Aktualności

200. rocznica wydania "Ballad i romansów"

19.07.2022

Biblioteka Miejska w Grudziądzu pozyskała dofinansowanie w wysokości 12 000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ballady i romanse”. Wkład własny do projektu w wysokości 10 400 zł zostanie sfinansowany ze środków gminy-miasto Grudziądz.

Projekt „Usłyszeć Poezyję – wiersze w zgiełku miasta” to cykl twórczych wydarzeń inspirowanych zbiorem poezji „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza skierowanych głównie do dzieci i młodzieży, dzięki którym romantyczne teksty nabiorą nowego i przystępnego dla młodych odbiorców wyrazu. W atrakcyjny sposób przekażemy im wiedzę i spopularyzujemy ważny dla kultury polskiej mickiewiczowski zbiór „Ballad i romansów”, gwarantując przy tym świetną zabawę.

W ramach zadania odbędą się: warsztat projektowania mobilnego questu dla młodzieży wraz z premierą, dwa warsztaty twórcze – tworzenia książki tunelowej i Zinbooka oraz wystawa prac powarsztatowych. Dodatkowo, dla upamiętnienia 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” w pierwszym tomie „Poezyj”, przygotowaliśmy prezentację multimedialną.

Deskrypcja filmu: prezentacja składająca się z 44 stron przygotowana z okazji 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” w pierwszym tomie „Poezyj”. Na pierwszych slajdach przedstawione najważniejsze informacje dotyczące życia Adama Mickiewicza (1798-1855), autora zbioru. Na kolejnych poruszono sprawę okoliczności ukazania się zbioru, kwestie finansowania, zwrócono uwagę na to, że rok wydania zbioru 1822 stał się symboliczną datą początku romantyzmu. Końcowe slajdy przedstawiają opis poszczególnych utworów zawartych w dziele. Prezentacja zawiera materiały graficzne, głównie skany ilustracji i fragmentów utworów. Prezentacji slajdów towarzyszy utwór Fryderyka Chopina Ballada F-dur op. 38 kojarzona ze „Świtezią” i „Świtezianką”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Dofinansowano ze środków gminy-miasto Grudziądz

Organizator

Partnerzy medialni