Spotkanie autorskie i promocja tomiku

14.12.2017

14 grudnia w Bibliotece Miejskiej gościliśmy Wiesława Hawełko-Wizo, który promował swój najnowszy tomik poezji „Po przedwieczny czas”. Autor zaprezentował również wiersze z poprzednich tomików „Słowa myślą kreślone” oraz „To było wczoraj”.

Wiesław Hawełko-Wizo (ur. w 1954 r. w Lisewie) z Grudziądzem jest związany od roku 1968. Z wykształcenia jest metalurgiem, jednak życie poświęcił literaturze, kulturze i sztuce. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku współtworzył Grudziądzką Spółkę Literacko-Plastyczną „Trynka”. Wiersze publikował w prasie lokalnej i krajowej: „Kujawy”, „Fakty”, „Zarzewie”, „Twórczość Robotników”. Większe zbiory z tamtego okresu ukazały się w almanachach: w roku 1985 – „Remanent 85”, w roku 1986 – „Grudziądzka Spółka Literacka Trynka”.
W 2012 roku założył stronę „Wizo-czyta”, której celem jest propagowanie szeroko pojętego czytelnictwa i korzystanie z dóbr kultury. W 2013 roku założył Stowarzyszenie Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna „ŚWIT”, którego celem było promowanie środowiska literacko-artystycznego miasta Grudziądza, organizacja spotkań, wieczorów literacko-artystycznych, wystaw, koncertów, publikacji oraz działalność wydawnicza. W 2015 roku powołał do życia Galerię „Wizo-Art”. Stała się ona miejscem wernisaży, wystaw, recitali wokalno-muzycznych, ciekawych spotkań literacko-poetyckich.
Jest autorem tomików poezji: „Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie”, „Słowa myślą kreślone”, „To było wczoraj”. Opublikował również wiersze w almanachach: „Myśli malowane podczerwienią”, „Fraszki i słowne igraszki”, „Almanach Członków Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej ŚWIT”.
W przyszłym roku planuje wydać: „Grudziądzkie reminiscencje”, zbiór felietonów i esejów poświęconych grudziądzanom i historii Grudziądza; „Hawełczyzna”, zbiór miniatur literackich; „TRYNKA Remanent 85 86”, wiersze członków Grudziądzkiej Spółki Literackiej TRYNKA, historia grupy; „Teatrzyki Nonsensacji”, zbiór miniaturowych, satyrycznych scenek dramatycznych oraz „Haiku”, tomik wierszy.