Grudziądzka Jesień Poezji

18.09.2016

Poetycka impreza, organizowana przez naszą bibliotekę wspólnie ze Stanisławem Raginiakiem, rozpoczęła się oficjalnie 16 września o godz. 11.00. Od tego momentu przez trzy dni uczestnicy warsztatów doskonalili swoje umiejętności literackie pod opieką: dr. hab. Radosława Siomy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Stanisława Raginiaka. O godz. 17 odbyło się spotkanie z Januszem Hinzem z Koła Miłośników Dziejów Grudziądza, który mówił o „Bibliografii grudziądzkiej”. Następnie Stanisław Raginiak zaprezentował swoją najnowszą powieść „Dom za rzeką” oraz włoski almanach pt. „Quadernario”, zawierający wiersze autora.

W kolejnym dniu Grudziądzkiej Jesieni Poezji, poza zajęciami literackimi, odbyła się prelekcja dr. Radosława Siomy „Erotyka w polskiej poezji współczesnej”. Była wystawa prac malarskich Tomasza Kardacza oraz studenta Mariusza Żywicy. Twórcy zaprezentowali portrety i akty kobiece.

Ostatniego dnia trwały indywidualne rozmowy uczestników z prowadzącymi warsztaty. Na zakończenie poetyckiej imprezy uczestnicy rywalizowali o najlepszą lokatę w Turnieju Jednego Wiersza. Jury w składzie dr hab. Radosław Sioma oraz Stanisław Raginiak, po zapoznaniu się z 9 utworami, podjęło następującą decyzję:
I nagroda – Leszek Leliwa z Grudziądza za wiersz „Spóźniona miłość”
II nagroda – Izabela Wasilewska z Grudziądza za wiersz „Oddycham dotykiem”
III nagroda – Agnieszka Horodyska z Warszawy za wiersz „Stworzenie”
wyróżnienie – Dariusz Wiśniewski – mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Grudziądzu.

Patronat medialny: