości i Wszystkiego Najlepszego" powstawały wafle o smaku czekoladowym i owocowym. Uwieńczeniem spotkania było wielkie przyjęcie, na którym grupy wymieniły się prezentami, oraz głośna i radosna zabawa: tańce, śpiewy.
     

2016-05-12  Spektakl w bibliotece
12 maja Czytelnia Czasopism zamieniła się w małą scenę teatralną. Zespół "Skazane na teatr" z Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu zaprezentował spektakl pt. "Wizyta" autorstwa Ingeborg von Zadow. Przedstawienie wyreżyserował Krzysztof Rotnicki.
Sztuka niemieckiej autorki ukazuje instynktowne zachowanie człowieka w obliczu pojawienia się intruza. Wizyta nieznajomej osoby zmienia urządzony świat. Dopiero jej odejście pozwala pozornie odbudować dawny ład, ale czy człowiek może tak po prostu zniknąć, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu?
     

2016-05-11  Wyniki głosowania GBO 2016
11 maja br. ogłoszono zadania, które wygrały w tegorocznej edycji Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Z "bibliotecznych" projektów zwyciężyło zadanie pod nazwą "Kącik edukacyjno-zabawowy i siłownia plenerowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych przy ul. Tytoniowej" w okręgu Kopernika-Chełmińskie.
Dwa pozostałe projekty: okręgowy "Żyjąca Trzynastka" (Kuntersztyn-Tuszewo) i ogólnomiejski "Renowacja klatki schodowej w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz zakup ekspozytorów" niestety nie uzyskały odpowiedniej liczby głosów.
Dziękujemy za wszystkie oddane przez Państwa głosy!

2016-05-11  Ekspozycja w Filii nr 8
Od 10 do 31 maja w bibliotece na Rządzu prezentowano haftowane obrazy grudziądzanki Anny Treichel, która od 3 lat zajmuje się tworzeniem obrazów haftem krzyżykowym.
   

2016-05-10  Nagroda dla bibliotekarki
Nasza koleżanka Justyna Zacharek otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za zasługi dla rozwoju czytelnictwa i bibliotek. Doroczne nagrody zarządu województwa wręczono 12 zasłużonym bibliotekarzom podczas wojewódzkich obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, które miały miejsce w nowej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
 
JUSTYNA ZACHAREK obecnie pracuje w Dziale Gromadzenia i Opracowania Księgozbioru. W latach 1998-2015 pełniła funkcję kierownika Filii Pedagogicznej Biblioteki Miejskiej. Znakomicie kierowała naszą największą placówką naukową, prowadziła praktyki studenckie oraz współpracowała z zamiejscowymi ośrodkami uczelni wyższych w naszym mieście. Organizowała imprezy czytelnicze:
2012 - cykl wykładów i spotkań w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej,
2013 - prelekcje tematyczne: "Powstanie Styczniowe w historii i literaturze",  "Menonici - nasi holenderscy sąsiedzi", "Emerycie! Bądź przezorny i czujny"
2015 - obchody jubileuszowe naszego patrona m.in. konferencja naukowa "Wiktor Kulerski – ocalić od zapomnienia" oraz spacer po mieście "Śladami Wiktora Kulerskiego".
 

2016-05-07  "Biblioteczna Masa Krytyczna"
Wraz ze Stowarzyszeniem Rowerowy Grudziądz zorganizowaliśmy rajd będący połączeniem Masy Krytycznej i rajdu rowerowego "Odjazdowy Bibliotekarz". Wystartowaliśmy o godz. 10.00 sprzed gmachu głównego Biblioteki Miejskiej. 17-kilometrowa trasa wiodła ulicami naszego miasta m.in. ul.  Piłsudskiego, ul.  Nad  Torem, ul. Chełmińską, ul.  Konstytucji  3  Maja oraz ul. Składową. Po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę w 3 bibliotekach: Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7, Filii nr 7 przy ul. Chopina 33 oraz Filii nr 14 przy ul. Mazurskiej 2. Rajd zakończono ogniskiem na plaży miejskiej w Rudniku. Na mecie rozstrzygnięto konkurs na najlepsze przebranie za postać z książki. Zwyciężyła Pippi Langstrumpf, drugą nagrodę zdobył rycerz, a trzecią - czarownica.
Regulamin i trasa rajdu 

     
     

ORGANIZATORZY:                                                                          PARTNERZY:
               

SPONSORZY LOKALNI:
       
         ul. Rapackiego 19                      ul. Pańska 4                                           

2016-05-04  Warsztaty ilustratorskie
4 maja gościła u nas Joanna Zagner-Kołat, ilustratorka książek dla dzieci m.in. serii o Filipku. Warsztaty odbyły się w Dziale dla Dzieci i Młodzieży oraz Filii nr 4. Autorka ilustracji opowiedziała młodym uczestnikom o swojej pracy artystycznej. Pani Joanna zdradziła tajniki powstawania szkiców ilustracji do otrzymanych tekstów. Dzieci dowiedziały się, jak przebiega proces powstawania książki - od pomysłu pisarza, poprzez wyobraźnię ilustratora aż do rąk czytelnika. Jednak to nie teoria dla najmłodszych jest najważniejsza, ale wykonane ręką ilustratorki rysunki. Okazało się, że każdy potrafi rysować, czego dowodem było wspólne stworzenie potwora Klemensa. Nie były tu ważne zdolności manualne dzieci, ale ich nieograniczona wyobraźnia. Podsumowaniem zajęć było wykonanie przez uczestników własnej ilustracji do przeczytanego fragmentu książki "Filipek i szkoła".

Dział dla Dzieci i Młodzieży
     

Filia nr 4
     

2016-04-30  Głosowanie w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego
Od 18 do 30 kwietnia zachęcaliśmy grudziądzan do głosowania na 3 projekty dotyczące bibliotek:

1) Projekt ogólnomiejski nr 14 "Renowacja klatki schodowej w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz zakup ekspozytorów"

Biblioteka Miejska jest wpisana do rejestru zabytków. W związku z tym powinno się zadbać nie tylko o zbiory, ale również o wygląd wewnętrzny i zewnętrzny gmachu książnicy.
W roku 2014 w Bibliotece Miejskiej wymieniono instalację elektryczną, ale nie wykonano prac wykończeniowych. Obecnie klatka schodowa jest brudna, ciemna, co powoduje odpychający efekt. Poza tym hol na parterze oraz klatka schodowa wyłożone są boazerią, która sprawia przytłaczające wrażenie. Wnętrza gmachu pozbawiono pierwotnych polichromii i kolorystyki.
W ramach zadania przewidziany jest remont całej klatki schodowej od piwnicy do ostatniego poziomu gmachu głównego Biblioteki Miejskiej obejmujący: demontaż boazerii ściennej, odkrycie i odnowienie sztukaterii ściennej, położenie gładzi oraz malowanie sufitów i ścian. Niezbędny będzie również zakup ekspozytorów do plakatów, wywieszanych dotychczas w holu Biblioteki na boazerii ściennej.
Po remoncie wnętrze budynku odzyska pierwotne piękno. Przywrócenie dawnej świetności wpłynie na poprawę walorów estetycznych oraz pozytywne postrzeganie instytucji przez grudziądzan oraz turystów odwiedzających nasze miasto.

2) Projekt okręgowy nr 1 "Żyjąca Trzynastka" w okręgu Kuntersztyn-Tuszewo 

Planowany jest zakup profesjonalnych urządzeń i sprzętów niezbędnych do organizacji oraz przeprowadzania wydarzeń kulturalnych, integracyjnych i oświatowych w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu. W celu uatrakcyjnienia oferty, przyciągnięcia młodych czytelników do biblioteki oraz rozszerzenia współpracy z przedszkolami i szkołami: wyposażenie oddziału dziecięcego w projektor multimedialny i ekran, komputer przenośny oraz tablicę magnetyczną na kółkach.
Do celów rozszerzenia oraz umożliwienia dalszej działalności kulturalnej dla dorosłych (tzn. organizacji wystaw, prelekcji, spotkań czytelniczych) planuje się wyposażenie placówki w 20 sztalug, 20 ram wystawowych i sprzęt nagłaśniający.
Działający w bibliotece Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych wymaga wyposażenia w nowy komputer stacjonarny, dzięki któremu usprawni się obsługę czytelników niepełnosprawnych (niedowidzących i niewidomych) oraz starszych, korzystających z książek elektronicznych, na różnych nośnikach i w różnych formatach.

3) Projekt okręgowy nr 3 "Kącik edukacyjno-zabawowy i siłownia plenerowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych przy ul. Tytoniowej" w okręgu Kopernika-Chełmińskie

Projekt zakłada poprawę estetyki i optymalne wykorzystanie przestrzeni biblioteki oraz budowę zewnętrznej siłowni plenerowej przy ul. Tytoniowej. W bibliotece powstanie kącik edukacyjno-zabawowy. W ramach projektu wymienione zostaną stoły, krzesła i  regały. Zastąpią one stare, brzydkie drewniane meble. Dodatkowy sprzęt (rzutnik, ekran, laptop i stanowisko komputerowe) zwiększy atrakcyjność zajęć. W ramach siłowni plenerowej zostanie zakupiony sprzęt sportowo-rekreacyjny dostosowany do różnych grup wiekowych.

Głosowanie odbywało się przez Internet na stronie haszgru.pl oraz w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie całego miasta.

2016-04-28  Wystawa ekslibrisów
28 kwietnia w bibliotece przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 otwarto wystawę "Ekslibrisy dla Henryka Stopikowskiego z Grudziądza". Wyeksponowano ponad 200 znaków wykonanych przez artystów-grafików specjalnie dla Pana Stopikowskiego, wieloletniego kolekcjonera ekslibrisów, organizatora licznych wystaw krajowych i międzynarodowych poświęconych tej tematyce. Ekspozycję można było oglądać do 18 maja.
W dniu otwarcia wystawiona była praca magisterska pt. "Popularyzacja ekslibrisu na terenie Grudziądza" bibliotekarki Małgorzaty Zielińskiej (z domu Szablickiej).
     

2016-04-21  W Roku Henryka Sienkiewicza
Okazją do ustanowienia Henryka Sienkiewicza patronem 2016 roku jest 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci literata. Włączając się w obchody biblioteka przy ul. Nauczycielskiej 19 zorganizowała spotkanie pod hasłem "Pięć Marii Henryka Sienkiewicza". O pisarzu opowiadała Krystyna Borucińska.
Henryk Sienkiewicz, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem wielu nowel i powieści, które weszły do kanonu lektur szkolnych m.in. "Janko Muzykant", "Latarnik", "Krzyżacy", "Quo vadis", "W pustyni i puszczy". Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości.
     

2016-04-21  "Godło Polski"
Z okazji zbliżających się świąt narodowych 1-3 maja w Filii nr 14 w Mniszku odbyła się pogadanka i konkurs plastyczny, w których uczestniczyli uczniowie z kl. II ZSO nr 1. Tematem były rozmowy związane z Dniem 1 Maja, Dniem Flagi oraz Konstytucji 3 Maja m.in. "Dlaczego jesteśmy biało-czerwoni", "Co to jest Polska", "Jak zmieniało się godło przez wieki" itp. Czytane były również wiersze: W. Bełzy, Cz. Janczarskiego, J. Kulmowej. Dzieci wykonywały flagi  i kotyliony oraz kolorowały godło - Orła Białego na czerwonym tle. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
   

2016-04-18  Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim
W ramach projektu "Dyskusyjne Kluby Książki" w Bibliotece Miejskiej gościł Łukasz Orbitowski, laureat Paszportu "Polityki" 2015. Spotkanie z autorem prowadził Grzegorz Giedrys, dziennikarz toruńskiej redakcji "Gazety Wyborczej". Pisarz opowiedział m.in. o przygotowaniach do powieści "Inna dusza", o tym, jak zmieniła się koncepcja autora po przejrzeniu akt sądowych sprawcy dwóch okrutnych zbrodni, jak doszło do powstania programu "Dezerterzy", a także jakiej słucha muzyki.

Łukasz Orbitowski debiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań "Złe Wybrzeża". Jego opowiadania ukazały się również w czasopismach takich jak: "Science Fiction", "Nowa Fantastyka", "Sfera", "Ubik". Jako recenzent i felietonista współpracował m.in. z "Nową Fantastyką", "Przekrojem", "Lampą", "Mówią Wieki", "Gazetą Wyborczą". Pisarz specjalizuje się głównie w literaturze grozy i fantastycznej. Napisał kilkanaście książek m.in.: "Horror show", "Święty Wrocław", "Widma", "Szczęśliwa ziemia", "Zapiski Nosorożca". Jest laureatem kilku nagród: Paszportu "Polityki" 2015 za powieść "Inna dusza" (2016), Nagroda Identyfikatory Pyrkonu w kategorii Literatura i komiks (2013), Krakowska Książka Miesiąca za "Tracę ciepło" (2007).
W marcu 2016 rozpoczął prowadzenie programu "Dezerterzy" na antenie TVP Kultura.
      

2016-04-17  "Czarnobyl 30"
Z okazji przypadającej w 2016 roku 30. rocznicy wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu w Filii nr 13 wystawiono fotografie bloku IV tejże elektrowni oraz miasta Prypeć. Do dziś miejsca te budzą wśród społeczeństwa i w środowisku naukowców skrajne emocje i kontrowersje. Do fotografii dołączono także gazety z zamieszczonymi pierwszymi wzmiankami o katastrofie w pierwszych dniach maja 1986 roku. Autorem zdjęć jest Krzysztof Koźbiał -€“ bibliotekarz, geograf, który odwiedził te miejsca w październiku 2015 roku. Wystawa była czynna do 10 maja.
       

2016-04-14  1050. rocznica Chrztu Polski
Dział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował krótką lekcję historii dla najmłodszych. Dzieciom w zrozumieniu trudnych terminów z tak odległych czasów, pomogła zabawna inscenizacja o Mieszku i Dąbrówce. Panie bibliotekarki wcieliły się w historyczne postacie, aby pokazać młodym uczestnikom, jaką ważną rolę odegrali w przyjęciu chrześcijaństwa przez nasz naród. Mieszko - trochę roztrzepany, z drugiej strony dobry władca, dbający o swój kraj. Zaś Dąbrówka - księżniczka grzeczna, ułożona, wystarczająco przekonywująca, aby nawrócić pogańskiego narzeczonego na wiarę w jednego Boga. Nie obyło się bez śmiesznych sytuacji, które wywoływały uśmiech na twarzach najmłodszych.
Niektórych zdziwił fakt, że chwalony przez wieki, historyczny, pierwszy władca był analfabetą.
Uczniowie poprzez uczestnictwo w licznych zabawach, przekonali się, jak wyglądało życie ponad tysiąc lat temu. Byli wojami Mieszka, budowniczymi. Sami przyznali na koniec, że to dobrze, że Polska przyjęła chrześcijaństwo, bo każdy z nas chce mieszkać w cywilizowanym kraju.
     

2016-04-11  "Tygrysie fikańce"
W Filii nr 13 odbyły się zajęcia, w których głównym bohaterem był Tygrysek, czyli przyjaciel Kubusia Puchatka. Ten niezwykle ruchliwy i elastyczny bohater namówił przedszkolaków z Przedszkola Kuntersztyn do wiosennego fikania, podskakiwania i klaskania – tak aby rozruszać kości po bardzo nudnej zimie. Fikał, fikał i wylądował na drzewie, dzięki temu przypomniał wszystkim, o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu.
     

2016-04-06  Wystawa plastyczna
Od 6 do 18 kwietnia w Filii nr 13 prezentowano prace plastyczne uczniów szkół podstawowych z Bursztynowa i Lisnowa.
Z Bursztynowa zaprezentowano prace 19 uczniów: Malwiny Szulc, Jagody i Mai Krupa, Wiktorii Czarneckiej, Danieli Nadwornej, Mileny Chmal, Oskara, Wiktorii i Zuzanny Rembeckich, Julii Wiśniewskiej, Juliana Adwenta, Artura, Patryka i Weroniki Kowalskich, Izabeli Głogowskiej, Mai Zybały, Alicji Zemy, Klaudii Ciarkowskiej, Oliwii Bielik.
Z Lisnowa wystawiono prace 20 uczniów: Malwiny Wiśniewskiej,  Gabriela Mrozińskiego, Nikoli Mosiołek, Majki Laskowskiej, Oliwii Ochockiej, Julii i Klaudii Faffek, Klaudii Wiśniewskiej, Gabrysi Pawłowskiej, Marty Maleszewskiej, Nikoli Kłodkowskiej, Julii i Oskara Kaźmierczak, Oliwii Zielińskiej, Kacpra Brzustowskiego, Zuzanny Napiórkowskiej, Weroniki Rodak, Aleksandry Goetz, Wiktorii Masłowskiej oraz Wiktorii Suchockiej.
Prace powstały pod kierunkiem Macieja Józefowicza.
     

2016-04-04  Malarstwo Teresy Głowackiej
W Filii nr 8 przy ul. Łęgi 2 wyeksponowano obrazy Teresy Głowackiej, mieszkanki osiedla Rządz. Obrazy można było podziwiać od 4 do 30 kwietnia.

Teresa Głowacka
jest artystką samoukiem. Tworzy od 7 lat. W bibliotece zaprezentowała obrazy namalowane na płótnie farbami akrylowymi o tematyce głównie przyrodniczej.
     

2016-04-04  "Podróże Pana Południka, czyli kilka słów o wyobraźni…" 
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci w Filii nr 13 odbyły się zajęcia promujące czytelnictwo, w których udział wzięli uczniowie klasy pierwszej z SP 12. Na wstępie wspomniano o twórcy wspaniałych baśni dla dzieci H. Ch. Andersenie. W dyskusji o źródłach i rozwoju wyobraźni dzieci obejrzały fragment filmu "Niekończąca się opowieść" oraz dyskutowały nad powiedzeniem A. Einsteina.
W drugiej części spotkania został zaprezentowany utwór Krzysztofa Koźbiała pt. "Podróże Pana Południka". Pierwszoklasiści dyskutowali o wyprawach bohatera, zawiązywali jego trampki tak, aby mógł ruszyć w dalsze, egzotyczne podróże. Przynieśli ze sobą piękne prace plastyczne, przedstawiające wycieczki Pana Południka oraz zilustrowane kolejne plany wyjazdowe tego bohatera. Warto wspomnieć, że utwór jest dostępny on-line na stronie autora: krzystko.pl. Ilustracje do Pana Południka wykonała Katarzyna Zielaskowska.
     

2016-04-01  "Dzień dobry Panie Andersenie"
Zgodnie z coroczną tradycją Dział dla Dzieci i Młodzieży świętował urodziny Hansa Christiana Andersena. Jubileusz ten wypada drugiego kwietnia i tego właśnie dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. My postanowiliśmy świętować dzień wcześniej wraz z przedszkolakami z osiedla Rządz. Przygotowaliśmy dla Pana Andersena urodzinowy bukiet. Dzieci uczestniczyły w specjalnych urodzinowych zabawach.
Nie zabrakło oczywiście wątku edukacyjnego. Dzieci zapoznały się z baśniami autorstwa Jubilata oraz poznały morał, jaki płynie z takich baśni jak: Brzydkie Kaczątko, Księżniczka na ziarnku grochu czy też Calineczka.
     

2016-04-01  "Polskie symbole narodowe"
Od 1 kwietnia do 30 maja w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej prezentowano plansze przedstawiające symbole narodowe, pochodzące z teki autorstwa Witolda Lisowskiego.
Hymn, barwy narodowe i polskie godło przebyły długą drogę zanim stały się oficjalnymi reprezentantami naszego narodu i państwa. Przez całe wieki i historyczne epoki symbole narodowe charakteryzowały istnienie narodu i państwa polskiego. W dniach zwycięstw i klęsk stanowiły nienaruszalną relikwię. Z całą mocą przemawiały do uczuć patriotycznych Polaków, pobudzały do działania w imię narodowej sprawy. Obecnie pełnią inną funkcję, podkreślają niezależność, dumę i sławę naszego kraju.
Tekę prezentowano powtórnie po kilku latach z nadzieją, że treści w niej zawarte warto przypominać i propagować.
     

2016-03-31  Spotkanie z Joe Chalem
31 marca w Bibliotece Miejskiej gościł Joe Chal. Autor promował tomik "Z dala od jarzębiny", zawierający poezję wraz z malarstwem tematycznym. Spotkanie przebiegało w atmosferze australijskiej. Joe Chal zaprezentował przedmioty wykorzystywane przez Aborygenów australijskich takie jak: didgeridoo - instrument przypominający gigantyczny flet, powstający z wyjedzonych przez termity gałęzi drzew, różnego rodzaju bumerangi czy "kopaczkę" do wydłubywania larw z ziemi. Goście mieli okazję napić się wywaru z suszonych liści eukaliptusa.

Joe Chal (Józef Chałubowicz, ur. 1951) - malarz-amator, poeta opiewający miłość do swojej ojczyzny, naukowiec o specjalności inżynieria i hiperbaria, specjalista w dziedzinie medycyny respiracyjnej zajmujący się leczeniem wielu chorób z wykorzystaniem komory hiperbarycznej. Członek International Hyperbarics Associated Inc. w USA, prezes i fundator Polsko-Australijskiej Fundacji na rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka z siedzibą niedaleko Grudziądza. Honorowy ambasador takich miast jak: Los Angeles, Newcastle, Wyong, Seul, Bydgoszcz i Grudziądz. Publikuje na ważniejszych blogach: salon24, Word-Press, blog-spot, Newsweek.pl.
    

2016-03-22  Wystawa fotografii
22 marca w Filii nr 13 otwarto wystawę zatytułowaną "Fotografia - nasz zawód - nasza pasja". Na ekspozycji zaprezentowano fotografie uczniów i absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie fotograf. Prace zostały wykonane pod opieką Joanny Zasady oraz Remigiusza Ratajczaka.
Wystawę zorganizowano w ramach projektu "Kulturalne foto-rozmowy. Pomówmy o Grudziądzu obrazami", którego realizatorem jest Grudziądzkie Towarzystwo Kultury. Projekt dofinansowany przez Bank Zachodni WBK S.A.
Fotografie można było podziwiać do 5 kwietnia.
     

2016-03-22  "Były sobie dwa koguty, dwa koguty-kałakuty…"
Na podstawie bajki Jana Brzechwy w Dziale dla Dzieci i Młodzieży zorganizowano zajęcia literackie. Choć utwór został napisany dawno temu, to wartości w nim zawarte są ponadczasowe, uniwersalne. Dwa koguty z Lututowa robiły wiele dobrego w mieście, a nawet w powiecie. Przede wszystkim pięknie piały wyznaczając porządek dnia. Dzięki nim ludzie wiedzieli, o której godzinie mają wstać, zjeść śniadanie itd. Koguty przystrojone w piękne, kolorowe piórka, cieszyły mieszkańców i upiększały krajobraz szarego miasteczka. Niestety jednemu miejskiemu rzezimieszkowi nie odpowiadało dumne zachowanie kogutów, więc postanowił się  z nimi rozprawić. Odtąd w Lututowie zapanował bałagan.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 21 obejrzały inscenizację o kogutach-kałakutach. Brały udział w zabawach, budzących mnóstwo emocji, jak np. walki kogutów, szukanie kur. Radosnym "kukuryku" odpowiadały na zagadki. Najważniejsze jednak było przesłanie zajęć - nie niszczyć tego, co jest dobre i pamiętać o szanowaniu czyjejś pracy i wysiłku.
     

2016-03-17  Wieczór poezji Tomasza Jurka
17 marca w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbył się wieczór poezji Tomasza Jurka. Autor zaprezentował swoje utwory oraz okładkę tomiku wierszy, który niebawem ma być wydany.

Tomasz Jurek
urodził się w Grudziądzu. Z tym miastem związał swą przyszłość i pasje. Od 1997 roku związał się zawodowo z organizowaniem, wspomaganiem przedstawień artystycznych oraz nagłaśnianiem koncertów. Jest instrumentalistą i wokalistą zespołu "Mastermusuc". Wraz z rozwojem umiejętności muzyczno-wokalnych, ujawniła się u niego pasja do literatury i poezji. Swoje teksty publikuje na portalach internetowych. W marcu 2014 przystąpił do Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT".
     

2016-03-17  "Eko zabawy logiczne"
W Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia literacko-edukacyjne przygotowane z myślą o uczniach klas I-III szkoły podstawowej. W pierwszej części dzieci wysłuchały wierszy Agnieszki Frączek, których tematyka związana była z przyrodą i szeroko pojętą ekologią. Część druga spotkania składała się z gier i zabaw. Dzieci w tym czasie utrwalały swoje wiadomości z zakresu dbania o środowisko, ale przede wszystkim dobrze się bawiły.
     

2016-03-10  "Relacja z pobytu w obozie uchodźców w Turcji"
10 marca w Bibliotece Miejskiej gościł Krzysztof Aszyk, podróżnik pochodzący z Otłowca, będący miłośnikiem wycieczek rowerowych. Zaczynał od wypraw po Polsce, które z czasem przerodziły się w kilkumiesięczne podróże zagraniczne. Pokonał już 33.000 kilometrów rowerem po Bałkanach i Bliskim Wschodzie. Doświadczał niecodziennych przygód. Został zaproszony do amerykańskiej bazy Notting Hill Kosovo jako pierwszy cywil. Przyglądał się życiu w obozie syryjskich uchodźców w Turcji. Bywało, że piekł chleb z Kurdami, czy przyglądał się pracy przy budowie tamy. Prowadził długie rozmowy na różne tematy, począwszy od jedzenia, a skończywszy na sprawach niepodległości Kurdów, w głębokiej esencji bliskowschodniego czaju. Wszystko przeplatane błogimi nocami na pustkowiach bez namiotu. W trakcie prelekcji opowiadał o pobycie w obozie syryjskich uchodźców w Turcji.
     

2016-02-28  Kiermasze wielkanocne
W Filii nr 13 wystawiono oryginalne i barwne dekoracje świąteczne przygotowane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu.
     

Niezwykłe ozdoby wykonane przez pacjentów Oddziału Psychiatrycznego Dziennego dostępne są w Filii nr 11, mieszczącej się w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym. 
    

W Filii nr 8, mieszczącej się na osiedlu Rządz, wyeksponowano ozdoby wielkanocne wykonane przez Magdalenę Kalbarczyk oraz Marlenę Panter.
     

Od 7 marca w Filii nr 1 przy ul. Nauczycielskiej 19 ruszył kiermasz, na którym można nabyć dekoracje świąteczne przygotowane przez panie należące do Klubu Kobiet Aktywnych "Lotniczanki".
     

2016-02-25  Wystawa fraktali
25 lutego w Filii nr 13 odbyło się otwarcie wystawy fraktali Marioli Żyndżo i Henryka Szakiela. Fraktal to zbiór o skomplikowanej budowie. Wiele fraktali kryje w sobie zadziwiającą tajemnicę, jaką jest ich "nieskończone samopodobieństwo". Oznacza to, że dowolnie mały jego kawałek, odpowiednio powiększony, przypomina do złudzenia cały zbiór lub jego znaczną część. Ekspozycję można było oglądać do 21 marca.

Sami autorzy o swojej pasji mówią tak:
Henryk Szakiel:
"Zainteresowałem się tworzeniem fraktali około 6 lat temu po uzmysłowieniu sobie, że mogę tworzyć ciekawe obrazy bez interesowania się matematyką oraz nie skupiając się na manualnej stronie tworzenia. Uświadomiłem sobie, że liczy się tylko mój sposób patrzenia i odbioru tego, co powstaje w wyniku mojej twórczości. Odkryłem, że tworzenie fraktali przypomina podróż w nieznane światy lub na nieznane lądy z tym, że ma się ogromny wpływ na to, czy będą to piękne światy lub lądy czy też pełne chaosu."

Mariola Żyndżo:
"Moja przygoda z fraktalami trwa około trzech lat. Obserwowałam jak Henryk tworzy fraktale - wcześniej trochę, malowałam, rysowałam i tworzyłam inne graficzne abstrakcje komputerowe. Tworzenie fraktali kojarzyło mi się z posiadaniem umiejętności głównie z zakresu wiedzy matematycznej i fizycznej. Ponieważ mój umysł jest bardziej humanistyczny niż ścisły, pomyślałam, że to nie dla mnie taki rodzaj sztuki. Henryk tworzył konsekwentnie dalej, fraktale były coraz ciekawsze. Pozazdrościłam i końcu postanowiłam spróbować. Okazało się, że strach ma wielkie oczy, a ja jestem kobietą małej wiary w siebie, bo tak naprawdę nie potrzebuję przy ich tworzeniu myśleć tylko matematycznie, a liczy się przede wszystkim moja wrażliwość, mój stan emocjonalny, moje uwielbienie łączenia kolorów do budowania formy wizualnej fraktala. Nadal czasami maluję i rysuję, ale, to sztuka tworzenia fraktali stała się moją pasją, sposobem na wyrażanie stanu mojego ducha."
     

2016-02-24 "Młodzież czyta dzieciom"
To tytuł projektu realizowanego przez Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej oraz bibliotekę szkolną Gimnazjum nr 9.
Celem tego przedsięwzięcia było zachęcenie młodzieży do czytania poprzez pokazanie, że czytać można nie tylko sobie samemu, ale też młodszym kolegom, koleżankom, rodzeństwu. Młodzież gimnazjalna wzięła udział w pierwszym takim spotkaniu w Przedszkolu Miejskim Tarpno. Dzieci wysłuchały wierszyków o przyrodzie z książki Agnieszki Frączyk "Dobre obyczaje, czyli z przyrodą za pan brat". Przedszkolaki z entuzjazmem powtarzały hasła-drogowskazy. Radośnie ćwierkały, słuchały ciszy i brały udział w zabawach ruchowych.
       

2016-02-19  "Apollo 11"
W dniu 543. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika dzieci postanowiły zrobić solenizantowi prezent i zabrać go na Księżyc z misją Apollo 11. Naszą wycieczkę zaczęliśmy od "wielkiego bum" czyli startu rakiety Saturn V. Poprzez różne formy przekazu jak: prezentacja multimedialna, zabawy kosmiczne, dzieci poznawały szczegóły tej interesującej wyprawy. Razem z Neilem Armstrongiem, który jako pierwszy postawił nogę na Księżycu, uczestnicy spacerowali po tym srebrnym globie. Zbierali także kamienie księżycowe, słuchali muzyki kosmicznej i wcielali się w różne fazy Księżyca. Naśladowali Ziemię, Księżyc, Słońce i ich zachowanie w kosmosie. Na zakończenie uczniowie wykonali rakiety z papieru, w których umieścili solenizanta.
     

2016-02-18  Poezja przy świecach
18 lutego w Czytelni Czasopism odbył się wieczór poezji Dariusza Dłużyńskiego. Swoje wiersze autor zaprezentował wraz z przyjaciółmi Markiem Wachoniem i Mariuszem Florkiewiczem.

Dariusz Dłużyński pisze od ponad 20 lat. Dotychczas jego utwory trafiały do szuflady. Dopiero niedawno - za namową przyjaciół - zdecydował się na zaprezentowanie własnej twórczości. Debiutanckie spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grudziądzu. Swoje utwory publikuje na portalu społecznościowym Facebook. Jego poezja jest różnorodna - od poważnej, mrocznej przez miłosną do fraszek, krótkich zabawnych i często pisanych pod wpływem chwili (np. jakieś wydarzenie polityczne lub społeczne). Jest członkiem Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej "ŚWIT".
     

2016-02-17  "Cicho sza, spektakl trwa..."
To propozycja zajęć literackich Działu dla Dzieci i Młodzieży. W teatr można bawić się wszędzie - również w bibliotece. Drobne formy sceniczne nie są czymś nowym w grudziądzkiej książnicy i towarzyszą od dawna wielu zajęciom literackim. Tym razem uczestnicy spotkania mieli okazję poznać teatr od kulis.
Najmłodsi występowali zarówno w roli widza, jak i aktora. Dzieci obejrzały kukiełkową "Królewnę Śnieżkę". Wcielały się w role biednej królewny, a także złej macochy.
Dzieci podczas zajęć uczyły się wyrażać dobre i złe emocje za pomocą gestów, zapamiętywały krótkie teksty, ćwiczyły wymowę. Po uśmiechniętych buziach widać było, że dzieci lubią taką formę zabawy i niektóre przyznały, że same przygotowują domowe teatrzyki.
     

2016-02-16  "W przychodni Doktora Dolittle'a"
Z okazji przypadającej w 2016 roku 130. rocznicy urodzin Hugha Loftinga w Filii nr 13 zorganizowano zajęcia promujące twórczość tego autora. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 wysłuchały pierwszej części przygód o Doktorze Dolittle, poznały jego zwierzęcych przyjaciół i zgadywały ich mowę. Jak to zwykle w lecznicy bywa trzeba było też kogoś wyleczyć – tym razem uczestnicy zajęć musieli zabandażować cierpiącym pacjentom ręce. A kiedy wszyscy już wyzdrowieli to przenieśli się za doktorem do niebezpiecznej i gorącej Afryki. Tam wszyscy uciekali przed strażnikami Króla przez "małpi most", aby na zakończenie zajęć obejrzeć film o pięknej afrykańskiej przyrodzie.
     

2016-02-12  Wystawa malarstwa Cecylii Szymańskiej
Od 12 do 29 lutego w Filii nr 8 na Rządzu prezentowano obrazy Cecylii Szymańskiej, emerytowanej nauczycielki plastyki.

Cecylia Szymańska
ukończyła
Liceum Pedagogiczne w Grudziądzu w klasie o profilu plastycznym. Dalszą edukację kontynuowała w Studium Nauczycielskim w Bydgoszczy oraz na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące i Łobdowie. Tematyka jej prac jest bardzo różnorodna m.in. kwiaty, pejzaże oraz martwa natura. W jej dorobku artystycznym znajdują się zarówno obrazy olejne, jak i akwarele czy rysunki. Swoje prace wystawiała m.in. w Wąbrzeskim Domu Kultury i Muzeum.
     

2016-02-11  "Przed-walentynkowe bliskie spotkania z poezją miłosną"
11 lutego w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie z poezją miłosną. Poprowadził je Krzysztof Rotnicki, reżyser, animator kultury, pochodzący z Grudziądza. Na spotkaniu "przed-walentynkowym" zaprezentował poezję miłosną autorów polskich i europejskich m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Aleksandra Fredry, Charlesa Bukowskiego, Charlesa Baudelaire'a i Francoisa Villona.

Krzysztof Rotnicki maturę zdał w II Liceum Ogólnokształcącym. Reżyserię ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Reżyserował w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatrze Polskim w Szczecinie, Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu i wielu innych. Obecnie jest na emeryturze.
     

2016-02-08  "Bezpieczeństwo dziecka w sieci"
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, obchodzonego w całej Europie w pierwszej połowie lutego, w Filii nr 4 przy ul. Tytoniowej odbyły się zajęcia edukacyjne na temat bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 wysłuchali pogadanki oraz obejrzeli film "Sieci@ki.pl".
     

2016-01-31 "Rozwój przestrzenny Grudziądza od średniowiecza do współczesności"
Od 31 stycznia do 31 marca w Czytelni Czasopism prezentowano materiał kartograficzny, ukazujący rozwój naszego miasta. Materiały pochodziły z wydawnictwa opracowanego przez pracowników UMK w Toruniu w 1997 roku, pod patronatem Międzynarodowej Komisji Miast - „Atlas historyczny miast polskich: Grudziądz”, pod redakcją Antoniego Czacharowskiego. Celem publikacji było stworzenie podstawy źródłowej do badań porównawczych nad urbanizacją i przemianami przestrzennymi miast. Atlas jest przydatny dla celów pedagogicznych i dydaktycznych w szkołach i uczelniach wyższych, służy również do popularyzacji wiedzy o przeszłości miasta, stanowi także skuteczny sposób zabezpieczenia przed zniszczeniem najcenniejszych źródeł kartograficznych miasta. Cieszy się dużym zainteresowaniem naszych użytkowników.
   

2016-01-29  "Białe Wakacje w bibliotece 2016"
Podczas ferii zimowych od 18 do 29 stycznia zorganizowaliśmy szereg różnorodnych zajęć, które prezentujemy na zdjęciach.

Dział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej ul. Legionów 28 - godz. 11.00-13.00
18.01 – "Dzień Kubusia Puchatka" - zajęcia literacko-plastyczne
     
19.01 – "Huhu ha, huhu ha, zima nie jest taka zła" - zajęcia literacko-plastyczne
     
20.01 – "Laurka dla babuni i dziadunia" - zajęcia literacko-plastyczne  
21.01 – "Kundel bury fajny pies" - zajęcia literacko-plastyczne
     
22.01 – "Piosenka jest dobra na wszystko" - zajęcia literacko-plastyczne
     
25.01 – "Z górki na pazurki" - zajęcia literacko-plastyczne
     
26.01 – "Dzień Reksia" - zajęcia literacko-plastyczne
    
27.01 – "Nie czuję, że rymuję" - zajęcia literacko-plastyczne
28.01 – "Karaluchy pod poduchy" - zajęcia literacko-plastyczne
29.01 – "Dzień Bolka i Lolka" - zajęcia literacko-plastyczne
     

Filia nr 1 ul. Nauczycielska 19 - godz. 12.00-13.30
Zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci w każdy poniedziałek, wtorek, środę.
     
     
     

Filia nr 3 ul. Korczaka 23 - godz. 11.00-12.30                        
19.01 – Kącik kreatywny: "Miękka biżuteria" - zajęcia plastyczne
22.01 – "W krainie baśni i bajeczek" - zgaduj-zgadula dla dzieci
26.01 – Kącik kreatywny: "Co można wyczarować z rolki po papierze toaletowym" - zajęcia plastyczne
29.01 – "Ruszaj się" - gry i zabawy ruchowe
   
 

Filia nr 4 ul. Tytoniowa 1 - godz. 12.00-14.00
Zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci w każdy poniedziałek, wtorek, środę.
     
   

Filia nr 8 ul. Łęgi 2 - godz. 12.00-14.00
Zajęcia plastyczne oraz głośne czytanie literatury dziecięcej.
Zajęcia będą się odbywać w czwartki: 21 i 28 stycznia.
          

Filia nr 13 ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 - godz. 11.00-13.00
18.01, godz. 12.00 – przedstawienie "Maruba i lamparty" – Teatr "Zaczarowany Świat" z Torunia
     
20.01 – "Sprytnie-plastycznie" – zajęcia literacko-plastyczne
     
22.01 – "Czary mary! Origami!" – zajęcia literacko-plastyczne
     
25.01 – "Obcy – niebezpieczny" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
27.01 – "Bezpieczne zabawy zimą" – zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
29.01 – "Czy psy muszą gryźć?" –  zajęcia edukacyjno-plastyczne
     
 
Filia nr 14 ul. Mazurska 2 - godz. 11.00-13.00
18.01 – "Dzień Babci i Dziadka" - zajęcia plastyczne
19.01 – "Wierszyki łamiące języki" - głośne czytanie
25.01 – "Gdy dorosnę będę" - pogadanka i zajęcia rysunkowe
26.01 – "Droga przez labirynty" - zajęcia umysłowe
27.01 – "W poszukiwaniu uroków Zimy" - zajęcia plastyczne
   
   

DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM ZAPRASZAMY WRAZ Z OPIEKUNEM!

Na wszystkie zajęcia wstęp wolny!

2016-01-21  Moje Miejsce na ferie zimowe - plebiscyt "Gazety Pomorskiej"
Od 15 do 20 stycznia trwało głosowanie w plebiscycie "Moje Miejsce na ferie zimowe", które zorganizowała "Gazeta Pomorska". Czytelnicy i Internauci "Gazety Pomorskiej" wytypowali miejsca, które warto odwiedzić podczas ferii. Wśród zgłoszonych miejsc znalazła się BIBLIOTEKA MIEJSKA W GRUDZIĄDZU.
Dzięki Państwa głosom zajęliśmy DRUGIE MIEJSCE. Wszystkim osobom, które wzięły udział w plebiscycie i oddali na naszą książnicę głosy serdecznie dziękujemy.

2016-01-15  "Makrofotografia przyrodnicza"
15 stycznia w Filii nr 13 otwarto wystawę fotografii Ryszarda Makszyńskiego z Działdowa, który fotografią zajmuje się od lat 70. XX wieku. Od pięciu lat intensywniej poświęca się swojej pasji. Interesuje go fotografia przyrodnicza, a zwłaszcza makrofotografia. Trzykrotnie prezentował swoje prace w Działdowie, potem w Mławie i Lidzbarku Welskim. W roku 2013 otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie fotograficznym "Pociąg do ekologii".
Wystawa była czynna do 23 lutego br.
     
Internet Grudziądz
Odsłon: 1670719