Grudziądzka Jesień Poezji 2017

15.09.2017

15 września w Bibliotece Miejskiej rozpoczęła się kolejna Grudziądzka Jesień Poezji, a wraz z nią XXII Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie, które prowadzili współorganizator wydarzenia Stanisław Raginiak oraz Wojciech Kass, poeta, eseista, kierownik Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Po uroczystym otwarciu w programie było: spotkanie z Wojciechem Kassem w II Liceum Ogólnokształcącym w Grudziądzu, a po południu – pierwsza tura warsztatów w Bibliotece.
Wieczorem w Czytelni Czasopism odbyła się promocja najnowszej książki Stanisława Raginiaka „Wiktoria”. Książkę zrecenzował Wojciech Kass. Jest to 41 opowiastek o relacjach z ukochaną wnuczką autora. Podczas promocji zgromadzeni goście chętnie kupowali książkę, by następnie ustawić się w kolejce po autograf Stanisława Raginiaka oraz głównej bohaterki książki.

Drugi dzień Grudziądzkiej Jesieni Poezji to dalszy ciąg zajęć literackich z poetami oraz wieczór autorski. O godz. 18.00 rozpoczęło się spotkanie z Wojciechem Kassem „Pamięć. Światło. Życie duchowe”. Autor zaprezentował wiersze z kilku tomików: „Czterdzieści jeden. Wiersze. Głosy”, „Przestwór. Godziny”, „Pocałuj światło. 89 wierszy”. Na zakończenie wpisywał dedykacje do książek.

W niedzielę 17 września odbyła się ostatnia część warsztatów poetyckich. W południe rozpoczął się Turniej Jednego Wiersza. Poziom konkursu był bardzo wysoki, więc jury w składzie Stanisław Raginiak i Wojciech Kass postanowiło przyznać następujące nagrody:
GRAND PRIX – Jarosław Westermark za wiersz Mężczyzna
I nagroda – Marcin Lewiński za wiersz pogrążenia (z Herberta i innych mitów)
II nagroda – Klaudia Chudowolska za wiersz Schowek na trupki
III nagroda ex aequo – Joanna Chachuła za wiersz umarł wróbel
Barbara Kasica-Kołomyjska za wiersz kobieta z sąsiedztwa
wyróżnienie – Magdalena Koehna za wiersz Chłopiec z kamienicy

ORGANIZATORZY: