Głosowanie w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego

30.04.2016

Od 18 do 30 kwietnia zachęcaliśmy grudziądzan do głosowania na 3 projekty dotyczące bibliotek:

1) Projekt ogólnomiejski nr 14 „Renowacja klatki schodowej w Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu oraz zakup ekspozytorów”

Biblioteka Miejska jest wpisana do rejestru zabytków. W związku z tym powinno się zadbać nie tylko o zbiory, ale również o wygląd wewnętrzny i zewnętrzny gmachu książnicy.
W roku 2014 w Bibliotece Miejskiej wymieniono instalację elektryczną, ale nie wykonano prac wykończeniowych. Obecnie klatka schodowa jest brudna, ciemna, co powoduje odpychający efekt. Poza tym hol na parterze oraz klatka schodowa wyłożone są boazerią, która sprawia przytłaczające wrażenie. Wnętrza gmachu pozbawiono pierwotnych polichromii i kolorystyki.
W ramach zadania przewidziany jest remont całej klatki schodowej od piwnicy do ostatniego poziomu gmachu głównego Biblioteki Miejskiej obejmujący: demontaż boazerii ściennej, odkrycie i odnowienie sztukaterii ściennej, położenie gładzi oraz malowanie sufitów i ścian. Niezbędny będzie również zakup ekspozytorów do plakatów, wywieszanych dotychczas w holu Biblioteki na boazerii ściennej.
Po remoncie wnętrze budynku odzyska pierwotne piękno. Przywrócenie dawnej świetności wpłynie na poprawę walorów estetycznych oraz pozytywne postrzeganie instytucji przez grudziądzan oraz turystów odwiedzających nasze miasto.

2) Projekt okręgowy nr 1 „Żyjąca Trzynastka” w okręgu Kuntersztyn-Tuszewo

Planowany jest zakup profesjonalnych urządzeń i sprzętów niezbędnych do organizacji oraz przeprowadzania wydarzeń kulturalnych, integracyjnych i oświatowych w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu. W celu uatrakcyjnienia oferty, przyciągnięcia młodych czytelników do biblioteki oraz rozszerzenia współpracy z przedszkolami i szkołami: wyposażenie oddziału dziecięcego w projektor multimedialny i ekran, komputer przenośny oraz tablicę magnetyczną na kółkach.
Do celów rozszerzenia oraz umożliwienia dalszej działalności kulturalnej dla dorosłych (tzn. organizacji wystaw, prelekcji, spotkań czytelniczych) planuje się wyposażenie placówki w 20 sztalug, 20 ram wystawowych i sprzęt nagłaśniający.
Działający w bibliotece Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych wymaga wyposażenia w nowy komputer stacjonarny, dzięki któremu usprawni się obsługę czytelników niepełnosprawnych (niedowidzących i niewidomych) oraz starszych, korzystających z książek elektronicznych, na różnych nośnikach i w różnych formatach.

3) Projekt okręgowy nr 3 „Kącik edukacyjno-zabawowy i siłownia plenerowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych przy ul. Tytoniowej” w okręgu Kopernika-Chełmińskie

Projekt zakłada poprawę estetyki i optymalne wykorzystanie przestrzeni biblioteki oraz budowę zewnętrznej siłowni plenerowej przy ul. Tytoniowej. W bibliotece powstanie kącik edukacyjno-zabawowy. W ramach projektu wymienione zostaną stoły, krzesła i regały. Zastąpią one stare, brzydkie drewniane meble. Dodatkowy sprzęt (rzutnik, ekran, laptop i stanowisko komputerowe) zwiększy atrakcyjność zajęć. W ramach siłowni plenerowej zostanie zakupiony sprzęt sportowo-rekreacyjny dostosowany do różnych grup wiekowych.

Głosowanie odbywało się przez Internet na stronie haszgru.pl oraz w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie całego miasta.