"100-lecie Powrotu do Macierzy"

23.01.2020

23 stycznia 2020 roku obchodziliśmy 100. rocznicę powrotu Grudziądza w granice Rzeczpospolitej. Z tej okazji w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej prezentowano wystawę „100-lecie Powrotu do Macierzy”.

Wyeksponowano fotogramy przedstawiające najważniejsze momenty wydarzeń ze stycznia 1920: wymarsz wycofywanych wojsk niemieckich, uroczyste przyjęcie przybyłych wojsk polskich pod dowództwem gen. Stanisława Pruszyńskiego na Rynku, przywitanie gen. Józefa Hallera na dworcu kolejowym przez Józefa Włodka i Wiktora Kulerskiego.

W okresie międzywojennym upamiętniano rocznice powrotu wydając okolicznościowe publikacje. Na wystawie wyłożono m.in.: „Księgę pamiątkową dziesięciolecia Pomorza”, „Grudziądz 23 stycznia 1920 r.: wspomnienie: Życie Pomorza: Królewskie miasto Grudziądz” oraz „Grudziądz (w cyfrach) wczoraj! dzisiaj! jutro?…: z okazji święta 15-lecia Zarządu Polskiego m. Grudziądza: 1920, 23/I. 1935”.

Czasopisma z roku 1920 na wystawie reprezentowała wydawana przez Wydział Kulturalno-Oświatowy Dowództwa Okręgu Generalnego Pomorze w Grudziądzu „Straż nad Wisłą”.