Aktualności

Głosowanie w ramach GBO

05.09.2022

Od 5 września do 30 września 2022 do godz. 15.00 można głosować na projekty w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego 2023.
Głos na wybrane zadanie/zadania można oddać w formie elektronicznej za pomocą systemu do obsługi GBO.

Zachęcamy do głosowania na projekty dotyczące bibliotek:
– ogólnomiejskie nr 5/2023, 30/2023,
– miękkie nr 8/2023,
– okręgowy nr 6/2023, 22/2023, 23/2023, 33/2023, 41/2023, 95/2023.

Zadanie ogólnomiejskie nr 5/2023
Z książką przez pokolenia-zakup książek z dużym drukiem
Zadanie obejmuje zakup książek z dużą czcionką dla Wypożyczalni Głównej oraz Działu dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu. Literatura popularna dla dorosłych, a także bajki, opowiadania oraz lektury szkolne dla dzieci i młodzieży z większym drukiem cieszą się ogromną popularnością i zapotrzebowaniem. Pierwsza transza takich tytułów trafiła do książnicy dzięki projektowi GBO 2021 złożonemu przez p. Magdalenę Rohde. Wprowadzenie nowości z dużą czcionką do księgozbioru biblioteki przyczyniło się do zwiększenia ilości czytelników słabowidzących i rozpoczynających drogę z czytaniem. W związku z tym, chcemy dalej rozwijać ofertę dla tej grupy czytelniczej.

Zadanie ogólnomiejskie nr 30/2023
Zakup książek dla uchodźców z Ukrainy
Zadanie zakłada zakup książek dla uchodźców z Ukrainy w języku ukraińskim, a także podręczników do nauki języka polskiego jako obcego. Efektem zadania będzie wzbogacenie księgozbioru Biblioteki Miejskiej o książki dla uchodźców ukraińskich..

Zadanie miękkie nr 8/2023
Biblioteka zawsze po drodze – imprezy kulturalno-edukacyjne dla grudziądzan
W ramach zadania zostaną zorganizowane różnego rodzaju imprezy kulturalno-edukacyjne w placówkach bibliotecznych, np. spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, spacer z przewodnikiem, spektakl teatralny oraz Integracyjny Festyn Rodzinny na osiedlu Chełmińskim.

Zadanie okręgowe nr 6/2023
RADOŚĆ CZYTANIA BEZ GRANIC
W ramach zadania zostaną zakupione nowości wydawnicze serii „Wielkie Litery”, które umożliwią podtrzymanie aktywności czytelniczej osób z problemami wzroku. Projekt obejmie również zakup abonamentów do platformy Legimi, oferującej dostęp do niemal 60.000 ebooków i audiobooków. Usługa umożliwi grudziądzanom bezpłatne czytanie w zakresie najnowszej literatury z różnych dziedzin.

Zadanie okręgowe nr 22/2023
Zakup książek z dużą czcionką do Filii nr 3 Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego Grudziądzu
Projekt zakłada zakup książek z dużą czcionką dla Filii nr 3.

Zadanie okręgowe nr 23/2023
Zakup książek dla użytkowników Filii nr 14 Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu
W ramach projektu przewiduje się zakup książek dla Filii nr 14 Biblioteki Miejskiej – nowości wydawniczych, książek szczególnie poszukiwanych przez czytelników, pozycji z dużym drukiem dla osób słabowidzących oraz lektur zgodnych z najnowszą podstawą programową.

Zadanie okręgowe nr 33/2023
Instalacja monitoringu miejskiego przy SP nr 2 ul. Żeromskiego i Filii nr 4 ul. Tytoniowej
Celem zadania jest montaż systemu kamer monitoringu miejskiego w części ul. Tytoniowej i Żeromskiego, na terenie ogólnodostępnym przy SP2 i Filii nr 4 Biblioteki Miejskiej o – kamery stałe 16 szt., słupy 2 szt., oświetlenie LED, rejestrator, link radiowy, telewizor, robocizna i materiały. Zasięg kamer będzie obejmował obszar budynku i boiska przy Szkole Podstawowej nr 2, część ulicy Tytoniowej i Żeromskiego, wraz chodnikiem oraz infrastrukturę na terenie SP 2 powstałą z wcześniejszego GBO. Sygnał wizyjny będzie przesyłany do Centrum Monitoringu Wizyjnego Miasta Grudziądza. Na budynku i terenie szkoły zamontowane zostaną kamery, które będą obejmowały chodniki, wejścia do szkoły i biblioteki i ogólnodostępną strefę sportowo-rekreacyjną. Efektem podjętych działań będzie zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców ul. Tytoniowej i Żeromskiego oraz uczniów wchodzących i wychodzących ze szkoły, poprawie ulegnie także nadzór nad infrastrukturą sportowo-rekreacyjną.

Zadanie okręgowe nr 41/2023
Z książką przez całe życie
W ramach zadania zostaną zakupione książki z serii „WIELKIE LITERY”. Projekt ma na celu ułatwić możliwość czytania osobom, które mają problem ze wzrokiem.

Zadanie okręgowe nr 95/2023
Przyjazna Biblioteka
W ramach zadania na nowe wymienione zostaną stare meble biblioteczne. Zaplanowano zakup funkcjonalnych, estetycznych i przyjaznych regałów stacjonarnych oraz mobilnych, a także mebli ułatwiających zagospodarowanie przestrzeni, do tej pory nie wykorzystanej w bibliotece (pod oknami: siedziska, szafki, skrzynki mobilne, kontenery mobilne, kolorowy i przyjazny kącik dla dzieci). Ponadto biblioteka zostanie wyposażona w nową ladę biblioteczną (przystosowaną do cyfrowej obsługi czytelników), a także w nową, bardziej funkcjonalną zabudowę pod stanowiska komputerowe dla czytelników. Zostaną także zakupione inne akcesoria ułatwiające pracę z czytelnikami (m.in. pufy – 4 szt., drabinki biblioteczne – 3 szt., stoły składane – 2 szt., stolik kawowy – 1 szt., fotele – 2 szt., wieszaki – 2 szt.).
Ponadto zamontowane zostanie oznakowania poziome dla osób niepełnosprawnych od wejścia do biblioteki do Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych (zgodnie z obowiązującymi standardami – kolor żółty).

Na zadania głosować można wyłącznie elektronicznie na stronie grudziadz.budzet-obywatelski.org. Należy wypełnić formularz: podać swoje dane oraz numer telefonu komórkowego, na który przyjdzie specjalny kod weryfikacyjny. Kod należy wpisać w odpowiednie miejsce w formularzu i zagłosować. Jeden numer telefonu można wykorzystać do zweryfikowania maksymalnie pięciu głosów.

Głosować można na dwa zadania ogólnomiejskie, dwa miękkie oraz dwa okręgowe właściwe dla swojego miejsca zamieszkania.

Liczymy na głosy naszych Czytelników i Sympatyków.