Promocja książki o Ludwiku Rydygierze

Dodano: 15 listopada, 2022

W czwartek 24 listopada 2022 r. o godz. 17:00 zapraszamy do Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej na promocję książki Elżbiety Miłkowskiej „Ludwik Rydygier patron szkoły w Dusocinie. Honorowy obywatel miasta i gminy Grudziądz”.

Książka przedstawia dzieje i życie wielkiego chirurga, pedagoga i patrioty, prof. gen. L. Rydygiera, urodzonego na ziemi grudziądzkiej w kontekście wydarzeń społeczno-politycznych przełomu XIX i XX w. Bohater przedstawiony jest jako postać barwna i żywa osadzona w życiu rodzinnym i zawodowym, niepozbawiona trosk i emocji. Książka posiada ciekawe grafiki i zdjęcia wykonane przez mieszkańców miasta i gminy Grudziądz. W opracowaniu czytelnik znajdzie pełne humoru opinie Rydygiera o kobietach lekarzach i szereg ciekawych faktów z życia i pracy zawodowej w czasach, w których przyszło żyć i pracować temu wybitnemu Polakowi. Książka zespala dotychczas publikowane biografie i lokalne opracowania o Bohaterze, uzupełnia i poszerza wiedzę w kontekście uwspółcześnienia postaci i propagowania wiedzy historycznej o naszym regionie. Przybliża także historię Dusocina i jedyną szkołę w Polsce, która nosi imię wielkiego Polaka.

Elżbieta Miłkowska – ukończyła studia magisterskie na Wydziale Humanistycznym UMK w Toruniu oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą. Od 1978 r. pracowała jako nauczyciel w szkołach podstawowych. W latach 1992-2017 była dyrektorem Szkoły Podstawowej im. dr. Ludwika Rydygiera w Dusocinie.
Zabiegała o przywrócenie dawnej świetności siedlisku w Dusocinie, w którym urodził się światowej sławy chirurg, prof. gen. L. Rydygier. Jej działania odniosły pozytywny skutek; obecnie trwają tam prace rewitalizacyjne.
Kolejną ważną dziedziną w jej życiu jest twórczość literacka, połączona z doświadczeniem edukacyjnym. Dotychczas wydała dwa tomiki poezji: „Otwarte okno. Życie jak poezja” i „Dwa brzegi. Panta rhei”. Ponadto jej wiersze i opowiadania znalazły się w książkach pod redakcją Katarzyny Lisowskiej, wykładowcy na UJ i Uniwersytecie Papieskim w Krakowie – „Poetica Historica. Studia kulturalno-etyczne nad kobiecością” tom I i II.