Podsumowanie projektu
Spotkanie z etnografem Łukaszem Ciemińskim było ostatnim z działań realizowanych w ramach projektu „Jo! Jo? Toć jo! – grudziądzkie zmagania językowe”, dofinansowanego z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 25000 zł oraz dotacji celowej Urzędu Miejskiego w Grudziądzu w wysokości 9000 zł. Jego celem było zapoznanie młodego pokolenia z unikatowym grudziądzkim słownictwem i nazewnictwem oraz integracja przedstawicieli różnych grup wiekowych.
W ramach projektu odbyły się wykłady, warsztaty dla dzieci z udziałem seniorów, spotkanie z pisarką Agnieszką Frączek oraz gra miejska „Jubel na fyrtlu”.
Przez kilka miesięcy zbierane były zwroty i wyrażenia grudziądzkiej gwary. Bardzo pomocni okazali się słuchacze Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy, którzy podzielili się słowami używanymi przez pokolenia w ich rodzinach.
Zwieńczeniem projektu było wydanie „Słownika gwary grudziądzkiej”, który jest dostępny również w wersji elektronicznej na stronie Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej: https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/279465/edition/276448/content
Bonusem przygotowanym w ramach projektu jest gra Memo z gwarowymi słowami i pasującymi do nich obrazkami (do pobrania poniżej). Dostępna jest wersja barwna lub czarno-biała do własnego pokolorowania. Aby grać, wystarczy wyciąć wydrukowane kartoniki, odwrócić je obrazkami/słowami do dołu, następnie każdy z uczestników odkrywając tylko po dwa kartoniki, musi dopasować i zebrać pasujące do siebie wyrażenie gwarowe i obrazek.Wydrukowane i wycięte kartoniki należy ułożyć słowami/obrazkami skierowanymi w dół. Następnie losujemy dwa z nich – jeśli są takie same, zabieramy je jako zdobytą przez nas parę i możemy losować ponownie. Jeśli są różne – odkładamy je na miejsce, a ruch należy do przeciwnika. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej par.