Aktualności

Promocja książki "Haiku. Rdzawki"

14.09.2021

W czwartek 23 września 2021 r. o godz. 17:00 w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej odbędzie się promocja książki „Haiku. Rdzawki” Wiesława Hawełko-Wizo oraz Ewy Grzeszczuk.

Jest to wybór najkrótszych form poetyckich Wiesława Hawełko, opisujących otaczającą rzeczywistość. Publikacja zawiera myśli, ogląd i ocenę świata autora. Każde z haiku zostało zilustrowane fotografiami Ewy Grzeszczuk, które noszą wspólny tytuł „Rdzawki”. Przy dokonywaniu wyboru ilustracji autor kierował się motywem piękna ukrytego wydawałoby się w brzydocie, w przedmiotach zbędnych, w przedmiotach wyrzuconych na złom.

Spotkanie promocyjne połączone będzie z wystawą fotografii zamieszczonych w książce.

Wiesław Hawełko-Wizo – z wykształcenia jest metalurgiem, jednak życie poświęcił literaturze, kulturze i sztuce. Dotychczas wydał drukiem m.in.: „Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie”, „Słowa myślą kreślone”, „To było wczoraj”, „Grudziądz, jakim go widzę”, „Hawełczyzna”. Jego wiersze znalazły się w almanachach wydanych drukiem przez Grudziądzką Spółkę Literacką TRYNKA oraz Grudziądzką Grupę Literacko-Kulturalną „ŚWIT”.

Ewa Grzeszczuk – swoje pasje i zainteresowania dzieli pomiędzy twórczość plastyczną, wokalną, próby aktorskie i fotografię. W twórczości plastycznej wyraża siebie na wiele sposobów m.in. poprzez grafikę, rysunek, pastele. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, a jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Przez wiele lat była wokalistką zespołu poezji śpiewanej „W drodze”. Pisze też wiersze, reżyseruje. Przez kilka lat prowadziła w grudziądzkiej Bursie Szkolnej Teatr Pantomimy „MO-MI-M-A”. Obecnie jest kuratorem wystaw w Centrum Kultury Teatr.