Aktualności

Spotkanie z Bartkiem Sabelą w ramach GBO

16.11.2018

16 listopada w Filii nr 13 przy ul. Mikołaja z Ryńska 1/7 gościł Bartek Sabela, podróżnik, reporter, fotograf. Rozmowę z podróżnikiem na temat jego książek poprowadziła Teresa Mazurkiewicz, pracownik Biblioteki Miejskiej. Bartek Sabela opowiedział o wyprawie do Uzbekistanu oraz dramatycznej historii zanikającego Jeziora Aralskiego, zwanego przez miejscowych Morzem. Swoje opowieści wzbogacił przepięknymi fotografiami oraz muzyką uzbecką.
Spotkanie autorskie zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2018 „Podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza”, wnioskodawca: Piotr Rohde).

Bartek Sabela (ur. 1982) – w wykształcenia architekt, a z zamiłowania fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką „Może (morze) wróci”. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka „Wszystkie ziarna piasku”. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii został nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. W kwietniu 2017 ukazała się jego trzecia książka „Afronauci” – reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu, miał marzenie by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu. Obecnie podróżuje do Demokratycznej Republiki Konga, gdzie pracuje nad nowym tematem. Współpracuje z „Kontynentami”, „Dużym Formatem” Gazety Wyborczej oraz magazynem „Pismo”.