Ekspozycja "Tłocznie polskie XVI stulecia"

23.04.2019

Od 23 kwietnia do 15 maja w Czytelni Czasopism prezentowano ekspozycję „Tłocznie polskie XVI stulecia: monografie i podobizny zasobów drukarskich”. Reprodukcje drzeworytów drukarni Floriana Unglera zostały wydane nakładem Ossolineum w cyklu „Polonia Typographica Saeculi Sedecimi”.
Działalność wydawnicza tej krakowskiej oficyny ma dla polskiej kultury i książki znaczenie szczególnie. W 1513 r. Florian Ungler wydał pierwszą książkę drukowaną w języku polskim „Raj duszy”. Z jego pras drukarskich wyszło w sumie 168 pozycji, w tym kilka autorstwa związanego z Grudziądzem Jana Dantyszka. Warsztat typograficzny Unglera na ekspozycji w bibliotece reprezentują drzeworyty ilustrujące druki tłoczone w latach 1510-1516. Grafiki w większości przedstawią motywy chrystologiczne, a także heraldyczne i astronomiczne.
Prezentowane tablice pochodziły ze zbiorów Działu Naukowego Biblioteki Miejskiej.